Kur bota jone u be e krishtere, Paul Veyne
  • Kur bota jone u be e krishtere, Paul Veyne

Kur bota jonë u bë e krishterë, Paul Veyne

Toena

Libri "Kur bota jonë u bë e krishterë" është shkruar nga një prej historianëve kryesorë të Francës, Paul Veyne, i cili merret me një pyetje e madhe: Si ishte e mundur që krishterimi, si "kryevepra e shpikjes fetare", arriti që në mes të viteve 300 dhe 400 pas Krishtit, të vendosë veten mbi gjithë botën perëndimore?

1 400 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kur bota jonë u bë e krishterë
Origjinali: Quand notre monde est devenu chrétien
Gjinia: Histori
Autori: Paul Veyne
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2016
Fq. 336
Pesha: 0.351 kg.
ISBN: 978-9928-205-33-3

Mbi librin

Libri "Kur bota jonë u bë e krishterë" është shkruar nga një prej historianëve kryesorë të Francës, Paul Veyne, i cili merret me një pyetje e madhe: Si ishte e mundur që krishterimi, si "kryevepra e shpikjes fetare", arriti që në mes të viteve 300 dhe 400 pas Krishtit, të vendosë veten mbi gjithë botën perëndimore?

Në rrugën e tij prej eruditi të paimitueshëm, Paul Veyne sugjeron tri shpjegime të mundshme:

• A ishte kjo për shkak se një perandor romak, Konstandini, i cili ishte mjeshtër i botës perëndimore në atë kohë, u bë një i konvertuar në të krishterë të sinqertë dhe të vendosur, për të shpëtuar krishterimin në të gjithë botën?

• Apo ishte kjo për shkak se, si një perandor i madh, Konstandini kishte nevojë për një fe të madhe, dhe në krahasim me atë të perëndive pagane, krishterimi, pavarësisht se ishte një sekt minoritar, ishte një fe avangarde, ndryshe nga çdo gjë më parë?

• Apo ishte kjo për shkak se Konstandini ishte i kufizuar për të ndihmuar të krishterët të ngrenë Kishën e tyre, një rrjet të peshkopatave që mbulonte gjithë Perandorinë Romake, dhe se gradualisht dhe me pak rezistencë të hapur masat pagane do ta përqafonin krishterimin si fe të tyre?

Në rrjedhën e vendosur në mes të këtyre shpjegimeve, Paul Veyne hedh dritë të re në një nga transformimet më të thella të formuara në botën moderne – krishtërimi i Perëndimit. Ky libër, një bestseller në Francë, do të apelojë për një lexues të gjerë të interesuar në histori, fe dhe krijimin e botës moderne.

Fragmente nga libri

Po kush ishte Konstandin? Cili ishte roli i tij në fenë e krishterë? Ai ishte një pushtetar me imagjinatë të ndezur dhe, madje, megaloman, dhe në të njëjtën kohë një njeri i veprimit, po aq i kujdesshëm sa edhe energjik; në këtë mënyrë, ai përmbushi qëllimet e tij: froni romak u bë i krishterë dhe Kisha u transformua në një fuqi.

Pa Konstandinin, krishterimi do të kishte mbetur një sekt pararojë. Roli i Konstandinit në histori nuk ishte që t'i jepte fund persekutimeve (këto kishin marrë fund tashmë prej dy vjetësh dhe ndërkohë krishterimi ishte njohur si i ligjshëm dhe i barabartë me paganizmin), por që ta shndërronte fenë e krishterë, që ishte bërë feja e tij personale, në një fe të favorizuar në të gjitha mënyrat, në ndryshim nga paganizmi.

****

Besimi i Konstandinit është disi i pagdhendur, por i sinqertë, dhe një gjë e dëshmon: ai nuk kishte nevojë për Kishën në pushtimet e tij dhe, madje, do të kishte mundur ta ribashkonte Perandorinë pa u bërë i krishterë. Pra, pa qenë krejt i larë nga interesat, Konstandini mund të merret, megjithatë, për idealist, pasi interesat i tij nuk e detyronin të bënte atë që bëri.

Fati i tij ishte që nuk u gjend kurrë përballë nevojës që të zgjidhte midis besimit dhe pushtetit.
Por, a është rrekur, të paktën, të bashkonte fronin dhe altarin? Jo, politika dhe feja janë dy, politika është arti për të arritur qëllimin që i ke vënë vetes, për shembull një qëllim katërçipërisht fetar.

Konstandini nuk e vuri altarin në shërbim të fronit, por fronin në shërbim të altarit. Ai i konsideronte çështjet dhe përparimin e Kishës si një mision thelbësor të Shtetit: këtu qëndron risia, me krishterimin fillon integrimi sistematik i së shenjtës në sferën e politikës dhe të pushtetit, ku "mentaliteti primitiv" vetëm sa i zbukuronte me një shtresë të hollë besëtytnish.

Është pretenduar herë pas here se Konstandini s'bënte gjë tjetër veçse vazhdonte politikën fetare të paraardhësve të tij paganë: se ndiente përgjegjësi për ruajtjen e marrëdhënieve të mira midis Perandorisë dhe hyjnisë (pax deorum, paqe me Qiellin); se ajo që e motivonte në marrëdhëniet e tij me Kishën ishte qëllimi që t'i shtynte njerëzit të adhuronin Perëndinë e vërtetë, "për të mos ndjellë zemërimin e saj mbi njerëzimin dhe mbi vetë perandorin, të cilit Perëndia i kishte besuar qeverisjen e çështjeve tokësore", siç i shkruan në vitin 314 guvernatorit të Afrikës.

Pa dyshim, por duhet saktësuar diçka. Së pari, ideja se zemërimi i Zotit (dhe ai i zotave) nuk bie mbi shoqëritë e devotshme përbën një imperativ normaliteti: një shoqëri e shëndetshme është një shoqëri me fe.

Paganët nuk i persekutonin të krishterët si rebelë ndaj perandorit dhe zotave të tij, por si jonormalë nga pikëpamja fetare, dhe më vonë Konstandini do të gjykojë se detyra e sovranit nuk është ngushtësisht politike, por nënkuptonte kujdesin për shpëtimin e popullit të tij dhe, madje, të gjithë njerëzimit.

Përveç kësaj, midis marrëdhënies së një perandori pagan me zotat e tij dhe asaj të Konstandinit me Perëndinë e tij, dallimi është i madh: feja pagane ishte vetëm një pjesë e jetës, më e rëndësishmja ndoshta, por që prapëseprapë nuk mbulonte gjithçka, ndërkohë që feja e Krishtit sundonte të gjitha aspektet e jetës.

Koment mbi librin

Paul Veyne është një shkrimtar i jashtëzakonshëm. Ai ka një mënyrë të paimitueshme dhe të bukur për të lidhur dialogun me tekstet klasike dhe me lexuesit e sotëm, t'i marrë këta të fundit si dëshmitarë duke iu ofruar, përmes analogjive të qarta dhe të guximshme, një libër pasionant që ekzaminon çdo anë të kësaj aventure të jashtëzakonshme njerëzore, fetare dhe politike."

Paul Veyne është erudit i shquar, specialist i lashtësisë greko-romake si dhe ka qenë, gjithashtu, lektor i vlerësuar në Kolegjin e Francës. Veyne njihet për shkrimet origjinale, të vyera për nga kultura e thellë dhe nga interpretimet e guximshme.

Ndër të tjera, është autor i librit tejet të veçantë "Si shkruhet historia?", ku vetë Veyne-i, në gjurmët e Michel Foucault-së, me të cilin ishte mik dhe bashkëpunëtor, ka revolucionarizuar leximin e së kaluarës.

Telerama

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928205333
ean13
9789928205333
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Redona

Medea, Euripidi

Kur Jasoni t'i sjelle këtë lekure të artë, Peliu kinëse do t'ia kthejë pushtetin mbi Jolkun, i cili në radhë të parë i ka takuar atij si pasardhës i mbretit Krete. Kuptohet se, për ta sjellë atë ishte detyrë tejet e rëndë, sepse edhe rruga për në Kolhidë ka qenë jashtëzakonisht e rrezikshme dhe sidomos nga që mbreti Eet, që postajen të mos ta vjedhë...
300 Lekë
More

Referenca: SKU000227

Botuesi: Te tjere

Sofokliu, Vepra e Plote

Sofokliu mori pjesë në konkurset tradicionale më tepër se njëzet herë, tetëmbëdhjetë herë zuri vendin e parë dhe më të rrallë të dytin, asnjëherë vendin e tretë. Nuk udhëtoi kurrë jashtë atdheut të tij, Atikës, që e donte aq shumë sa që shtyu çdo lloj ftese që i bënin sundimtarët e ndryshëm për ta pasur në oborret e tyre.
1 200 Lekë
More

Prometeu i lidhur, Eskili

Tragjedia "Promoteu i mbërthyer" është një nga veprat më madhështore të Eskilit. Kjo tragjedi është pjesë përbërëse e një trilogjie, dy pjesët e tjera të së cilës Prometeu zjarrsjellës dhe Prometeu i çliruar nuk janë ruajtur.
350 Lekë
More

Medea, Euripidi

Jasoni duhen ta merrte këtë lekure për ta plotësuar kushtin e Peliut, mbretit të Jolkut, i cili erdhi në pushtet në mënyrë ilegale. Kur Jasoni t'i sjelle këtë lekure të artë, Peliu kinëse do t'ia kthejë pushtetin mbi Jolkun, i cili në radhë të parë i ka takuar atij si pasardhës i mbretit Krete.
350 Lekë
More

Botuesi: Argeta LMG

Prometeu i lidhur, Eskili

Lënda e kësaj tragjedie mund të tregohet me dy fjalë: Prometeu një gjysmë-perëndi, pati mëshirë për njerëzit dhe u shpuri zjarrin, të cilin deri atehere e dinin dhe e gëzonin vetëm perënditë; Zeusi, i pari i perëndive, që ta dënonte për vjedhjen e zjarrit, vë ta lidhin Prometeun në një shkëmb të egër e të shkretë të Detit të Zi, ku do të mbetet i munduar...
500 Lekë
More

Botuesi: Onufri

Elektra, Euripidi

Ky përkthim u krye falë një rastësie fatlume. Në të vërtetë nuk më pëlqen ta quaj përkthimin tim, por zbulimin e një teksti që ekziston në gjuhë para se të shprehet. Një tekst që qëndron përtej çdo përkthyesi, një provë e transhendencës së kulturave, e konfirmuar me realizimin e një shprehjeje tjetër gjuhësore.
700 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Dramat, Sofokliu

Në këtë botim përfshihen veprat: Ajaksi, Elektra, Edipi mbret, Edipi në Kolonë, Antigona, Trakinianët dhe Filoteti.
1 200 Lekë
More

Referenca: 2630

Botuesi: Infbotues

Fjalor shqip - gjermanisht, Olimbi Vito

• Mbi 20 mijë fjalë dhe shprehje që janë më të përdorshme në gjuhën letrare shqipe.• Shumë fjalë që janë të specifikuara në fushat ku përdoren si në shkencë, art etj.• Një gramatikë të shkurtuar për gjuhën shqipe.• Udhëzues për përdorimin e fjalorit.
800 Lekë
More

Botuesi: Toena

Krim i përkryer, Keigo Higashino

Detektivi i Tokios, Kusanagi, i ngarkuar për zbardhjen e këtij rasti, bie menjëherë pre e joshjes së rafinuar të Ajanes dhe refuzon të besojë se ajo mund të jetë e implikuar në krim. Ndërsa asistentja e tij, e cila është e bindur për të kundërtën, kërkon ndihmën e profesorit gjenial Jukaua, i mbiquajtur “Detektivi Galileo”. 
1 000 Lekë
More

Referenca: SKU000785

Botuesi: Almeira

Antigona, Sofokliu

Titulli. AntigonaDramëAutori: SofokliuShqipëroi nga greqishtja e vjetër: Prof. Sotir PapahristoShtëpia botuese: AlmeiraViti: 2008f. 104Pesha: 0.13 kg.
300 Lekë
More

Referenca: SKU000786

Botuesi: Almeira

Edipi Mbret, Sofokliu

Sofokliu, jeta e të cilit mbulon pothuaj të gjithë shekullin e V-të (496 - 406 para Krishtit), ështëkronologjikisht i dyti poet i madh i Greqisë së Vjetër ndërmjet Eskilit dhe Euripidit. Nga vepra e pasur dhe e larmishme e Sofokliut nuk ka shpëtuar veç një pjesë e tij e vogël dhe ajo vetëm nga dramat e tij.
400 Lekë
More

Botuesi: Albas

Bretkosat, Aristofani

Pas shumë peripecish e keqkuptimesh komike, Dionisi, zot i argëtimeve dhe i teatrit, mbërrin përfundimisht në mbretërinë e Plutonit, pikërisht në çastin kur atje përgatitet zhvillimi i një konkursi poezie midis Euripidit dhe Eskilit.
650 Lekë
More
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2219

Botuesi: Plejad

Historia e Romes, H. A. Guerber

Titulli: Historia e RomësOrigjinali: The History of RomeGjinia: Histori për fëmijëAutori: H. A. GuerberShqipëroi: Aleksandër KoliShtëpia botuese: PlejadViti: 2012Fq. 304Pesha: 0.331 kgISBN: 978-99956-57-78-9
700 Lekë
More