• Banner

  • Çmim i zbritur
Zoli, Colum McCann
  • Zoli, Colum McCann

Zoli, Colum McCann

2192

Zoli është vetëm gjashtë vjeç kur prindërit e saj, të rrethuar nga rojat fashiste të Hlinkës, Hitlerit sllovak, zhduken brenda një liqeni të ngrirë. Shpëton vetëm ajo dhe gjyshi, i cili i mëson të shkruajë dhe të lexojë, madje e dërgon edhe në shkollë, pavarësisht nga traditat e bashkësisë së tyre.

800 Lekë
680 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Zoli
Origjinali: Zoli
Gjinia: Roman
Autori: Colum McCann
Shqipëroi: Jorgji Qirjako
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2012
Fq. 280
Pesha: 0.35 kg
ISBN: 978-9928-103-33-8

Mbi librin

Zoli është vetëm gjashtë vjeç kur prindërit e saj, të rrethuar nga rojat fashiste të Hlinkës, Hitlerit sllovak, zhduken brenda një liqeni të ngrirë. Shpëton vetëm ajo dhe gjyshi, i cili i mëson të shkruajë dhe të lexojë, madje e dërgon edhe në shkollë, pavarësisht nga traditat e bashkësisë së tyre. Dalëngadalë, te Zoli psikat një talent i jashtëzakonshëm për të shkruar e për të kënduar.

Kënga e saj ngrihet nga pluhuri për të treguar dhimbjen dhe persekutimet, forcën dhe kurajën e një populli që gjithmonë i ka rënë harpës. Mirëpo, kur një anglez i dashuruar me të i boton poezitë, ciganët e detyrojnë të largohet prej tyre, sepse i ka tradhtuar për botën e "të bardhëve" dhe i ka shitur shpirtin dhe zërin një regjimi, që në emër të Barazisë e Përparimit, donte të vendoste rregulla të reja për një popull me tradita mijëvjeçare.

I mbështetur në historinë e vërtetë të poetes rome, Papusza, dhe i vendosur në sfondin e Luftës së Dytë Botërore, Zoli është një histori dashurie, një rrëfim për humbjen dhe një parabolë për Europën e ditëve tona.

Ky roman përfaqëson portretizimin e fuqishëm të një gruaje, e cila edhe pse e brakstisur nga njerëzit e saj, i ka kaluar me sukses të gjitha sprovat me të cilat e ka përballuar fati, duke u udhëhequr nga dëshira e paepur për liri dhe, në të njëjtën kohë, duke ruajtur pastërtinë e shpirtit të saj.

Komente mbi librin

"Novelë e bukur plot mendim... shkruar me mprehtësi dhe ndjeshmëri të madhe."

The Independent

"Zoli është një roman i mrekullueshëm dhe McCann – i është një romancier po aq i shkëlqyer dhe bindës."

Scotsman

"Me veprën e tij poetike të paharrueshme, McCann – i ka fituar vendin e tij mes njerëzve të mëdhenj të vendit."

Metro

"Zoli është një histori e paharrueshme europiane, e qëndisur bukur nga një prej romancierëve më të mirë të Irlandës. Çdo libër i Colum McCann – it e zgjeron gamën e tij dhe zbulon territore të reja. Vetë ai është një shkrimtar i guximshëm, me aftësi të mrekullueshme."

Joseph O'Conner

Mbi autorin

Shkrimtari irlandez Colum McCann, profesor i letërsisë në European Graduate School në Zvicër dhe në Hunter College në Nju Jork.

Është autor i një sërë veprash artistike, të botuara në më tepër se 30 gjuhë të botës e të vlerësuara me çmime ndërkombëtare dhe i shumë artikujve në New York Times, Atlantic Monthly, Times, Irish Times dhe La Republica. Më 2003, Esquire, gazetë që botohet në SHBA që prej 1932, e ka cilësuar McCann si romancierin e ri "më të njohur e më të shquar".

 

Detajet e librit
2192
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2189

Botuesi: Dituria

Mjeshtri, Colm Toibin

(0)

Romani "Mjeshtri" është një pasqyrë e jetës së shkrimtarit Henri Xhejms në vitet e fundit të shekullit XIX. Libri përbëhet nga njëmbëdhjetë kapituj, në të cilët zhvillohen ngjarjet prej janarit të 1895 deri në tetor të 1899, duke e ndjekur shkrimtarin nga dështimi i tij në përpjekje për të pasur sukses në teatrin e Londrës.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2190

Botuesi: Dituria

Fari lundrues i Bllekuoterit, Colm Toibin

(0)

Në fillim të vitit 1990, tri gra: Dora Devëro, e bija e saj Lili dhe mbesa e saj Helena, takohen pas vitesh me mosmarrëveshje dhe arrijnë një armëpushim të pasigurtë. Vëllai i adhuruar i Helenës, Dikleni, po vdes. Dy shokë bashkohen me të dhe me gratë në një shtëpi të shkatërruar, të vjetër, pranë detit.

Çmimi 553 Lekë Çmimi i zakonshëm 650 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2191

Botuesi: Dituria

Grate, T. C. Boyle

(0)

A është e lehtë të jetosh me një gjeni? Këtë do t'jua tregojë romani i ri i mrekullueshëm i T. C. Boyle, i cili përvijon një karakter të gjallë e plot ngjyra: arkitektin e famshëm Frank Lloyd Wright. Rrëfimi i vërtetë dhe trillimi janë ndërthurur me mjeshtëri për të treguar jetën e një njeriu si Wright – i.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Fan Noli

Vajza më e bukur e qytetit, Charles Bukowski

(0)

Të gjitha rrëfenjat e Bukovskit janë sa të vërteta, aq dhe të ndyra, dhe si të tilla e nderojnë letërsinë: ai tregon ato gjëra që të tjerët i zbukurojnë e i fshehin: dallimin e njerëzve për shkak të gjinisë, varfërinë e përditshme, dhunën dhe ndjenjat e atyre që kruajnë hundët.

Çmimi 1 275 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU002048

Botuesi: Dituria

Kurre pa rene dielli, Johanna Sinisalo

(0)

Johanna Sinisalo lindi në Laponinë finlandeze më 1958. Ajo është mjaft e suksesshme me filmat e saj për të qeshur, komikë televizivë. Ka fituar shumë çmime kombëtare, midis të cilëve çmimin Atorox, Çmimin e Finlandës dhe çmimin Kemi National Conic Strip Contest.

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Të fshehtat e malit Grei, John Grisham

(0)

Është një ndryshim rrënjësor. Samanta gjendet sakaq në një botë tjetër dhe, falë të pamposhturës Mati Uajati, drejtueses së Zyrës Malore të Ndihmës Ligjore, dhe nipit të saj joshës e misterioz, avokatit Donovan Grei, e kupton menjëherë se çfarë do të thotë të përballesh me klientë dhe probleme të vërteta.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: K4R4

Botuesi: Skanderbeg Books

Dy vajza, Perihan Magden

(0)

Është verë në Stamboll. Kufoma e një të riu të vrarë është gjetur në një liqen aty afër. Ajri është i rënduar, ndërkohë që Behija, një vajzë e re, përgatitet të hyjë në një prej universiteteve më të famshëm të Stambollit.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Nje minute urti, Anthony de Mello

(0)

Mjafton vetëm një minutë, për të lexuar çdonjërën nga anekdotat e këtij libri. Fshehur në faqet e tij (jo në fjalët, as në tregimet, por në frymën e tij, në gjendjen e tij shpirtërore, në atmosferën e tij) gjendet një urti, që nuk mund të përcillet në gjuhën njerëzore.

Çmimi 485 Lekë Çmimi i zakonshëm 570 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Gjiganti i fjetur, Kazuo Ishiguro

(0)

Si mund të shërohen plagët e vjetra, kur krimbat gëlojnë në to? Si mund të mbretërojë përjetë një paqe e ngritur mbi masakrat apo dredhitë e një magjistari? E kuptoj se me sa zell dëshironi që tmerret tuaja të vjetra të pluhurosen në hiç. Por ato presin nën shtresën e tokës, si kocka të bardha që njerëzit t’i zhvarrosin.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

L’Alchimiste, Paulo Coelho

(0)

Et Santiago, jeune berger andalou, vendit ses brebis pour rejoindre les pyramides d’Egypte qu’il avait vues en reve. Son Chemin sera long, peuple d’embuches et de rencontes inattendues. Parfois, il seraa pret d’abandonner, mais trouvera toujours la force de continuer.

Çmimi 765 Lekë Çmimi i zakonshëm 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Të parët tanë, Italo Calvino

(0)

Doja të bëja një trilogji përvojash mbi mënyrën e realizimit të qenieve njerëzore: te Kalorësi i paqenë - arritjen e ekzistencës; te Viskonti i përgjysmuar - aspiratën drejt një plotësie përtej gjymtimeve të imponuara nga shoqëria; te Baroni rebel - një rrugë drejt një plotësie jo individualiste, që duhet arritur përmes besnikërisë ndaj një vetëvendosjeje...

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UEGEN

Vajza qe le pas, Jojo Moyes

(0)

Në romanin "Vajza që le pas" të shkrimtares Jojo Moyes, artisti francez Eduard Lëfevrë pikturon një portret të gruas së tij, Sofisë, para se të largohet për t'u bashkuar me regjimentin e tij kur shpërtheu Lufta e Parë Botërore. Sofia kthehet në hotelin e familjes së saj në fshatin Sen Peron, ku e var në mur atë pikturë.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)