Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur

Lista e librave të autorit ose përkthyesit Jean-Paul Sartre

Jean-Paul Sartre, (21 qershor 1095 - 15 prill 1980) ishte një shkrimtar, dramaturg dhe eksponent i ekzistencializmit - një filozofi që lëvdonte lirinë individuale të njeriut. Atij i dhanë çmimin Nobel në letërsi më 1964, por e refuzoi atë.

Sartri humbi të atin në moshë të hershme dhe u rrit në shtëpinë e gjyshit nga e ëma, Carl Schweitzer, profesor i gjermanishtes në Universitetin e Sorbonës. Djali që shëtiste në kopështet e Luksemburgut në Paris në kërkim të shokëve, ishte shtatshkurtër dhe vuante nga strabizmi. Autobiografia e tij e shkëlqyer, Les Mots (1963; Fjalët), rrëfen aventurat e nënës dhe fëmijës në park ndërsa ata shkonin nga një grup në tjetrin - me shpresën e kotë se do të pranoheshin - dhe në fund tërhiqeshin në apartamentin e tyre në katin e gjashtë "në lartësitë ku strehoheshin ëndrrat".

"Fjalët" shpëtuan fëmijën nga një botë që e kishte refuzuar atë por ai do të vijonte të rindërtonte famën e vet.

Sartre shkoi në liceun Henri IV në Paris dhe më pas, pasi e ëma e tij u rimartua, në liceun La Rochelle.

Nga këtu ai shkoi te prestigjozja École Normale Supérieure, ku u diplomua më 1929. Sartre rezistoi ndaj asaj që e quajti "martesa borgjeze," por ndërsa ishte ende student ai u lidh me Simone de Beauvoir, lidhje që vijoi përgjatë të gjithë jetës. Kujtimet e Simone de Beauvoir, Mémoires d’une jeune fille rangée (1958; Kujtimet e një Vajze të Mirë), ofrojnë një kronikë intime të jetës së Sartrit nga vitet e shkollës deri në mes të viteve 50. Gjithashtu në gjimnaz dhe në Sorbonë ai takoi shumë njerëz që do të bëheshin më vonë shkrimtarë me famë; mes tyre ishin Raymond Aron, Maurice Merleau-Ponty, Simone Weil, Emmanuel Mounier, Jean Hippolyte, dhe Claude Lévi-Strauss. Nga viti 1931 deri më 1945, Sartri dha leksione në Le Havre, Laon dhe, në fund, në Paris. Karriera e tij u ndërpre dy herë, herën e parë me një vit studime në Berlin dhe të dytën kur Sartri u rekrutua në ushtri më 1939 për të shërbyer në Luftën e Dytë Botërore. Ai ra rob më 1940 dhe u lirua një vit më vonë.

Gjatë viteve që punoi si mësues në Le Havre, Sartri punlikoi La Nausée(1938; Neveria), vepra e tij e parë e famshme.

Ky roman, shkruar në formën e një ditari, rrëfen ndjenjat e neverisë të një personi me emrin Rokuentin kur aj përballet me botën e materies - jo thjeshtë botën e njerëzve të tjerë por edhe vetëdijen e trupit të tij.

Sipas disa kritikëve, La Nausèe duhet të shihet si një rast patologjik, një formë arratisjeje neorotike. Por ka më shumë gjasa që ky libër duhet të vlerësohet gjithashtu si vepra më origjinale, jashtëzakonisht individualiste dhe antisociale dhe ku gjenden shumë nga temat filozofike që zhvilloi Sartri më vonë.

Filtrat aktiv

Referenca: SKU000440

Botuesi: Koha Ditore

Muri, Zhan Pol Sarter

Tregimi "Muri" i Zhan Pol Sartrit është një raport i shkruar në vetën e parë i protagonistit Pablo Ibieta mbi një situatë ekstreme njerëzore. Para ekzekutimit ai rrëfen mbi përshfaqjet psikologjike dhe fiziologjike, të cilat te ai i shkakton vetëdija e vdekjes së afërt.
890 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Neveria, Jean-Paul Sartre

Pra, pak më parë ndodhesha te Kopshti Publik. Rrënja e gështenjës futej thellë në tokë, nën bankinë. Nuk më kujtohej më se ishte rrënjë. Fjalët ishin zhdukur dhe, bashkë me to, kuptimi i sendeve, mënyrat e përdorimit të tyre, shenjat e dobëta të njohjes që njerëzit kanë përvijuar mbi sipërfaqet e tyre.
1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Rrugët e Lirisë, Pezull, vol. 2, Jean-Paul Sartre

Kisha njoftuar se sonte do të sqaroja vendin për situatën ndërkombëtare, por u pengova pasdite nga një ftesë e qeverisë gjermane për të takuar nesër, në Mynih, kancelarin Hitler, zotin Musolini dhe Chamberlaine – in. Unë e pranova këtë ftesë.
1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Rruget e Lirise, Vdekja ne shpirt, Jean-Paul Sartre, vol. 3

E Vërteta ngrihej përreth, mbi muret e larta, shponte të gjitha vijat e horizontit. Këtu nuk ka asnjë të vërtetë; edhe unë si këta jam... Sozia e Gomezit kishte hipur në autobus, kishte lexuar gazetën, i kishte buzëqeshur Rar – on – it, kishte folur për Pikason, kishte kundruar Mondrianin.
1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Me dyer të mbyllura, Mizat, Jean-Paul Sartre

Gjithë këto vështrime që po më hanë... (Kthehen papritmas) Ha! Ju jeni vetëm dy? Unë ju pandehja shumë më tepër. (Qesh.) Atëherë, ky na qenka ferri. S'kisha për ta besuar kurrë... Ju kujtohet squfuri, turra e druve, zgara... Ah, ç'shaka! S'ka nevojë për zgarë: ferri janë të tjerët.
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Fjalët, Jean-Paul Sartre

Nganjëherë ndiej përkëdheljen e kohës që ikën, por herë të tjera – në shumicën e rasteve – e ndiej që ajo s'kalon. Minutat e dridhshme shtrihen sa gjatë gjerë më përpijnë dhe s'mbarojnë së dhëni shpirt; të ndenjura, por ende të gjalla, ato i mbledh fshesa, të tjera ua zënë vendin, më të freskëta, po aq të kota.
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Duar të ndyra, Jean - Paul Sartre

Sa e ruan pastërtinë tënde, djalosh! Sa frikë ke të ndyesh duart. Mirë pra, qëndro i pastër! E kujt i duhet kjo dhe ç'tu desh që erdhe midis nesh?
500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Putana e respektueshme, Jean-Paul Sartre

Sa keq. Unë u zhvesha në banjë dhe kur t'u afrova, ti ishe i kuq flakë, nuk të kujtohet? Madje unë të thashë: "Shikoje pjeshkën time". Nuk të kujtohet që deshe të shuanim dritën dhe bëmë dashuri në errësirë? Kjo gjë m'u duk mjaft e sjellshme dhe e respektueshme nga ana jote. Nuk të kujtohet fare?
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Nekrassov, Jean - Paul Sartre

Farsë ose satirë, pjesa e Jean – Paul Sartre – it, është plot tipare të vrazhda; ajo të befason me situatat e papritura. “Le të largohet lufta, por jo nga faqja e parë e gazetës.” Kjo batutë i jep tonin pjesës “Nekrassov”. Ky është “toni i madh” i teatrit.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Baudelaire, Jean - Paul Sartre

Meqë kishte zgjedhë kthjelltësinë e mendjes, meqë pa dashje kishte zbulue rastësinë, braktisjen, lirinë e tmerrshme të vetdijes, Baudelaire – i asht vu para nji alternative: meqë nuk ka parime të gatshme tek të cilët të mbahesh, ai, ose duhet të amullojë në nji indiferentizëm moral ose atij vetë i duhet me shpikë të Mirën a të Keqen.
700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Qenia dhe hiçi, vëllimi i parë, Jean Paul Sartre

Do të ishte më mirë që shprehja "shkak i vetvetes" që lejon raportin shkak në vetvete – pasojë në vetvete të bëjë njëfarë progresi, të mos shpërdorohej. Mase do të ishte më mirë të thuhej thjesht: ndërgjegja ekziston nëpërmjet vetvetes.
1 200 Lekë
More
Ka mbaruar