Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Njeriu dhe teknika, Oswald Spengler

2780
Vlerësimi 

Librat e këtij filozofi dhe historiani të madh do të ishin shumë të debatuar në të gjitha ambientet akademike, por ajo që vlen të thuhet si konkluzion, është fakti se Spengleri do të ngjitej në Panteonin e traditës së filozofëve më të mëdhenj gjermanë, duke u renditur në madhështi pas Kantit, Shopenhauerit, Fojerbahut, Marksit, Niçes.

500,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Njeriu dhe teknika
Origjinali: Der mensch und die technik
Gjinia: Filozofi
Autori: Oswald Spengler
Shqipëroi: Artan Meçi
Shtëpia botuese: Helga's Secrets
Viti: 2010
Fq. 100
Pesha: 0.131 kg
ISBN: 978-99956-816-8-4

Mbi autorin

Oswald Spengler (1880 – 1936) lindi në Blakenburb, pranë Brunswik – ut në perandorinë gjermane, djali i vetëm dhe i katërti i fëmijëve me të njëjtët prindër, të cilët ishin një familje e borgjezisë së vogël; i ati ishte një burokrat në minierë. Vetë Spengleri do të arsimohej me një edukatë klasike në Gjimnazin e Halles, duke studiuar greqisht e latinisht si dhe shkencat natyrore. Ai studioi për poezi, letërsi, histori dhe ra nën ndikimin e ideve dhe veprave të Gëtes dhe Niçes. Madje, ai shkroi disa vepra në moshë të re, të cilat kanë mbijetuar.

Pas vdekjes së babait të tij në 1901, Oswaldi do të frekuentonte disa universitete private në Mynih, Berlin dhe Halle, ku studioi për filozofi, histori, matematikë, shkenca natyrore, literaturë, klasicizmin dhe artet e bukura. Pas vitit 1911, kohë kur i vdiq nëna e tij, ai u vendos në Mynih, ku jetoi derisa vdiq në vitin 1936.

Ai do të jetonte këtu si murg, me mbështetjen ekonomike të një trashëgimie. Spengleri jetonte në vetmi të thellë dhe pa shumë kërkesa. Ai bënte edhe punë të tjera si shkrues për revista, për të fituar të ardhura shtesë të nevojshme. Për të krijuar punën e tij madhore magnum opus "The Decline of the West" (Rënia e Perëndimit) me dy volume, ai u ndikua thellë nga Agadir Crisis, duke e zgjeruar së tepërmi rezen e këndvështrimit të tij; të dy ishin të ndikuar nga vepra e Otto Seeck "The Decline of Antiquity" (Rënia e Antikitetit).

Ky libër përfundoi së shkruar më 1914, por u botua gjatë Luftës së Parë Botërore (1917). Gjatë kësaj periudhe atij iu shkatërrua prona e vet dhe ai u detyrua të jetonte në një varfëri të thellë. Parashikimet e kobshme për qytetërimin perëndimor të përshkruara te Rënia e Perëndimit u vërtetuan me Traktatin e Versajës dhe Depresionin e thellë ekonomik të Gjermanisë pas viteve 1923, të shoqëruar me një hiperinflacion monetar. Në fakt, Spengleri kishte parashikuar se Gjermania do ta fitonte Luftën. Por, libri madhor i Spenglerit fliste më tepër për fatin e gjithë kulturës dhe shoqërive perëndimore.

Ky libër pati një sukses të padiskutueshëm dhe u përkthye menjëherë në disa gjuhë të rëndësishme. Ai refuzoi pozicionin e ofruar si profesor i filozofisë në Universitetin e Gottingenit, duke e kundërshtuar me idenë se i duhej kohë për të shkruar. Në vitin 1931, Spengleri botoi këtë libërth të mrekullueshëm me nota pesimiste, si vazhdim edhe i disa ideve specifike të Rënia e Perëndimit.

Librat e këtij filozofi dhe historiani të madh do të ishin shumë të debatuar në të gjitha ambientet akademike, por ajo që vlen të thuhet si konkluzion, është fakti se Spengleri do të ngjitej në Panteonin e traditës së filozofëve më të mëdhenj gjermanë, duke u renditur në madhështi pas Kantit, Shopenhauerit, Fojerbahut, Marksit, Niçes. Por, padyshim që ai ka fatin që quhet filozofi më i madh gjerman i shekullit XX.

Tomas Mani do t'i quante librat e Spenglerit të ngjashme për nga stili e forma me ato të Shopenhauerit. Maks Veber do ta quante Spenglerin "një filozof shumë të mprehtë diletant", ndërsa Karl Poperi do t'i quante tezat e Spenglerit si të kota. Ndërsa historiani i shquar i Antikitetit, Eduard Mejer, kishte një mendim sipëran për vlerat e Spenglerit. Spengleri u mor pak edhe si aktivist në politikë si mbështetës i Hans von Seeckt si lider i vendit më 1924, duke dështuar.

Në këtë libërth të vogël që keni në dorë, Spengleri paralajmëron kundër tendencës së Perëndimit për të eksportuar teknologjinë "racave me ngjyrë", të cilët do t'i përdornin armët kundër perëndimit. Ky libër përmban shprehjen e mirënjohur të Spenglerit se "Optimizëm do të thotë frikë". Spengleri e votoi Hitlerin para Hindenburgut, por më pas ai do ta quante atë vulgar.

Madje, Hitleri e takoi autorin në vitin 1933 dhe pas takimit ky i fundit ngeli i pandikuar, duke thënë se Gjermania nuk kishte nevojë për "një tenor heroik, por për një hero të vërtetë". Spengleri u grind publikisht me Alfred Rosenbergun, hierarkun e lartë nazist, dhe refuzimi i tij ndaj Fyhrerit dhe J. Gëbelsit për ligjërata publike pro – naziste solli si pasojë izolimin e tij.

Detajet e librit
Helga's Secrets
2780
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Njeriu dhe teknika, Oswald Spengler

Njeriu dhe teknika, Oswald Spengler

Librat e këtij filozofi dhe historiani të madh do të ishin shumë të debatuar në të gjitha ambientet akademike, por ajo që vlen të thuhet si konkluzion, është fakti se Spengleri do të ngjitej në Panteonin e traditës së filozofëve më të mëdhenj gjermanë, duke u renditur në madhështi pas Kantit, Shopenhauerit, Fojerbahut, Marksit, Niçes.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2543

Botuesi: Plejad

Antikrishti, mallkimi i krishterimit, Fridrih Nice

Përshtypje(t): 0

Jeta e Niçes përfshiu gjysmën e dytë të shekullit të XIX. Kjo periudhë karakterizohej nga një zhvillim i shpejtë teknologjik. Në sajë të këtyre arritjeve një frymë optimizmi ndjehej kudo. Kjo kohë u përputh pikërisht me kulmin e magjepsjes nga zhvillimi material. Në këtë periudhë besohej se zhvillimi material do t'i sillnin njeriut lumturinë e shumë...

Çmimi 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2702

Botuesi: Te tjere

Keshtu foli Zarathustra, Friedrich Nietzsche

Përshtypje(t): 0

Unë ju mësoj Mbinjerinë. Njeriu është diçka që duhet tejkaluar. Ç'keni bërë ju për ta tejkaluar? Deri tani të gjithë njerëzit diç kanë krijuar mbi veten, kurse ju kërkoni të bëheni zbatica e asaj batice gjigante, e preferoni të ktheheni tek kafsha në vend që të tejkaloni njerinë?

Çmimi 650,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Estetika e muzikës, Carl Dahlhaus

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër, Dahlhaus ofron njëkohësisht një histori të muzikës perëndimore që nga shekulli XVIII e këtej, si dhe një paraqitje tematike të estetikës së muzikës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2425

Botuesi: Helga's Secrets

Pornokracia, Pierre – Joseph Proudhon

Përshtypje(t): 0

Forca dhe bukuria bashkohen falas: ato nuk paguhen përkëmbyeshëm – e para në shërbime, e dyta në favore; nuk është e mundur të maten frytet e punës dhe dhuntitë e idealit. Martesa është një pakt vetëmohimi absolut. Kënaqësia është e pranishme aty vetëm se në plan të dytë; çdo shkëmbim epshesh është konkubinat në mos qoftë prostitucion i dyanshëm.

Çmimi 900,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000825

Botuesi: Ideart

Ruso, Nje hyrje e shkurter, Robert Wokler

Përshtypje(t): 0

Bashkë me Monteskienë, Hjumin, Smithin dhe Kantin, ndër bashkëkohësit e tij, Rusoi ka ushtruar ndikimin më të madh në historinë moderne intelektuale evropiane, duke ia kaluar madje çdo filozofi tjetër të kohës.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Rendesa dhe hiri, Simone Weil

Përshtypje(t): 0

Në këtë vepër përmblidhen një sërë reflektimesh, herë në formë epigrami, herë të zgjatura në disa paragrafë, mbi tema nga më të ndryshmet: zbrazëtia, koha, Zoti, uni, dashuria, dhuna, e keqja, dëshira, puna, etj.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Postmodernizmi, Richard Appignanesi, Chris Garratt, Ziauddin Sardar, Patrick Curry

Përshtypje(t): 0

Vepra "Postmodernizmi" duke gjurmuar vragën e rrënjët gjenealogjike të postmodernizmit në art, filozofi e histori na tërheq në një kalërim marramendës shtigjeve të strukturalizmit, semiotikës dhe të quajturit dekonstruksion, tek na e prijnë udhën vetë ikonat e postmodernizmit si Foucault, Levi – Strauss, Barthes, Derrida, Lacan e Lyotard.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Demokracia dhe totalitarizmi, Claude Lefort

Përshtypje(t): 0

Lefort ka qenë një ndër zërat më origjinalë në fushën e filozofisë politike të shek. XX, si dhe ndër aktivistët më të spikatur në lëvizjet shoqërore të pasluftës në Francë. Ai studioi filozofi në Sorbonë, ku edhe dha mësim, dhe është ndër teoricienët më të rëndësishëm të konceptit të "totalitarizmit" në shkencat politike bashkëkohore.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Papirus

A na duhen me gazetaret, Eric Scherer

Përshtypje(t): 0

Nëse vazhdon në mënyrë "business as usual", gazetaria shpejt do të bëhet e panevojshme dhe jashtë interesit të publikut dhe vendimmarrësve që tashmë informohen ndryshe. Duhet që asaj t'i rikujtohet funsksioni, misioni dhe vendi në ekosistemin e ri të inforamcionit të ndarë.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Kunder shantazhit te dyfishte, Slavoj Zizek

Përshtypje(t): 0

Në këto ese, autori trajton valët e mëdha të migrimit drejt perëndimit, duke hetuar shkaqet dhe problemet që kanë shoqëruar këto lëvizje të mëdha, si dhe duke ofruar disa propozime për zgjidhjen e pasojave të tyre. Žižek ndalet edhe në çështje si dhuna, rendi neoliberal, feja, etj., dhe shqyrton rolin e tyre në krizën bashkëkohore të refugjatëve.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000678

Botuesi: Ideart

Jung, Nje hyrje e shkurter, Anthony Stevens

Përshtypje(t): 0

Anthony Stevens argumenton se aftësisë largpamëse të Jungut dhe spiritualiteti i thellë i tij kanë ndihmuar shumë njerëz të gjejnë një ngrehinë alternative vlerash kundrejt materializmit të zhveshur, i cili sundon në shoqërinë perëndimore.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dituria

Opiumi i intelektualeve, Raymond Aron

Përshtypje(t): 0

Ç'janë e majta dhe e djathta, revolucioni dhe ideologjitë, cili është misioni i proletariatit në të ardhmen e shoqërive njerëzore? A është modeli sovjetik dhe i demokracive popullore që lindën pas Luftës së Dytë Botërore pararendës i zhvillimit të natyrshëm dhe të domosdoshëm?

Çmimi 800,00 Lekë
More
Ne gjendje