• Banner

Lista e librave të autorit ose përkthyesit Elif Shafak

Elif Shafak është një shkrimtare, eseiste, akademike the aktiviste e të drejtave të njeriut. Ajo shkruan në turqisht dhe anglisht dhe ka publikuar 16 libra, mes të cilave, Bastardja e Stambollit, Dyzet Rregullat e Dashurisë, Tri Bijat e Evës etj. Librat e saj janë përkthyer në 49 gjuhë të botës dhe ajo është fituese e çmimit prestigjioz Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres (Kalorëse e Urdhrit të Artit dhe Letrave). Librat e saj në shqip janë përkthyer nga Taulant Hatia dhe Adrian Belo.

Janë 11 libra.

Je duke parë 1 - 11 nga 11 artikull(j)

Botuesi: Bota Shqiptare

10 minuta e 38 sekonda në këtë botë të çuditshme, Elif Shafak

Kujtimet e Tekila Leilës na kthejnë në fëmijërinë e saj, në provincë, një mjedis tepër ndrydhës për shkak të fesë dhe traditës, një fëmijëri ku ka lënë gjurmë familja poligamike me dy nëna dhe një baba që sa vinte e bëhej më autoritar. Pasi u arratis drejt Stambollit, Leila përfundoi ne industrinë e pisët të trafikimit seksual, duke gjetur strehë në...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

Black Milk, Elif Shafak

Plagued by guilt, anxiety, and bewilderment about her new maternal role, the acclaimed novelist stopped writing for the first time in her life. As she plummeted into post-partum depression, Shafak looked to the experiences of other prominent female writers—including Sylvia Plath, Virginia Woolf, Simone de Beauvoir, and Alice Walker—for help navigating the...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Bota Shqiptare

Çiraku i arkitektit, Elif Shafak

Por jeta nuk pranon të skicohet dhe projektohet: ajo thjesht ndjek rrugën e saj. Dhe, për Xhahanin, do të sillej rrotull dy boshteve, dy dashurive: një e pamundur për princeshën Mihrimah, vajzën e sulltanit. Dhe një e qëndrueshme dhe e thjeshtë për Çotën, që e priste dhe e ngushëllonte në çastet më të errëta...

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Nderi, Elif Shafak

I premtova vetes të mos e lija pa rrëfyer historinë e saj. Kështu e nis shtjellimin e historisë Esmaja, një grua e re kurde që jeton në Londër, per të treguar më pas krimin e tmerrshëm që kishte kryer i vëllai. Esmaja tregon historinë e familjes së saj nëpër tri breza, që nga gjyshja, te lindja e së ëmës dhe tezes në një fshat të humbur kurd buze Eufratit.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje