• Banner

A ka njeri që ju do?, Kalin Terzyiski
  • A ka njeri që ju do?, Kalin Terzyiski

A ka njeri që ju do?, Kalin Terzyiski

Tregimet e shkurtra të Kalin Terzyiski-t janë një përpjekje për të ngritur një traditë të re në prozën bullgare: një traditë të urbanizmit njerëzor dhe poetik.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli:  A ka njeri që ju do?
Origjinali: Ima li koi da vi obicha
Gjinia: Tregime dhe novela
Autori: Kalin Terzyiski
Shqipëroi: Miena Selimi
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2022
Fq. 192
Pesha: 0.25 kg
ISBN: 978-9928-348-92-0
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Ky koleksion përfshin 16 tregime të shkurtra. Libri përcjell njohuritë e autorit për qytetet moderne, ka një sens të hollë humori dhe përshkruan personazhe të mëdha. Autori i ri e kthen jetën në një realitet të ri narrativ, në filozofinë e një shkrimtari të ri. Historitë e tij kanë lidhje me misteret e jetës në hapësirën urbane.

Por qyteti i madh në libër nuk është një qytet që ne do ta njihnim shumë mirë. I ngjan një qyteti në një përrallë, i mbushur me sekrete dhe dramë. Është një qytet i madh që ofron dekore teatrale shumëngjyrëshe, përkundrejt sfondit ku zhvillohet drama e thellë dhe e çuditshme. Për shembull, tregimi “Dashuri” flet për një dashuri të papranueshme që një mësues universiteti ka kundrejt një studenteje, një djalë i ri i bukur, por i paarritshëm, i cili duket i paarritshëm vetëm sepse të gjithë të tjerët mendojnë kështu për të.


Historia zhvillohet në një laborator mikrobiologjie ku punon mësuesi. Për shkak të dëshpërimit, ajo vendos ta helmojë këtë djalë të ri. Në fund, në një kthesë të çuditshme të fatit, ajo zbulon se edhe ai e dashuronte… Një tregim tjetër, “Koleksionuesi i vlerave” bën fjalë për një burrë të varfër, i cili koleksionon plehra nga rrugët që vetëm ai, sytë e tij të pangarkuar nga paragjykimi shoqëror, mund të shohin pasuritë e vërteta. Ai zbulon një tufë të vogël me letra dashurie të hedhura, të cilat bëhen një pasuri e vërtetë për të. Tregimet e shkurtra të Kalin Terzyiski-t janë një përpjekje për të ngritur një traditë të re në prozën bullgare: një traditë të urbanizmit njerëzor dhe poetik.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928348920
ean13
9789928348920
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botime Koliqi

Vëllavrasësit, Nikos Kazantzakis

Nikos Kazantzakis u lind më 18 shkurt 1883 në Iraklion, Kretë, Perandoria Osmane (tani në Greqi) ndërsa vdiq më 26 tetor 1957, në Freiburg im Breisgau, në Gjermani). Ishte shkrimtar grek, shumë produktiv, shumëllojshmëria e veprave të së cilit përfaqësojnë një kontribut të madh në letërsinë moderne greke.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Të bëhesh njeri i mbinatyrshëm, Dr.Joe Dispenza

Një libër i jashtëzakonshëm që përbashkon disa nga të dhënat  më te thella shkencore me dijet e lashtësise, për të demonstruar se njerëz si ti dhe unë mund të bëhemi qenie të mbinatyrshme për sa kohë që marrim dijet udhëzimet e duhura, dhe si t'i zbatojmë ato përmes meditimeve të ndryshme.

Çmimi 1 100 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Post-truth, Matthew D’Ankona

Mirë se vini në epokën e post-truthit, koha kur arti i gënjeshtrës po e trondit nga themelet demokracinë. Votimi për Brexit-in; fitorja e Donald Trump-it; refuzimi i shkencës për ndryshimin klimatik; shpifjet për emigrantët – të gjitha këto kanë qenë të bazuara te fuqia për të evokuar ndjenja dhe jo fakte. Jetojmë në një epokë të re, ku teknologjitë...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Në duart e askujt, Gianni Palagonia

Në vitin 2007, polici Palagonia shfaqet për herë të parë si shkrimtar me romanin e tij HESHTJA, i kthyer menjëherë në Bestseller. Më pas vijnë: Në DUART E ASKUJT dhe SHQIPONJA DHE OKTAPODI. Të tre librat tregojnë në formën e romanit jetën e vërtetë të autorit.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Pretenduesi, Jaclyn Reding

Duka e Sudeleigh-it është i vendosur ta martojë vajzën e tij ngatërrestare, Elizabeta. Dhe kjo bukuroshe kokëfortë është po aq e vendosur t’i shpëtojë martesës. Kështu, kur karroca e saj thuajse përmbyset, atë e shpëton një fermer skocez modest. Më vonë ajo i futet atij në shtrat... por e zbulojnë.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)