• Banner

 • Ka mbaruar
Kaloresi i Skenderbeut, Haki Stermilli
 • Kaloresi i Skenderbeut, Haki Stermilli

Kalorësi i Skënderbeut, Haki Stermilli

SKU001209

Në këtë libër flitet për disa ngjarje të periudhës së Skënderbeut, më saktësisht të periudhës 1451-1456 tema kryesore është dashuria e Kalorësit të bukur me Mira Mireshin dhe luftërat e shqiptarëve me turqit. Personazhet kryesore :

 • Mark Spani i njohur si "Kaloresi i Bukur".
 • Mira Mireshi vajza e cila e donte Mark Spanin.
 • Princesha Zanfina e cila mundohet të hakmirret ndaj Mamicës.
 • Mamica motra e Skënderbeut dhe gruaja e Karl Muzakë Topisë.
 • Skënderbeu heroi kombëtar.
 • Moisiu i cili nën ndikimin e Zanfinës e tradhton vendin po pendohet.
500 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Kalorësi i Skënderbeut
Gjinia: Roman
Publikuar sipas origjinalit të shkruar jashtë gjuhës zyrtare
Autori: Haki Stërmilli
Shtëpia botuese: 55
Viti: 2009
F. 300
Pesha: 0.38 kg
ISBN: 978-99943-56-45-4

Në këtë libër flitet për disa ngjarje të periudhës së Skënderbeut, më saktësisht të periudhës 1451-1456 tema kryesore është dashuria e Kalorësit të bukur me Mira Mireshin dhe luftërat e shqiptarëve me turqit.

Personazhet kryesore:

 • Mark Spani i njohur si "Kaloresi i Bukur".
 • Mira Mireshi vajza e cila e donte Mark Spanin.
 • Princesha Zanfina e cila mundohet të hakmirret ndaj Mamicës.
 • Mamica motra e Skënderbeut dhe gruaja e Karl Muzakë Topisë.
 • Skënderbeu heroi kombëtar.
 • Moisiu i cili nën ndikimin e Zanfinës e tradhton vendin po pendohet.

Rreth autorit

Haki Stermilli (Dibër, 17 maj 1895 - Tiranë, 17 janar 1953) ishte shkrimtar, gazetar, kryetar i shërbimit sekret shqiptar në kapërcyell të 1923-'24 me dekret të Ahmet bej Zogollit në atë kohë, partizan në Luftën e Dytë Botërore, anëtar i KANÇ-it dhe përfaqësues i Dibrës në Kuvendin Popullor. Në shtyp dhe botime mbajti qëndrime lidhur me të drejtat e shqiptarëve andej kufirit, republikanizmit dhe të drejtave të femrave. Vepra e tij më e njohur është Sikur t'isha djalë (1936).

Detajet e librit
SKU001209
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botime Franceskane

Françeskanët e mëdhaj, Zef Pllumi

(0)

I fundmi i françeskanëve të mëdhenj, At Zef Pllumi, jep në këtë libër të dhëna biografike dhe kujtime nga plejada e priftërinjve që i dhanë jetë kulturës kombëtare, nga Gjergj Fishta te Shtjefën K. Gjeçovi, nga Justin Rrota te Donat Kurti. Ai rrëfen gjithashtu edhe historinë e gërmimeve për gjetjen e varrit të Gjergj Fishtës, shkatërruar nga komunistët...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001085

Botuesi: Te tjere

Oh, Anton Pashku

(0)

Me emrin dhe veprën e Anton Pashkut lidhet ecja në rrugë të sigurtë e letërsisë moderne shqiptare. Gjatë viteve pesëdhjetë, proza, me parashenjën e entuziazmit të dalë nga lufta, ishte në kufi të shkrimit letrar dhe të atij dokumentar Kthesa e prozës së Pashkut në nivel të vetëdijes mbi artin letrar dhe të narracionit ishte aq e fuqishme sa linte...

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001294

Botuesi: Te tjere

Sikur të isha djalë, Haki Stërmilli

(0)

Botuar për herë të parë në vitin 1936, Sikur të isha djalë është bërë klasiku modern i letërsisë shqipe. Romani rrëfen në formën e një ditari përpjekjen e një vajze për t’u çliruar nga shoqëria patriarkale dhe për t’u arsimuar, një temë jashtëzakonisht përparimtare për kohën kur romani u shkrua. Ky është edhe një nga librat më të shitur te ne që kur...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Berk

Gegërishtja verilindore, Xheladin Gosturani

(0)

Një studim i tillë i mirëpritur dhe deri më sot i munguar nuk do kuptuar thjesht si një inventar të dhënash dialektore, por si një burim i pakohë të dhënash që na mundësojnë vendosjen në kohë e në hapësirë të teksteve tona të vjetra filologjike

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000356

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Histori kurrë e shkrueme, At Zef Pllumi

(0)

Të botuara veçmas ose në organe si revista "Hylli i Dritës", gazeta "55" etj., të pesë "veprat" e kësaj përmbledhjeje të re, - Historia kurrë e shkrueme, Franceskanët e mëdhaj, Ut heri dicebamus, Frati i pashallarëve Bushatli dhe Njerz fisnikë, - vijnë tani jo thjesht të puqura në këtë botim.

Çmimi 2 000 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)