Bashkëkohore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Nostalgjia, Milan Kundera Shfaq të madhe

Nostalgjia, Milan Kundera

SKU001830

Produkt i ri

Irena e Jozefi, të njohur dikur në Pragë, pa arritur të dashurohen, pas njëzet vjet emigrimi, pavarësisht nga njëri-tjetri, ndërmarrin një udhëtim për në atdheun e tyre, në Republikën Çeke.

Më shumë detaje

Nuk e kemi më këtë produkt në depo

$6.20

-20%

$7.75

Më shumë informacione

Titulli: Nostalgjia
Origjinali: L'ignorance
Gjinia: Roman
Autori: Milan Kundera
Shqipëroi: Jani Guxo
Shtëpia botuese: Albin
Viti: 2002
fq. 136
Pesha: 0.149 kg
ISBN: 99927-51-19-3

Mbi librin

Irena e Jozefi, të njohur dikur në Pragë, pa arritur të dashurohen, pas njëzet vjet emigrimi, pavarësisht nga njëri-tjetri, ndërmarrin një udhëtim për në atdheun e tyre, në Republikën Çeke. E vërteta e hidhur është se jo vetëm historia e tyre e dashurisë nuk rilind, por kthimi i tyre, në tërësinë e tij, për shkak të harresës, mungesës së kujtimeve, plakjes, brishtësisë të së tashmes, mbetet një zhgënjim.

Romani ka në themel motivin e emigracionit. Autori ushqen romanin me paralele të tragjedisë "Odiseu" të Homerit. Itakasit, në njëzet vjet mungesë, ruajtën kujtimet për Odiseun, por nuk provuan asnjë nostalgji me kthimin e tij; Odiseu, që vuajti aq shumë nga nostalgjia, provoi në kthim vetëm dhimbjen e një harrese të madhe.Ikanakët Irenë dhe Jozef, dy gjysma të së njëjtës fytyrë, asaj të Odiseut, njëlloj si ai pësojnë dhimbjen e Kthimit të Madh.

 

Reviews

Write a review

Nostalgjia, Milan Kundera

Nostalgjia, Milan Kundera

Irena e Jozefi, të njohur dikur në Pragë, pa arritur të dashurohen, pas njëzet vjet emigrimi, pavarësisht nga njëri-tjetri, ndërmarrin një udhëtim për në atdheun e tyre, në Republikën Çeke.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)