Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Liqeni i erresires, Ruth Rendell
  • Liqeni i erresires, Ruth Rendell
  • Liqeni i erresires, Ruth Rendell

Liqeni i erresires, Ruth Rendell

SKU000732
Vlerësimi 

Gdhendja psikologjike e personazheve, mjeshtëria e rrallë e thurjes së subjektit, thjeshtësia mbresëlënëse e stilit dhe sidomos përplasja mes "anormalitetit" të individit dhe "normalitetit" të shoqërisë bëjnë që lexuesi "t'ia falë" shkrimtares fundin gjithnjë tragjik të personazheve të romaneve të këtij lloji.

500,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Liqeni i errësirës
Origjinali: The Lake of Darkness
Gjinia: Roman
Autori: Ruth Rendell
Shqipëroi: Rudi Bobrati
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2005
Fq. 248
Pesha: 0.33 kg
ISBN: 978-99943-32-33-3

Mbi autoren

Ruth Rendell, edhe pse konsiderohet mbretëresha e krimit, e ka transformuar, siç thotë kritika këtë zhanër letrar, duke lëvruar një fushë me traditë shumë të pasur në vendin e saj, veçanërisht me autore femra: duhet të përmendim këtu Agatha Christie (1890 – 1976), Dorothy Sayers (1893 – 1957), P.D. James (1920), Patricia Highsmith (1921 – 1995) etj. Si për të ecur me kohën, ajo e veshi këtë gjini me një tipar të ri: trillin psikologjik. Është pikërisht ky tipar që e dallon më shumë Rendellin nga shkrimtarët e tjerë të krimit dhe të misterit. Asnjëherë e kënaqur me një përshkrim të thatë, ajo depërton thellë në psikikën njerëzore me një stil krejt të qartë e mbresëlënës.

Megjithëse e filloi karrierën me formën më klasike të romaneve angleze, hetimin policor të një krimi, ajo e pasuroi atë si me depërtimet psikologjike, ashtu edhe me brengosjet e saj për shoqërinë. Ajo kurrë nuk zbret në nivelin e polemikës, megjithatë tabloja që ajo ka krijuar për shoqërinë britanike që nga mesi i viteve '60 të shekullit të kaluar nuk është aspak asnjanëse. Për lexuesin është e qartë se shumë dukuri që ajo vëren, e dëshpërojnë ose e shqetësojnë, por reagimet e saj kalojnë gjithmonë përmes filtrit të personazheve; ajo vetëm tregon, asnjëherë nuk predikon.

Me një stil të pakrahasueshëm dhe me një endje jashtëzakonisht fine të subjektit, lexuesi nuk e kupton se si njësohet menjëherë me personazhin kryesor, se si përjeton njëlloj me të, por nuk e kupton plotësisht se e keqja është parathënë... Atmosfera e të gjithë këtyre romaneve është shumë klaustrofobike, megjithatë, çuditërisht po aq tërheqëse.

Kthesa e papritur e subjektit në faqet e fundit, gjithmonë e pranishme, është gjithashtu një nga pikat e forta të shkrimtares. Gdhendja psikologjike e personazheve, mjeshtëria e rrallë e thurjes së subjektit, thjeshtësia mbresëlënëse e stilit dhe sidomos përplasja mes "anormalitetit" të individit dhe "normalitetit" të shoqërisë bëjnë që lexuesi "t'ia falë" shkrimtares fundin gjithnjë tragjik të personazheve të romaneve të këtij lloji...

Edhe sikur dy llojet e romaneve që shkruan Rendell të mos ishin të mjaftueshme, në vitin 1986 ajo botoi "A dark adapted eye", me pseudonimin Barbara Vine. Librat e shkruar nën këtë emër, megjithëse përsëri të zhanrit të misterit, janë zakonisht tri apo katër herë më të gjatë dhe po aq me komplekse sa trillet psikologjike. Ato përfshijnë disa breza, dhe përgjithësisht krimi është varrosur thellë në të shkuarën e largët.

Në këto libra sensi i vendit është akoma edhe më i fortë dhe nganjëherë merr po aq rëndësi sa edhe vetë personazhet. Shumë pak shkrimtarë arrijnë që edhe pas dyzet vjet krijimtarie dhe me rreth 60 libra të botuar, çdo libër i ri t'u përfshihet menjëherë në listën "bestseller" si Rendelli. Ndoshta kyçi i suksesit është aftësia e shkrimtares për t'u paraqitur gjithnjë ndryshe, gjithnjë me një subjekt të ri që nuk ngjan me ato të librave të mëparshëm dhe si rrjedhojë gjithnjë e paparashikueshme.

Komente mbi autoren

"Një nga romancieret më të mëdha aktualisht në gjuhën angleze, Ruth Rendell, është anatomistja e përkryer e psikikës njerëzore që heton përtej të dukshmes për të zbuluar vuajtjet e fshehta individuale dhe vizionet e shtrembra, të cilat ndryshojnë mënyrën se si ne vështrojmë botën përreth."

Val McDermit

"Ruth Rendell është jo vetëm tregimtarja më e mirë e zhanrit të krimit, por një nga romancieret më të mira që shkruajnë në gjuhën angleze."

Gerald Kaufman, "Scotsman"

"Depërtimet psikologjike të Rendell – it të bëjnë kaq shumë për vete sa mund të harrosh lehtë se ç'mjeshtre e përsosour e subjektit është ajo."

The Times

"Ruth Rendell e ka transformuar zhanrin letrar të krimit. Ajo përdor aftësitë e saj të pakrahasueshme për të përzier aspektet e përditshme e të zakonshme të jetës me nxitjet e forta dhe të errëta të dëshirës dhe lakmisë, obsesionit dhe frikës."

Anthony Clare, "Sunday Times"

 

Detajet e librit
Onufri
SKU000732
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Liqeni i erresires, Ruth Rendell

Liqeni i erresires, Ruth Rendell

Gdhendja psikologjike e personazheve, mjeshtëria e rrallë e thurjes së subjektit, thjeshtësia mbresëlënëse e stilit dhe sidomos përplasja mes "anormalitetit" të individit dhe "normalitetit" të shoqërisë bëjnë që lexuesi "t'ia falë" shkrimtares fundin gjithnjë tragjik të personazheve të romaneve të këtij lloji.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001185

Botuesi: Botimet Dudaj

Burra qe urrejne grate, Stieg Larsson

Përshtypje(t): 0

Një libër mahnitës, që do t'ju mbajë zgjuar deri në agim. Historia e familjes Vanger është një histori e gjatë, e kobshme, mbushur me urrejtje, grindje familjare dhe kurnacëri të paimagjinueshme, që do t'i bëjë historitë e Shekspirit të ringjallen pikërisht aty. 

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001480

Botuesi: Botimet Dudaj

Vajza qe luante me zjarrin, Stieg Larsson

Përshtypje(t): 0

Lisbetë Salanderi, gjeni në kompjuter dhe grua e pavarur, ka mësuar të përdorë çdo armë të mundshme për arritjen e qëllimeve të saj. Ajo nuk harron e nuk fal dhe kur zbulon korrupsion apo abuzim, sidomos me gratë, është e pamëshirshme.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2193

Botuesi: Dituria

Hipnotizuesi, Lars Kepler

Përshtypje(t): 0

Quhet Erik Maria Bark dhe ishte hipnotizuesi më i famshëm në Suedi. Por më pas gjithçka shkoi tmerrësisht keq dhe jeta e tij qëndronte një hap larg humnerës. Premtoi publikisht të mos e praktikonte më kurrë hipnozën dhe për 10 vjet e mbajti këtë premtim. Deri sot.

Çmimi 1 250,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001016

Brand: Dituria

Albumi i familjes, Renate Dorrestein

Review(s): 0

Title: Albumi i familjesAuthor: Renate DorresteinAlbanian translator: Edit DibraPublisher: DituriaYear: 2008Pgs 188Weight: 0.23 kgISBN: 978-99943-46-431  

Price ALL700.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001604

Brand: Skanderbeg Books

Pylli norvegjez, Haruki Murakami

Review(s): 0

Toru, një student i urtë dhe serioz para kohe, jeton në Tokio dhe i është kushtuar Naokos, një vajze të bukur por tepër melankolike, por ndjenja e tyre e përbashkët ndikohet nga vdekja tragjike e shokut të tyre më të ngushtë para disa vjetësh.

Price ALL1,400.00
More
In Stock

Brand: Dituria

Portret i papërfunduar, Agatha Christie

Review(s): 0

Portret i papërfunduar, është një pasqyrë e këndshme e jetës së borgjezisë së atyre viteve në Britaninë e Madhe, të personazheve tipikë që gëlojnë në gjirin e saj, si dhe të veseve e cilësive që e ushqejnë atë.

Price ALL800.00
More
In stock

Brand: Te tjere

Sekrete te hapura, Alis Munro

Review(s): 0

Title: Sekrete të hapura (hard cover)Original: Open secretsCategory: NovelAuthor: Alis MunroAlbanian translator: Betim MuçoPublisher: EquinoxesYear: 2007Pgs. 286Weight: 0.40 kgISBN: 978-0-0798352-0-9

Price ALL1,000.00
More
In stock