Kategoritë

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Lista e librave sipas autorit: Jean-Paul Sartre

Jean-Paul Sartre, (21 qershor 1095 - 15 prill 1980) ishte një shkrimtar, dramaturg dhe eksponent i ekzistencializmit - një filozofi që lëvdonte lirinë individuale të njeriut. Atij i dhanë çmimin Nobel në letërsi më 1964, por e refuzoi atë.


Sartri humbi të atin në moshë të hershme dhe u rrit në shtëpinë e gjyshit nga e ëma, Carl Schweitzer, profesor i gjermanishtes në Universitetin e Sorbonës. Djali që shëtiste në kopështet e Luksemburgut në Paris në kërkim të shokëve, ishte shtatshkurtër dhe vuante nga strabizmi. Autobiografia e tij e shkëlqyer, Les Mots (1963; Fjalët), rrëfen aventurat e nënës dhe fëmijës në park ndërsa ata shkonin nga një grup në tjetrin - me shpresën e kotë se do të pranoheshin - dhe në fund tërhiqeshin në apartamentin e tyre në katin e gjashtë "në lartësitë ku strehoheshin ëndrrat".


"Fjalët" shpëtuan fëmijën nga një botë që e kishte refuzuar atë por ai do të vijonte të rindërtonte famën e vet.


Sartre shkoi në liceun Henri IV në Paris dhe më pas, pasi e ëma e tij u rimartua, në liceun La Rochelle.


Nga këtu ai shkoi te prestigjozja École Normale Supérieure, ku u diplomua më 1929. Sartre rezistoi ndaj asaj që e quajti "martesa borgjeze," por ndërsa ishte ende student ai u lidh me Simone de Beauvoir, lidhje që vijoi përgjatë të gjithë jetës. Kujtimet e Simone de Beauvoir, Mémoires d’une jeune fille rangée (1958; Kujtimet e një Vajze të Mirë), ofrojnë një kronikë intime të jetës së Sartrit nga vitet e shkollës deri në mes të viteve 50. Gjithashtu në gjimnaz dhe në Sorbonë ai takoi shumë njerëz që do të bëheshin më vonë shkrimtarë me famë; mes tyre ishin Raymond Aron, Maurice Merleau-Ponty, Simone Weil, Emmanuel Mounier, Jean Hippolyte, dhe Claude Lévi-Strauss. Nga viti 1931 deri më 1945, Sartri dha leksione në Le Havre, Laon dhe, në fund, në Paris. Karriera e tij u ndërpre dy herë, herën e parë me një vit studime në Berlin dhe të dytën kur Sartri u rekrutua në ushtri më 1939 për të shërbyer në Luftën e Dytë Botërore. Ai ra rob më 1940 dhe u lirua një vit më vonë.


Gjatë viteve që punoi si mësues në Le Havre, Sartri punlikoi La Nausée(1938; Neveria), vepra e tij e parë e famshme.


Ky roman, shkruar në formën e një ditari, rrëfen ndjenjat e neverisë të një personi me emrin Rokuentin kur aj përballet me botën e materies - jo thjeshtë botën e njerëzve të tjerë por edhe vetëdijen e trupit të tij.


Sipas disa kritikëve, La Nausèe duhet të shihet si një rast patologjik, një formë arratisjeje neorotike. Por ka më shumë gjasa që ky libër duhet të vlerësohet gjithashtu si vepra më origjinale, jashtëzakonisht individualiste dhe antisociale dhe ku gjenden shumë nga temat filozofike që zhvilloi Sartri më vonë.

Jeni duke parë 1 - 12 nga 12 artikuj
 • $13.52 $16.90 -20% Është shitur

  Do të ishte më mirë që shprehja "shkak i vetvetes" që lejon raportin shkak në vetvete – pasojë në vetvete të bëjë njëfarë progresi, të mos shpërdorohej. Mase do të ishte më mirë të thuhej thjesht: ndërgjegja ekziston nëpërmjet vetvetes.

  $13.52 $16.90 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $22.54 $28.17 -20% Është shitur

  Ne kemi përshkruar realitetin njerëzor duke u nisur nga veprimet negative dhe nga cogito. Duke ndjekur këtë fill rrëfyes, kemi zbuluar se realiteti njerëzor është për – vetja. A është gjithçka e saj e tillë? Pa dalë nga kornizat e përshkrimit reflektiv, ne mund të takojmë mënyra ndërgjegjeje që duket se duke ndenjur në vetvete rreptësisht "për – vete".

  $22.54 $28.17 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $10.03 $12.54 -20% Në gjendje

  Tregimi "Muri" i Zhan Pol Sartrit është një raport i shkruar në vetën e parë i protagonistit Pablo Ibieta mbi një situatë ekstreme njerëzore. Para ekzekutimit ai rrëfen mbi përshfaqjet psikologjike dhe fiziologjike, të cilat te ai i shkakton vetëdija e vdekjes së afërt.

  $10.03 $12.54 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $11.27 $14.09 -20% Në gjendje

  Pra, pak më parë ndodhesha te Kopshti Publik. Rrënja e gështenjës futej thellë në tokë, nën bankinë. Nuk më kujtohej më se ishte rrënjë. Fjalët ishin zhdukur dhe, bashkë me to, kuptimi i sendeve, mënyrat e përdorimit të tyre, shenjat e dobëta të njohjes që njerëzit kanë përvijuar mbi sipërfaqet e tyre.

  $11.27 $14.09 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $13.52 $16.90 -20% Në gjendje

  Kisha njoftuar se sonte do të sqaroja vendin për situatën ndërkombëtare, por u pengova pasdite nga një ftesë e qeverisë gjermane për të takuar nesër, në Mynih, kancelarin Hitler, zotin Musolini dhe Chamberlaine – in. Unë e pranova këtë ftesë.

  $13.52 $16.90 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $13.52 $16.90 -20% Në gjendje

  E Vërteta ngrihej përreth, mbi muret e larta, shponte të gjitha vijat e horizontit. Këtu nuk ka asnjë të vërtetë; edhe unë si këta jam... Sozia e Gomezit kishte hipur në autobus, kishte lexuar gazetën, i kishte buzëqeshur Rar – on – it, kishte folur për Pikason, kishte kundruar Mondrianin.

  $13.52 $16.90 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $11.27 $14.09 -20% Në gjendje
 • $9.02 $11.27 -20% Në gjendje

  Gjithë këto vështrime që po më hanë... (Kthehen papritmas) Ha! Ju jeni vetëm dy? Unë ju pandehja shumë më tepër. (Qesh.) Atëherë, ky na qenka ferri. S'kisha për ta besuar kurrë... Ju kujtohet squfuri, turra e druve, zgara... Ah, ç'shaka! S'ka nevojë për zgarë: ferri janë të tjerët.

  $9.02 $11.27 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $9.02 $11.27 -20% Në gjendje

  Nganjëherë ndiej përkëdheljen e kohës që ikën, por herë të tjera – në shumicën e rasteve – e ndiej që ajo s'kalon. Minutat e dridhshme shtrihen sa gjatë gjerë më përpijnë dhe s'mbarojnë së dhëni shpirt; të ndenjura, por ende të gjalla, ato i mbledh fshesa, të tjera ua zënë vendin, më të freskëta, po aq të kota.

  $9.02 $11.27 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $5.63 $7.04 -20% Në gjendje

  Sa e ruan pastërtinë tënde, djalosh! Sa frikë ke të ndyesh duart. Mirë pra, qëndro i pastër! E kujt i duhet kjo dhe ç'tu desh që erdhe midis nesh?

  $5.63 $7.04 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $6.76 $8.45 -20% Në gjendje

  Sa keq. Unë u zhvesha në banjë dhe kur t'u afrova, ti ishe i kuq flakë, nuk të kujtohet? Madje unë të thashë: "Shikoje pjeshkën time". Nuk të kujtohet që deshe të shuanim dritën dhe bëmë dashuri në errësirë? Kjo gjë m'u duk mjaft e sjellshme dhe e respektueshme nga ana jote. Nuk të kujtohet fare?

  $6.76 $8.45 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $16.90 $21.13 -20% Në gjendje

  "Imagjinarja" përpiqet të arrijë atë që Sartri e quan "fenomenologji" të imazhit, ku ai inventarizon dhe konceptualizon gjithçka që reflektimi i drejtpërdrejtë, madje subjektiv, mund të mësojë si të sigurt lidhur me ndërgjegjen imagjinuese.

  $16.90 $21.13 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
Jeni duke parë 1 - 12 nga 12 artikuj