Filozofia & Sociologjia

Information

Botuesit

Autorët

I ri Ulje çmimi! Nietzsche, gjenealogjia, historia, Michel Foucault Shfaq të madhe

Nietzsche, gjenealogjia, historia, Michel Foucault

Produkt i ri

Kuptimi historik implikon tre përdorime që i kundërvihen pikë për pikë tre modaliteteve platoniane të historisë.

Më shumë detaje

$4.50

-20%

$5.63

Më shumë informacione

Titulli: Nietzsche, gjenealogjia, historia
Origjinali: Nietzsche, la genealogie, l’histoire
Gjinia: Filozofi
Autori: Michel Foucault
Shqipëroi: Alment Muho
Shtëpia botuese: Zenit Edition
Viti: 2018
Fq. 52
Pesha: 0.069 kg.
ISBN: 978-9928-113-81-8

Mbi librin

Kuptimi historik implikon tre përdorime që i kundërvihen pikë për pikë tre modaliteteve platoniane të historisë. Njëri është përdorimi parodik dhe shkatërrues i realitetit, që i kundërvihet temës së histori-remineshencës ose identifikimit në të; tjetri është përdorimi disociativ dhe shkatërrues i identitetit që i kundërvihet histori-vijimësisë ose traditës; i treti është përdorimi flijues dhe shkatërrues i së vërtetës që i kundërvihet histori-njohjes. Sidoqoftë, fjala është t’i bëhet historisë një përdorim që ta çlirojë përgjithmonë nga modeli, njëherësh metafizik dhe antropologjik, i kujtesës.

Reviews

Write a review

Nietzsche, gjenealogjia, historia, Michel Foucault

Nietzsche, gjenealogjia, historia, Michel Foucault

Kuptimi historik implikon tre përdorime që i kundërvihen pikë për pikë tre modaliteteve platoniane të historisë.

Libra të ngjashëm