Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • I ri
Women in Love,  D. H. Lawrence
  • Women in Love,  D. H. Lawrence

Women in Love, D. H. Lawrence

On what grounds could we place ourselves above and beyond the animal world? What are the definitive forms of our relationships – love, marriage, family, friendship – really worth? And how might they be otherwise?

600 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli:Women in Love
Origjinali:Women in Love
Gjinia: Roman
Autori: D. H. Lawrence
Shtëpia botuese: Wordsworth Classics
Viti: 2008
Fq. 363
Pesha: 0.330 kg
ISBN:185326007X
Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9781853260070
ean13
9781853260070
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Wordsworth Classics

Agnes Grey, Anne Bronte

his is a deeply personal novel written from the author's own experience and as such Agnes Grey has a power and poignancy which mark it out as a landmark work of literature dealing with the social and moral evolution of English society during the last century.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

Catch-22, Joseph Heller

Set in the closing months of World War II in an American bomber squadron off the coast of Italy, Catch-22 is the story of a bombardier named Yossarian who is frantic and furious because thousands of people he has never even met keep trying to kill him.
1 625 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Penguin Classics

Laughter in the dark, Vladimir Nabokov

Gradually he seduces her and convinces himself he is irresistible to her, but Margot has other plans. She wants to be a film star, and when Albinus introduces her to the American movie producer Axel Rex, she sees her chance - and plotting, duplicity and tragedy ensue.
1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

Jacob's Room, Virginia Woolf

The narrative traces Jacob’s childhood in Cornwall and his education at Cambridge, culminating in an evocative portrait of his adult life in London and abroad.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Arrow Books

For Whom the Bell Tolls, Ernest Hemingway

 The story of Robert Jordan, a young American in the International Brigades attached to an antifascist guerilla unit in the mountains of Spain, it tells of loyalty and courage, love and defeat, and the tragic death of an ideal. In his portrayal of Jordan's love for the beautiful Maria and his superb account of El Sordo's last stand, in his brilliant...
1 400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Nicholas Nickleby, Charles Dickens

Combining these with typically Dickensian elements of burlesque and farce, the novel is eminently suited to dramatic adaptation. So great was the impact as it left Dickens' pen that many pirated versions appeared in print before the original was even finished. 
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

The Trumpet-Major, Thomas Hardy

He interweaves a compelling, bitter-sweet romantic love story of the rivalry of two brothers for the hand of the heroine Anne Garland, played out against the loves of a lively gallery of other characters.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

The Secret Garden, Frances Hodgson Burnett

She meets and befriends a local boy, the talented Dickon, and comes across her sickly cousin Colin who had been kept hidden from her. Between them, the three children work astonishing magic in themselves and those around them.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

The heart of a dog, Mikhail Bulgakov

A rich, successful Moscow professor befriends a stray dog and attempts a scientific first by transplanting into it the testicles and pituitary gland of a recently deceased man. 
1 300 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

The Mercant of Venice, William Shakespeare

In the most renowned onstage law scene of all time, Portia proves herself one of Shakespeare’s most cunning heroines, disguising herself as a lawyer and vanquishing Shylock’s claims; meanwhile, Shylock triumphs on a humanitarian level with his plea for tolerance: ‘Hath not a Jew eyes?’
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

The Island of Doctor Moreau, H.G. Wells

Edward Prendick, the sole survivor of a shipwreck in the South Pacific, is set ashore on an island where he meets the mysterious Doctor Moreau. Horrified by the discovery that Moreau is performing vivisection on animals to form monstrous human hybrids, Prendick flees into the jungle. 
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Collins Classics

Sons and Lovers, D.H. Lawrence

'There was one place in the world that stood solid and did not melt into unreality: the place where his mother was. Everybody else could grow shadowy, almost non-existent to him, but she could not.'
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Lady Chatterley’s Lover, D.H. Lawrence

Desperate for an heir and embarrassed by his inability to satisfy his wife, Clifford suggests that she have an affair. Constance, troubled by her husband’s words, finds herself involved in a passionate relationship with their gamekeeper, Oliver Mellors.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Classics

Il Duro, D.H. Lawrence

'But I ran up the broken stairway, and came out suddenly, as if by a miracle, clean on the platform of my San Tommaso, in the tremendous sunshine.'
165 Lekë
More
Në gjendje