Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Mami, Brendan O'Carroll
  • Mami, Brendan O'Carroll

Mami, Brendan O'Carroll

Botart

Anjeza Brauni është një grua e fortë – mjaft e fortë për t'u përballur me vejërinë, shtatë fëmijët, apartamentin me qira dhe rraskapitjen e përditshme me tezgën e saj në rrugën "Moore". Por edhe gruas më të fortë i lipset pak ndihmë dhe një ëndërr për t'i dhënë forcë të vazhdojë...

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Mami
Origjinali: Mother
Gjinia: Roman
Autori: Brendan O'Carroll
Shqipëroi: Artan Miraka
Shtëpia botuese: Botart
Viti: 2015
Fq. 172
Pesha: 0.201 kg.

Mbi librin

Anjeza Brauni është një grua e fortë – mjaft e fortë për t'u përballur me vejërinë, shtatë fëmijët, apartamentin me qira dhe rraskapitjen e përditshme me tezgën e saj në rrugën "Moore". Por edhe gruas më të fortë i lipset pak ndihmë dhe një ëndërr për t'i dhënë forcë të vazhdojë...

Koment nga autori

Kur lindi ky libër isha ulur në një prej hoteleve "Hilton", në Orlando të Floridës. Ishte viti 1994 dhe Republika e Irlandës qe kualifikuar për në finalet e Kupës Botërore të Futbollit.
Atëherë sapo kisha nisur të vija emër si humorist në Irlandë dhe Tim O'Connor-i, kreu i programit sportiv të RTE-së (Televizioni Publik Irlandez) më kishte punësuar që të shoqëroja skuadrën në aventurën e saj e të bëja copëza humori për publikun që na ndiqte nëpërmjet ekranit në atdhe.

Domethënë, puna ime ishte që një herë në dy ditë të shkruaja një pjesëz treminutëshe. Të gjithë ata që më njohin e dinë mirë se sa të lajthitur më bën mua një punëz e tillë. Ndaj, meqë kisha kohë me bollëk, bleva një bllok e një stilolaps të ligjshëm dhe mendova të shkruaj.
Po çfarë të shkruaja?

Para disa muajsh, aktori i magjishëm Gabriel Byrne më kishte dhënë një libër të Syd Field, të titulluar "Skenari". Ai është një libër i mrekullueshëm që duhet ta lexojë çdo shkrimtar që aspiron të bëhet skenarist. Aty skenaristit i sugjerohet që të kompozojë një "histori prapaskene" për personazhin kryesor të filmit të tij. Rreth njëzet faqe që përshkruajnë jetën e tij para se të takohet me ne.

Skenaristi mund të mos e përdorë kurrë, por ajo i hyn goxha në punë kur personazhi has pengesa gjatë filmit – duke e ditur historinë e tij të prapaskenës, ajo i jep idenë se si t'i kapërcejë. Pra, ja se ç'vendosa të shkruaja! Por nuk bëhej fjalë për film.

Atëkohë kisha në duar një serial komik pesëminutësh të titulluar "Djemtë e zonjës Brauni", që shfaqej nga e hëna deri të premten në shfaqjen e Gareth O'Callaghan-it. "Ç'ushtrim i përkryer! – mendova. – Një histori prapaskene njëzetfaqëshe për zonjën Brauni."

Kështu e nisa. Pak a shumë. Se s'po vendosja dot se ku ta filloja historinë. Nuk doja t'i hyja fëmijërisë së saj, sepse për këtë do të më lipseshin kërkime në "kohë". Ndaj vendosa ta filloja ditën kur ajo u bë vejushë. Hapa bllokun dhe nisa të shkruaja. Prisja që ato njëzet faqe të më hanin jo më shumë se një orë.

Mirëpo edhe pas dy javësh vazhdoja të shkruaja. Njëzeta u bë tridhjetë, dyzet dhe vazhdoi më tej. Në kohën që e lashë punën, kisha shtjelluar vetëm nëntë muajt e parë të vejërisë së saj. E mbylla bllokun i kënaqur dhe nuk e vrava më mendjen për të.

Më vonë, gjatë kthimit, ndërsa flisja në telefon me menaxherin tim të atëhershëm, Pat Egan, i përmenda shkrimin. Pati më telefonoi pas tri ditësh dhe më tha se kishte folur me Michael O'Brien, botuesin e "The O'Brien Press" dhe se ata e donin "librin". "Po ai s'e ka lexuar ende?!" – e kundërshtova pak me frikë se mos e dreqosja. Pati ma ktheu: "Ai nuk do t'ia dijë po qe se bëhet fjalë për zonjën Brauni. Ai e do."

"Mami" u hodh në qarkullim vetëm disa muaj më vonë dhe që javën e parë zuri vendin e parë në listën e librave më të shitur. Seriali radiofonik pesëminutësh shpuri te ky libër, i cili shpuri te tre libra të tjerë, të cilët më bënë të shkruaj një skenar filmi – Anjeza Braunin të luajtur nga Angelica Huston.

Paskëtaj shkrova pesë komedi, fituese çmimesh, në të cilat e luajta vetë zonjën Brauni. Ato u pasuan nga shtatë filma në DVD, të cilët u shitën gjithashtu në mbi një milion kopje, dhe tani një serial televiziv, "Djemtë e zonjës Brauni", që ka thyer rekordet e publikut si në BBC 1 edhe në RTE, e ku në trupën e aktorëve përfshihen ime shoqe, vajza, djali, motra, kunata, dhëndri dhe, s'do mend, UNË! Dikush më pyeti njëditëzaj: "Si po të shkojnë punët?" Iu përgjigja me sinqeritet: "Më mirë do të më vinte turp!"

Blloku i ligjshëm më kushtoi një dollar, stilolapsi vetëm pesëdhjetë cent. Ai një dollar e gjysmë investim ka ushqyer, shkolluar e strehuar fëmijët e mi dhe nipërit për këto shtatëmbëdhjetë vitet e fundit. Uroj që leximi i këtij libri t'ju dëfrejë po aq sa më dëfreu edhe mua kur e shkrova. Dhe, meqë e bletë... faleminderit prej gruas sime, faleminderit prej familjes sime dhe faleminderit prej meje!

Mbi autorin

Brendan O'Carroll është një nga dëfryesit më të suksesshëm irlandezë; një autor i brohoritur, aktor, udhëheqës artistik, skenarist dhe dramaturg. Gjatë karrierës së tij e ka kthyer "Prekjen e Midas" së vet në një gamë të gjerë projektesh: nga shfaqja e tij e famshme radiofonike "Djemtë e zonjës Brauni" në novelat bestseller "Mami", "Skalitësit" dhe "Gjyshja". "Mami" është kthyer gjithashtu në një film mjaft të suksesshëm, ku Anjeza Brauni luhet nga aktorja e famshme Anjelica Huston.

Detajet e librit
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2190

Botuesi: Dituria

Fari lundrues i Bllekuoterit, Colm Toibin

Në fillim të vitit 1990, tri gra: Dora Devëro, e bija e saj Lili dhe mbesa e saj Helena, takohen pas vitesh me mosmarrëveshje dhe arrijnë një armëpushim të pasigurtë. Vëllai i adhuruar i Helenës, Dikleni, po vdes. Dy shokë bashkohen me të dhe me gratë në një shtëpi të shkatërruar, të vjetër, pranë detit.
650 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Mediaprint

Më kujto, Kerry Lonsdale

"Më kujto" është një thirrje për dashurinë e harruar, është një libër që eksploron pasojat shkatërruese të humbjes, euforinë e gjetjes së dashurisë përsëri dhe pasojat e zbulimit të së vërtetës për ata që duam.
1 300 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UEGEN

Pas teje, Jojo Moyes

Mu duk se kur e mbylla leximin e romanit "Pas teje" të mbetej në mendje diçka gjysmë e zhvidhosur prej ndjenjës së bukur, që të ngashënjen dhe ta kthen në obsesion idenë se ke pranë dhe para vetes "vrimën" e Zhak Preverit, nga ku hyn dhe del lirisht ndjenja e thellë.
1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001449

Botuesi: Morava

Eklipsi, Stephenie Meyer

Nga prapa kurrizit dëgjova zërin e ëmbël të Eduardit. U ktheva ta shihja tek kërcente lehtë mbi shkallët e verandës, me flokët e shpupuritur nga era prej vrapit. Më tërhoqi menjëherë në krahët e tij ashtu siç pat bërë te parkingu dhe më puthi sërish.
1 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Hipi, Paulo Coelho

Karla është një vajzë holandeze që ëndërron të shkojë në Nepal dhe pret të takojë shokun e duhur për të ndërmarrë udhëtimin. Pauloja është një brazilian i ri që dëshiron të bëhet shkrimtar: ka flokë të gjatë dhe udhëton nëpër botë për të kërkuar lirinë dhe kuptimin më të thellë të ekzistencës.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Parajsa jote, Jaehee Lim

Romani i saj Parajsa Jote, që do të realizohet edhe film nga Netflix, i shkruar në gjuhën koreane, është një debutim shumë i suksesshëm.
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Gruaja me kimono të bardhë, Ana Johns

Ajo niset në një udhëtim të gjatë për të zbuluar të vërtetën. Gruaja me kimono të bardhë është një portret prekës i dy grave: njëra e ndarë mes traditës e zemrës dhe tjetra që kërkon një përgjigje për pyetjen se çfarë është në të vërtetë familja.
1 250 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001021

Botuesi: Dituria

Dritarja e natës, Frode Grytten

Vëllimi Dritarja e natës është një përzjerje e mrekullueshme e princeshave të qytetit të vogël, e shtëpiakeve, e njerzëve të thjesht dhe e horrave, një portret i gjall një këngë e shpejtë e jetës.
700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Dita Ditës, Terezia Mora

Romani fillon me një pamje të dhunshme: Një burrë gjendet i varur kokëposhtë në një kënd lojërash të një lagjeje të rrënuar të një metropoli gjerman. Është Abel Nema, një fenomen gjuhësor që di dhjetë gjuhë, por që rrallë e dëgjon t'i përdorë ato në bisedat e përditshme.
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Living

Një vere italiane, Rebecca Serle

E magjepsur nga deti i paanë, nga peizazhet me bukuri të pashoqe, mikpritja e njerëzve dhe, natyrisht, nga ushqimi i përsosur, Kejtit i duket se pak nga pak rikthehet në jetë.
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Avelumi, Otar Chiladze

Në këtë vepër rrëfehet historia e një shkrimtari, të cilit i shkërmoqet "perandoria e dashurisë" së bashku me "Perandorinë e së Keqes", në kohën e shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, pavarësia e Gjeorgjisë së dërrmuar nga kampi sovjetik.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Biseda me Kafkën, Gustav Janouch

Dokument i papërsëritshëm dhe i pabjerrshëm, në faqet e të cilit regëtin magjepsja e një qyteti si Praga, sfond mbresë lënës i bisedave të Kafkës me mikun e tij riosh.
800 Lekë
More
Në gjendje

Qyteti në dëborë, Beka Kurkhuli

Tregimet e Qytetit në dëborë flasin për realitetin e një kombi ‘periferik’ në kërkim të një kontakti më të ngushtë me Europën. Lufta midis gjeorgjianëve dhe abhazistëve (“Vrasës”), lidhja e dashurisë midis një vajze dhe një djali në sfondin e krizës energjetike të viteve 1990 (“Qyteti në dëborë”), jeta e përditshme e një të verbëri të lëkundur mes...
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Morava

Motrat, Deirdre Madden

Luçia është një anesteziste, që nuk arrin të flejë natën. Gjatë orëve të pagjumësisë struket në leximin e ditarëve antikë të stërgjyshit me përshkrime pedante ëndrrash; gjatë ditës, përveç se në spitalin civil punon edhe në dy institute të ndryshme: te Mortëmbla dhe te Frizeri.
600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Rrëfimet, jeta si kirurg i trurit , Henry Marsh

Henry Marsh ka kaluar një jetë në frontin e kirurgjisë. Ka pasur ngritje ngazëlluese dhe ulje shkatërruese, por dashuria e tij për praktikën e neurokirurgjisë nuk është zbehur kurrë.
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Pafundësi, Masa Kolanovic, Ebook

Ka dymbëdhjetë histori me një sërëtemash mbërthyese. Një teze e moshuar që i druhet varrosjes për së gjalli, vendos të marrë celularin e sajnë varr dhe u kërkon familjarëve ť'i telefonojnë një ditë pas funeralit. 
640 Lekë
More
Në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Pegi

Shalli andaluzian, Elsa Morante

Shalli andaluzian" ngjason me disa përralla baroke, që farfuritin pasuritë më të begata dhe më luksoze të fantazisë stolitëse dhe pastaj i përfshijnë me zhdërvjelltësi në një zbavitje të këndshme muzikore.
700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pegi

Rebeka, Daphne du Maurier

Historia, e cila përmban elemente të romancës, misterit dhe romanit gotik, sfidon kategorizimin e lehtë: ajo është një rrëfim mbi sekretet dhe tradhtinë, është historia e ekuilibrit të pushtetit midis meshkujve e femrave dhe, natyrisht, siç e ka cilësuar vetë autorja, është një studim mbi xhelozinë, kësaj nepërka që jeton në skutat më të errëta të...
1 000 Lekë
More
Ne gjendje