• Banner

Rënia e Perëndimit, Oswald Spengler

Filozofinë e këtij libri ia detyroj filozofisë së Goethe-s, e cila është praktikisht e panjohur sot, dhe gjithashtu (por në një shkallë shumë më të vogël) asaj të Niçes.

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Rënia e Perëndimit
Origjinali: Der Untergang des Abendlandes: Umrisse einer Morphologie der Welteschichte
Gjinia: Histori
Autori:  Oswald  Spengler
Shqipëroi: Ilirjana Angoni
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2022
Fq. 578
Pesha: 0.559 kg
ISBN: 978-9928-183-64-4
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

"Filozofinë e këtij libri ia detyroj filozofisë së Goethe-s, e cila është praktikisht e panjohur sot, dhe gjithashtu (por në një shkallë shumë më të vogël) asaj të Niçes. Pozicioni i Goethe-s në metafizikën e Evropës Perëndimore ende nuk është kuptuar aspak; kur diskutohet filozofia, ai as nuk përmendet. Sepse për fat të keq ai nuk i vendosi doktrinat e tij në një sistem të përpunuar, dhe kështu filozofia e sistemuar e ka anashkaluar atë. Sidoqoftë, ai ishte një filozof. Vendi i tij përballë Kant-it është i njëjtë me atë të Platonit - i cili në mënyrë të ngjashme i shmanget sistematizmit që do të mund ta vinte – kundrejt Aristotelit.

Platoni dhe Goethe-ja i përkasin filozofisë së të qenurit, Aristoteli dhe Kant-i filozofisë së qenies.
Kemi pra, intuitën kundrejt analizës. Diçka që është praktikisht e pamundur të përcillet me metodat e arsyes, gjendet në thëniet dhe poezitë individuale të Goetrhe-s, p.sh. në 'Orphische Urëorte' (Fjalët parësore orfike), dhe strofa si 'Ëenn im Unendlichen' (Nëse në pafundësi) dhe 'Sagt es Niemand' (Mos i thuaj askujt), të cilat duhet të konsiderohen si shprehja e një doktrine metafizike krejtësisht të përcaktuar. Nuk do të kisha një fjalë të vetme të ndryshuar në këtë: 'Perëndia është efektive tek të gjallët dhe jo tek të vdekurit, në bërjen dhe ndryshimin, jo në bërje dhe agjërim; dhe prandaj, në mënyrë të ngjashme, arsyeja (Vernunft) ka për qëllim vetëm të përpiqet drejt hyjnores nëpërmjet të qenurit dhe të gjallës, dhe të kuptuarit (Verstand) vetëm për të shfrytëzuar bërjen dhe agjërimin' (tek Eckermann-i). Kjo fjali përfshin të gjithë filozofinë time."
Oswald Spengler

Detajet e librit
Plejad
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Lufta e shqiptarëve në botën e vjetër dhe të re, Grup autorësh

Ky komunitet, që ishte i përqendruar në Boston, ishte nga vendbanimet e para të shqiptarëve në Shtetet e Bashkuara dhe ishte komuniteti më i madh dhe më i rëndësishëm i tyre në fillim të shekullit të njëzetë dhe deri në fund të viteve 1960. Në të vërtetë, aty nga viti 1914, Bostoni ishte kryeqyteti i padiskutueshëm i kolonisë shqiptaro-amerikane, që në...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000212

Botuesi: Cabej

Epoka e ekstremeve, i rrëmbyeri shekull i njëzetë Eric Hobsbawm

"Epoka e ekstremeve, i rrëmbyeri shekull i njëzetë" me tri ndarjet e mëdha kronologjike: Epoka e Katastrofës, Epoka e Artë dhe Shembja e Madhe, shkruar me këndvështrimin e njeriut që beson në arsyen dhe në shkencën e, po aq, në mundësinë e përmirësimit  të së ardhmes së njerëzimit.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dukagjini

Frida, Hayden Herrera

 Frida është gjithashtu historia e një martese të nderlikuar me artistin muralist Diego Rivera, e lidhjeve të saj të shumta, si për shembull me Isamu Noguchi- apo Leon Trockin, e angazhimit të saj me Partinë Komuniste, e përdorimit të kulturës e folklorit meksikan dhe e frymëzimit që qëndron pas artit të saj të paharrueshëm.

Çmimi 1 450 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Abdylhamidi II, Sulltani i fundit i një epoke, Vahdettin Engin

Sulltan Abdylhamidi II ishte sundimtari i fundit i tri kontinenteve. Ai ishte Padishahu i tridhjetëekatërt osman. Sulltan Hamidi drejtoi shtetin në një periudhë mjaft të vështirë të tij. Ai u përpoq që brenda kësaj periudhe ta mbante shtetin në këmbë. Ai ra nga froni pas 33 vjetësh në pushtet. Duke vënë re se Padishahët e tjerë që erdhën në drejtimin e...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Revolucioni grek, Mark Mazower

...Gjuha shqipe u dha shumë prej të ashtuquajturve "grekë" dhe "turq" një mjet të përbashkët komunikimi dhe ndonjëherë një ndjenjë të përbashkët solidariteti, e cila mund të kapërcente ndarjen fetare dhe shpesh minonte fushatat e sulltanit. Me kalimin e kohës, shqiptarët u ndanë mes atyre që ndiqnin çështjen greke dhe atyre që ndoqën sulltanin.

Çmimi 2 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000267

Botuesi: Te tjere

Shtate endrrat e Shqiperise, Hafiz Ali Korca

Midis hoxhallarëve të përndjekur nga pushtuesit, nga fanatikët dhe komunizmi për idetë, pikëpamjet dhe veprimtarinë e tyre është dhe Hafiz Ali Korça. i rritur në një mjedis patriotik, fetar e kulturor Korçar të pastër, ai u brumos me bindje dhe parime bazë, që e ngriten lart emrin e tij.

Çmimi 480 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)