• Banner

Ditën kur ngriu lumi, Stavros Hristodulu

Jetë paralele, të cilat rastësisht takohen në kufijtë e realitetit të ri athinas. Një e ve gjashtëdhjetëvjeçare që ka lidhje erotike me hungarezin, gruaja e tij me të cilën ai ka një djalë, pasardhësi i një familjeje të fuqishme politike, që ka marrëdhënie me piktorin, një agjent policie dhe një tip i errët i botës së krimit janë personat kyç në një lojë shkëmbimesh të pabarabarta.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ditën kur ngriu lumi
Origjinali: Ditën kur ngriu lumi
Gjinia: Roman
Autori: Stavros Hristodulu
Shqipëroi: Kleo Lati
Shtëpia botuese: Neraida
Viti: 2020
Fq. 304
Pesha: 0.397 kg
ISBN: 978-9928-227-58-4
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Në librin e Stavros Hristodulut askush nuk duket i pafajshëm, ndërsa e vërteta fshihet, si gjithmonë, në detaje. Pasi zbulohet misteri, ujërat gri të Danubit marrin me vete histori njerëzish, të cilët dëshiruan vetëm një gjë: të dashuronin."Budapest, 12 shkurt 1985. I ftohti të shpon kockat, lumi ka ngrirë dhe një orakull, që dëgjohet si krrokamë, lajmëron të porsalindurin Janosh: “Fara e keqe, mandatë e keqe”. Njëzet e shtatë vjet më vonë profecia provohet: ‘Janosh hungarezi’ arrestohet në Athinë i akuzuar për vrasjen e piktorit Milto Adriano. A është ky një tjetër krim “tipik” ku është i përfshirë rrethi i prostitucionit mashkullor? Gazetari Strato Papadopulos fillon të zbërthejë lëmshin e historisë, duke gërmuar jetë paralele, të cilat rastësisht takohen në kufijtë e realitetit të ri athinas. Një e ve gjashtëdhjetëvjeçare që ka lidhje erotike me hungarezin, gruaja e tij me të cilën ai ka një djalë, pasardhësi i një familjeje të fuqishme politike, që ka marrëdhënie me piktorin, një agjent policie dhe një tip i errët i botës së krimit janë personat kyç në një lojë shkëmbimesh të pabarabarta.
Në librin e Stavros Hristodulut askush nuk duket i pafajshëm, ndërsa e vërteta fshihet, si gjithmonë, në detaje. Pasi zbulohet misteri, ujërat gri të Danubit marrin me vete histori njerëzish, të cilët dëshiruan vetëm një gjë: të dashuronin.

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dituria

Memento mori, Doros Antoniadis

Ky është një triller policesk me sfond Greqinë moderne, me pleksjen e ngjarjeve të shkuara dhe ato momentale, me me një shkrim plot tension dhe dramacitet, që do të ju mbaj pezull deri në faqen e fundit. 

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Le të na bashkojë era, Iva Musaraj

Ajo i shpjegonte se, kur merr ndër duar një gotë verë, ke vënë në punë shqisën e të prekurit. E ndërsa e nuhat, ke përdorur shqisën e nuhatjes. Kur e pi, ke vënë në lëvizje të gjitha shqisat e ndijimit dhe të shijes. Kur e sheh verën brenda gotës, duke e rrotulluar lehtë, ke thirrur shqisën e të parit.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Të pamëkatët, Sofronis Sofroniu

Në rrjedhën e stuhishme të jetës së këtij kleriku përfshihen poetët e shquar francezë Arthur Rimbaud e François Villon, apostulli Pal, piktori Hieronymus Bosch, këngëtarja Maria Papagjika, etnomuzikologu Alan Lomax, muzikanti popullor Ali Peshqe, sekte të ndryshëm, turma anonime, si dhe vetë vrasësi i Antonit.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Dy në një, 20% ulje mbi Ballkanin

Në këtë paketë ofrojmë dy libra, Histori e Ballkanit: Nacionalizmi, luftërat dhe fuqitë e mëdha 1804-2012 nga Misha Glenny dhe Ballkani imagjinar, Maria Todorova. Çmimi i kopertinës për të dy librat është 3 mijë lekë. Ofrohen me 20% ulje.

Çmimi 3 000 Lekë
More
Në gjendje

Purple, Ermal Lala

Purple titullohet vepra e tretë e Ermal Lalës, pas Kenga e reve të bardha (poezi. Tiranë, 2013) dhe Melodia e valës së kaltër (prozë dhe poezi. Tiranë, 2019) dhe njëkohësisht, vepra e parë e shkruar në kategorinë zhanrore romanore.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Bota Shqiptare

Arti i marrëveshjes së saj: Historia e pathënë e Melania Trampit, Mary Jordan

Imazhi i MelaniaTrampit në librin “Arti i marrëveshjes së saj” është ai i një gruaje të mençur, të fortë, ambicioze, të matur, që di të gjuajë larg. Ndërkohë që burri i saj u bë i famshëm me frazën “arti i marrëveshjes”, në fakt, është ajo që i përdor më mirë levat për të marrë gjithçka do. Kjo është historia e artit të marrëveshjes së saj.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

Austerity, Yanis Varoufakis

 In this rousing book, he charts the absurdities that underpin calls for austerity, as well as his own battles with a bureaucracy bent on ignoring the human cost of its every action. Passionately outspoken and tuned to the voices of the oppressed, Varoufakis presents a guide to modern economics, and its threat to democracy, like no other.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)