• Banner

Kryqezatat ne syrin e arabeve, Amin Maaluf
  • Kryqezatat ne syrin e arabeve, Amin Maaluf

Kryqezatat ne syrin e arabeve, Amin Maaluf

SKU001560

Ideja themelore e këtij libri është e thjeshtë: rrëfimi i historisë së kryqëzatave ashtu siç është parë, përjetuar dhe mbajtur shënim në "anën tjetër" - në kampin arab. Përmbajtja bazohet pothuajse ekskluzivisht mbi dëshmitë e historianëve dhe kronistëve arabë të asaj epoke.

15,79 
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kryqëzatat në syrin e arabëve
Origjinali: Crusades as seen by arabs
Gjinia: Histori
Autori: Amin Maaluf
Shqipëroi: Arjol Guni
Shëpia botuese: Logos A
Viti: 2010
Fq. 424
Pesha: 0.481 kg
ISBN: 978-9989-58-343-9

Koment nga autori

Ideja themelore e këtij libri është e thjeshtë: rrëfimi i historisë së kryqëzatave ashtu siç është parë, përjetuar dhe mbajtur shënim në “anën tjetër”, më fjalë të tjera në kampin arab. Përmbajtja bazohet pothuajse ekskluzivisht mbi dëshmitë e historianëve dhe kronistëve arabë të asaj epoke.

Këta të fundit nuk kanë folur për kryqëzata, por për luftra frënge apo “pushtime frënge”. Fjala me të cilën përshkruhen frëngjitë është hedhur në letër në forma të shumta, në bazë të krahinës, autorit dhe periudhës. Në kronika të ndryshme gjejmë Faranxh, Faranxhat, Ifranxh, Infranxhat dhe variante të tjera.

Për hir të lidhjes logjike, unë kam zgjedhur të përdor formën më të shkurtër, frëng, fjalë e cila përdoret edhe sot në arabishten e folur për të emërtuar perëndimorët dhe në veçanti francezët. Kam treguar kujdes të mos e ngarkoj rrëfimin me shënimet e shumta bibliografike, historike apo të natyrave të tjera që janë të domosdoshme në një vepër të këtij lloji, dhe rrjedhimisht i kam grupuar të gjitha së toku në fund të librit, ku janë rreshtuar sipas kapitullit.

Ata që duan të dinë më tepër, mund t’i shfrytëzojnë shënimet e fundit, por ato nuk janë të domosdoshme për të kuptuar historinë, e cila duhet të jetë e perceptueshme nga kushdo. Në vend që të ofroj një libër tjetër historie, jam përpjekur të shkruaj nga një pikëpamje deri më sot e papërfilluar, atë që mund të quhet “roman i jetës së vërtetë” të Kryqëzatave, të atyre dy shekujve të trazuar që i dhanë formë Perëndimit dhe botës arabe pa dallim, dhe që ndikojnë në marrëdhëniet ndërmjet tyre deri në ditët e sotme.

Detajet e librit
Te tjere
SKU001560
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Onufri

Identitete vrastare, Amin Maalouf

(0)

Identiteti i çdo personi përcaktohet nga një bashkësi elementesh që patjetër nuk kufizohen vetëm në ato që përcaktohen në regjistrat zyrtarë. Sigurisht, pjesa më e madhe e njerëzve i përkasin një tradite fetare, një kombësie, nganjëherë edhe dy kombësive; një grupi etnik apo gjuhësor.

Çmimi 7,37 
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001750

Publisher: AIIS - Tirana Times

Vala e trete, Samuel P. Huntington

(0)

Title: Vala e tretë - demokratizimi në fund të shekullit të njëzetëOriginal: The Third Wave: Democratization in the Late Twentieth CenturyCategory: Political sciencesAuthor: Samuel P. HuntingtonAlbanian translator: Jorgji QirjakoPublisher: Aiis Tirana TimesYear: 2011Pgs. 392Weight: 0.48 kgISBN: 978-9928-40-624-8  

Price ALL1,500
More
In Stock

Reference: 2491

Publisher: Cabej

Histori e Ballkanit, Georges Castellan

(0)

Title: Histori e BallkanitOriginal: Histoire des BalkansCategory: HistoryAuthor: Georges CastellanAlbanian translator: Arben Puto, Luan OmariPublisher: ÇabejYear: 1991Pgs. 560Weight: 0.69 kg  

Price ALL1,190
More
In Stock

Reference: 2214

Publisher: Botart

Gjeneral De Gol, Eric Roussel

(0)

Title: Gjeneral De Gol, historia e jashtëzakonshme e liderit të Francës modernOriginal: De GaulleCategory: HistoryAuthor: Éric RousselAlbanian translator: Eqerem GaxholliPublisher: BotartYear: 2012Pgs. 314Weight: 0.42 kgISBN: 978-9928-116-21-0  

Price ALL1,000
More
Out-of-Stock

Reference: SKU001690

Publisher: Te tjere

Përplasja e qytetërimeve, Samuel Huntington

(0)

Title: Përplasja e qytetërimeve dhe ribërja e rendit botërorOriginal: The clash of civilisations and the remaking of worldCategory: Political sciencesAuthor: Samuel P. HuntingtonAlbanian translator: Xhevat LloshiPublisher: Logos AYear: 2009Pgs. 430Weight: 0.71 kgISBN: 978-9989-58-28-4-X  

Price ALL1,600
More
In Stock

Reference: SKU001348

Publisher: Plejad

100 vitet e ardhshme, George Friedman

(0)

Title: 100 vitet e ardhshme. Parashikimi për shekullin XXIOriginal: The next 100 yearsAuthor: George FriedmanAlbanian translator: Iliriana AngoniPublisher: PlejadYear: 2010Pgs. 412Weight: 0.48 kg.ISBN: 978-99956-57-34-5

Price ALL1,200
More
Out-of-Stock
chat Përshtypjet (0)