• Banner

Vershimet e lumenjve, Konstantin Paustovski
  • Vershimet e lumenjve, Konstantin Paustovski

Vërshimet e lumenjve, Konstantin Paustovski

Konstantin Paustovski (31 maj 1892 – 14 korrik 1968) është sipas një mendimi të përgjithshëm shkrimtari më lirik i letërsisë sovjetike. U lind në Moskë në familjen e një nëpunësi hekurudhe, që e merrte familjen me vete në zhvendosjet e tij të shpeshta.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Vërshimet e lumenjve
Origjinali: Izbrannie Proizvedenia
Gjinia: Novela dhe tregime
Autori:Konstantin Paustovski
Shqipëroi: Mitrush Kuteli
Shtëpia botuese: Mitrush Kuteli
Viti: 2015
Fq. 464
Pesha: 0.479 kg.
ISBN: 978-9928-180-09-4

Mbi autorin

Konstantin Paustovski (31 maj 1892 – 14 korrik 1968) është sipas një mendimi të përgjithshëm shkrimtari më lirik i letërsisë sovjetike. U lind në Moskë në familjen e një nëpunësi hekurudhe, që e merrte familjen me vete në zhvendosjet e tij të shpeshta.

Filloi studimet në Universitetin e Kievit për Histori, pastaj për Drejtësi, por i ndërpreu për shkak të Luftës I Botërore. Në të ri punoi si detar, peshkatar, konduktor tramvaji, punëtor fabrike, infermier dhe së fundi reporter gazete.

Filloi të shkruajë e të botojë në vitin 1916, por profili i tij si shkrimtar u shfaq i plotë më 1936 tek "Deti i Zi", që i ngjan një "enciklopedie artistike". Novelat dhe tregimet e këtij vëllimi, Paustovski i shkroi mes viteve 1930 – 1955.

Këtu personazhet janë njerëz të thjeshtë të lidhur ngushtë me natyrën, e cila bëhet pothuaj personazh më vete, me fytyrë dhe me zë, personazh të cilit i ndjehen rrahjet e zemrës dhe gjaku që i rrjedh nëpër damarë. Paustovski hynë në thellësitë e shpirtit njerëzor siç hyn në kaçubet e pyllit për të zbuluar lulet e fshehura atje.

Harmonia mes njerëzve është fryma që zotëron këto tregime. Por pikërisht pas idealizimit deri në himnizim të kësaj lidhjeje, autori fsheh diçka që s'duhet të prekë: të vërtetën. Ai tregon skutat e fshehta të shpirtit, por flet vetëm për anët e bukura të tij.

A s'është në gjendje Paustovski të rrëfejë dhe anët e errëta? Nuk i binin vallë në sy shtrembërimet e shpirtit që diktonte e mëkonte sistemi totalitar? E pamundur! Sepse nuk mund të jetë rastësi mungesa e partisë: këtu flitet vetëm për ndonjë anëtar të komsomolit (organizata e rinisë), një drejtues kolkozi shfaqet diku si hije, por vetëm kaq.

Vulën e realizmit socialist e jep optimizmi i autorit dhe personazheve dhe në këtë pikë diktaturat nuk falin, pasi tregimi i anëve të errëta, trishtimit dhe vuajtjes damkosej si dekadencë borgjeze. Mjafton të kujtojmë reagimin e ashpër ndaj "Doktor Zhivagos" të Boris Pasternakut në Bashkimin Sovjetik apo "Tunelit" të Dhimitër Xhuvanit tek ne.

Personazhet që krijon Paustovski janë të vërtetë në marrëdhëniet e tyre njerëzore, në atë hapësirë të ngushtë ku vendosen. Dhe janë njerëz të mirë sepse ai ka zgjedhur për personazhe pikërisht njerëzit e mirë.

Për t'i shpëtuar "kurthit të apolitizmit", akuzë tjetër e rëndë në atë kohë e cila sillte bllokimin e veprës dhe ndëshkimin e autorit, Paustovski ka vënë psh. në gojën e qytetarëve anglezë fraza adhurimi për Bashkimin Sovjetik. Këto fjali dallohen lehtë si mballoma bërtitëse dhe janë haraçi që shkrimtari duhej t'i paguante medoemos censurës.

Vetë kritika sovjetike e kohës i quajti personazhet e Paustovskit si "tepër pasivë" dhe subjektet e tregimeve "pa konflikte shoqërore"... Në shkrimet e shumta gjatë debatit të madh të shkrirjes së akujve Paustovski bënte thirrje për "liberalizimin e jetës kulturore". Ai e quante kultin e individit si njollë të turpshme dhe dënonte ashpër orvatjet për të përligjur të kaluarën çnjerëzore...

Nga ana tjetër, ai nuk u kompromentua kurrë me kryesimin e Lidhjes së Shkrimtarëve dhe nuk u përzie kurrë në histori spiunimesh. Rasti i Paustovskit tregon edhe kufijtë e tolerancës së sistemit.

 

Detajet e librit
Mitrush Kuteli
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Letër babait, Franz Kafka

Ajo që shpaloset përbën një konflikt të mirëfilltë. Babai, kjo figurë që mishëron autoritet të gjithëpushtetshëm, që  “ka pamjen enigmatike të tiranëve , ligji i të cilëve i ka rrënjët  te figura e personit, jo te mendimi”, në sytë e Kafkës shfaqet si përfaqësues tipik i një bote praktike e pragmatiste, ku fitimi është qëllimi i vetëm, botë që është larg...

Çmimi 550 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Argeta LMG

Letër babait, Franz Kafka

Letra e gjatë nuk mbërriti kurrë te njeriu të cilit i drejtohej ndërsa kritikët kanë shtruar pyetjen nëse ajo me të vërtetë u shkrua për të mbërritur në destinacion. Në letër, Kafka i përgjigjet një pyetjeje nga i ati, Herman Kafka, se pse ai i thotë se ka frikë prej tij. 

Çmimi 490 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000537

Botuesi: OMSCA-1

Saga e Forsajteve, Roman 2, Xhon Gollsuorthi

Irena kthehet. Perdet ishin ulur se qe ngrysur, një zjarr i mirë kërcunjsh borige qe ndezur në vatër dhe në dritën e tij Somsi pa Irenën të ulur në këndin e saj të zakonshëm, atje në kanape. Mbylli derën ngadalë dhe iu afrua. Ajo nuk lëvizi nga vendi dhe bëri sikur s'e pa.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000798

Botuesi: Cabej

Faust, Johann Wolfgang von Goethe

Fausti nuk është vetëm një univers botëkuptimor për nga gjerësia dhe larmia e ideve, që trajtohen, përmenden apo thjesht vegojnë në të dhe që zbulohen apo shpalosen vazhdimisht në një dritë të re para nesh, sa herë që marrim të lexojmë a rilexojmë tërë veprën apo pjesë të caktuara të saj.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

The Nick Adams Stories, Ernest Hemingway

The collection follows Nick's life as a child to parent, along with soldier, veteran, and writer and feature some of Hemingway's earliest work such as "Indian Camp" and some of his best-known short stories, including "Big Two-Hearted River." Perfect for longtime Hemingway fans and as an introduction to one of America's most famous writers.

Çmimi 1 875 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Sozia, Fjodor Dostojevski

Nuk jam intrigant dhe me këtë krenohem. Si diplomat unë nuk do të mund ta bëja. Thonë, gjithashtu, zotërinj, se zogu vetë i sulet gjuetarit. Ç’ është e vërteta, jam gati ta pranoj: po kush është këtu gjuetari, cili është zogu?

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Tre muskëterët, Alexandre Dumas

Romani tregon aventurat e një gaskonati trim të çartur 18 vjeçar me emrin D'Artanjan, që vjen në Paris të bëjë karrierë në trupën e muskëterëve. Krijon miqësi me Atosin, Portosin dhe Aramisin, muskëterë të mbretit Luigj XIII. Këta katër burra do t'i kundërvihen kryeministrit, kardinalit Risheljë dhe agjentëve të tij, mes të cilëve konti Roshfor dhe...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Orlandi i çmendun, Ludovico Ariosto, vol. 2

I tanë Ariosto asht në këtë kryevepër të dytë (mbas Komedisë Hyjnore) të letërsisë italiane. Ky poem kalorsjak heroik – komik asht vazhdimi i "Orlandit Dashunues" të poetit të madh Boiardo. Në dy tubëzat e para të poemit kemi të shenjuem në vija të përgjithshme argumentin që do të zhvillohet gjatë dyzetegjashtë këngëve.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Gra të dashuruara, D. H. Lawrence

I konsideruar prej shumëkujt romani më i rëndësishëm i D. H. Lawrence dhe një nga romanet më me rëndësi të letërsisë moderne angleze, "Gra të dashuruara", si mjaft prej veprave të autorit, ngjalli shumë diskutime kur u botua, duke u bërë objekt i censurës, para së gjithash për trajtimin me çiltërsi të temës së seksualitetit femëror.

Çmimi 1 300 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2334

Botuesi: Te tjere

Maksima, La Roshfuko

Duka La Roshfuko është një nga njerëzit e rrallë të kësaj bote që lindin pas vdekjes, po të perifrazonim një thënie të Niçes. Krijimtaria e tij e kursyer i ka të rralla shoqet sa i takon ngasjes për debate e polemikë.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: IDK

Lordi Xhim, Joseph Conrad

"Lordi Xhim" tregon historinë e një djaloshi romantik anglez, të rritur me ëndrra trimërie e heroizmi, që një çast i vetëm frike e pasigurie që ai tregon kur shërben si oficer në një anije tregtare që rreh detrat e Lindjes, befas e përfshin në një skandal dhe e mbulon me turp.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Zonja me kone, A. P. Cehov

Nakokov e ka shpallur këtë tregim të Çehovit si një nga tregimet e shkurtra më të madhërishme të botës. Një histori dashurie jashtëmartesore mes një bankieri rus dhe një zonje të re me të cilën takohet gjatë pushimeve në Jaltë.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)