Kategoritë

Botuesit

Autorët

Matja e botes, Daniel Kehlmann Shihe të plotë

Matja e botes, Daniel Kehlmann

Romani ngjall emocione thellësisht frymëzuese rreth përpjekjeve të racionalitetit më të lartë në betejë me natyrën e egër dhe mizore të njerëzimit. Në vitin 1828, Gausi, një matematikan, fizikan dhe astronom ftohet, nga Aleksandër fon Humbold, eksplorues, gjeograf dhe shkencëtar, të shkojë në Berlin ku do të mbahet një kongres shkencëtarësh.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$9.02

Me ulje çmimi!

-20%

$11.27

Titulli: Matja e botës
Origjinali: Die Vermessung der Welt
Gjinia: Roman
Autori: Daniel Kehlmann
Shqipëroi: Sokol Mici
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2018
Fq. 252
Pesha: 0.323 kg.
ISBN: 978-9928-248-60-2

Mbi librin

Romani ngjall emocione thellësisht frymëzuese rreth përpjekjeve të racionalitetit më të lartë në betejë me natyrën e egër dhe mizore të njerëzimit. Në vitin 1828, Gausi, një matematikan, fizikan dhe astronom ftohet, nga Aleksandër fon Humbold, eksplorues, gjeograf dhe shkencëtar, të shkojë në Berlin ku do të mbahet një kongres shkencëtarësh.

Gausi nuk ka aspak dëshirë të marrë pjesë, nuk i pëlqen të udhëtojë, njerëzit nuk para i interesojnë; është tip i vetmuar, tejet kritik dhe gërnjar, por Humboldi është më kokëfortë dhe arrin ta bindë.

Takimi midis dy prej mendjeve më të ndritura të Gjermanisë iluministe i jep autorit shkas për të rrëfyer jetët e tyre jashtëzakonshme, që nga fëmijëria e deri në takimin e vitit 1828, duke përfshirë edhe përshkrimin lehtësisht të kuptueshëm të teorive që kanë themeluar gjeografinë dhe matematikën moderne.

Autori e shoqëron lexuesin në udhëtimet e Humboldit mbi lundra të pabindura, në majat e maleve më të larta e në thellësitë e kratereve e shpellave më të fshehta. Lexuesi përhumbet në magjinë gjeniale të zbulimeve të Gausit, duke qeshur me manitë e tij, duke u pasionuar pas ideve dhe mënyrës se si e shihte botën ai, jetën dhe të ardhmen.

Ky është portreti entuziast e i përkushtuar i gjigantëve të shkencës dhe kulturës, të cilët zbresin nga piedestali dhe kthehen në personazhet zbavitëse të një komedie, tejet të saktë nga pikëpamja historike.

Fragmente nga libri

...asnjë nuk donte të përdorte mendjen. Njerëzit donin qetësinë e tyre. Ata donin të hanin dhe të flinin, dhe donin që të tregoheshe i mirë me ta, por nuk donin të mendonin.

Sa herë që trembeni nga ndonjë gjë, është mirë që ta matni.

... njeriu është i gatshëm t'i durojë prapësitë, por shumë zbulime i shpëtojnë, sepse ka frikë nga dhimbja.

Komente mbi librin

"Stili paksa surreal i Kehlmann-it është një përzierje e komedisë, romancës dhe makabres, me dritëhije realizmi magjik, aq sa të duket sikur po lexon Borges-in në "Pyllin e Zi"."

The Washington Post Book World

"Lexohet me një frymë; një vepër vërtet e thellësisht zbavitëse."

Los Angeles Times

"Elegant dhe i përmbajtur në formë dhe në përmbajtje... Kehlmann-i dallon për ritmin e shpejtë dhe dorën e lehtë."

The New York Times Book Review

"Ky është një roman çuditërisht i kursyer në përshkrime, i saktë dhe i gjallë. Ia del mbanë në një sfidë të paimagjinueshme: të veshë botën e shkencëtarëve gjermanë me një humor të hollë."

The Wall Street Journal

"Nga këto ngjarje të harruara, Daniel Kehlmann ka ndërtuar një roman të shkëlqyer, që është bërë bestseller tashmë në Gjermani, po edhe një vende të tjera në Evropë."

The Guardian

"Ky roman është një xhevahir i rrallë, njëkohësisht një argëtim virtuozësh dhe përshkrimi prekës i dy mendjeve të çuditshme... I jashtëzakonshëm."

The Independent

"Një satirë për klasicizmin gjerman, një roman aventurash, një portret i borgjezisë në fillim të shekullit XX, një studim për sakrificën dhe moralin e shkencës, portreti i dy burrave në plakje, të vetmuar secili sipas mënyrës së vet; dhe një tekst që lexohet lehtë, gjithë aludime, citate dhe xhevahire të fshehura."

Die Zeit

"Ky libër i zgjuar është i mbushur me fakte, por edhe një rrëfim energjik... Personazhet janë kaq të gjallë... Po aq i sofistikuar, sa dhe angazhues."

The Sunday Times (London)

"Daniel Kehlmann është një rrëfimtar me përvojë, i sigurt në tonet e tij, me një kontroll të madhërishëm mbi rrjedhën e historisë... I shkëlqyer!"

Der Spiegel

Mbi autorin

Daniel Kehlmann (1975) është një shkrimtar gjerman dhe austriak, autor i dhjetëra veprave. Romani e tij më i njohur, "Matja e botës", i përkthyer në mbi njëzet gjuhë të botës, është libri më i shitur në gjuhën gjermane, që nga botimi i romanit "Parfumi" i Patrick Süskind. Kehlmann është fituesi i disa çmimeve letrare.