Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Lista e produkteve të botuesit At Zef Pllumi

Vepra e plotë e At Zef Pllumit risillet në treg nga Botimet Françeskane

Pas disa vitesh mungese, vepra e mrekullueshme e At Zef Pllumit, një shkrimtar unik i periudhës së pas rënies së komunizmit është rikthyer në qarkullim.

Veprat e At Zef Pllumit patën një rrugë jo të lehtë në letërsinë shqipe. I fundmi i françeskanëve të mëdhenj shkroi pas viteve '90 pas dekadash të tëra të kaluara në burgje, në një gjuhë që ishte pothuajse e harruar, në gegnisht. Shkrimet e tij janë një lidhje e mrekullueshme me gjysmën e letërsisë shqipe që u ndalua të qarkullojë për shumë dekada, aq sa në shumë raste, u bë e palexueshme për shqiptarët që u rritën me standardin letrar. Por ndërsa Gjergj Fishta, At Anton Harapi e të tjerë kërkojnë pak më shumë mund për t'u lexuar sot, At Zef Pllumi ka përdorur gegnishte lehtësisht të kuptueshme edhe për ne.

Përveç të qenit një urë lidhëse mes letërsisë para komunizmit dhe kohës sonë, At Zef Pllumi është gjithashtu një monument i memories kombëtare. Ai na flet për ngjarje të pakëndshme, por me një sens të jashtëzakonshëm humori për të na mësuar historinë e asaj që ndodhi dhe për të na shtyrë të kuptojmë se çfarë nuk duhet të lejojmë që të na përsëritet.

Rrno vetem per me tregue, At Zef Pllumi, vol 1 - 3

Ndër botimet ma të çmueshme që nuk na len të harrojmë të keqen që shkaktoi komunizmi në Shqipni, asht vepra monumentale "Rrno vetëm për me tregue" e P. Zef Pllumit. Rrno vetëm për me tregue paraqet vuejtjen e P. Zef Pllumit, kalvarin e Kishës Katolike, mundimet e françeskanëve dhe të krejt popullit shqiptar.Lexo më shumë:

Saga e femijnise, Dhete vjet liri, Zef Pllumi. Lexo më shumë:

Ut heri dicebamus, Zef Pllumi, Publicistika. Lexo më shumë:

Frati i pashallareve Bushatli te Shkodres, At Erasmo Balneo, Zef Pllumi

Shekulli i 18. Një prift italian niset me mision në Shqipëri. Ai mban një ditar nga jeta e përditshme duke na dhënë një informacion të rallë nga njerëzit e zakonshëm të asaj kohe si dhe nga jeta e Bushatllinjve, familjes së pashallarëve të Shkodrës.

Dorëshkrimi i tij humbi gjatë kohës së komunizmit, kur biblioteka e madhe e Françeskanëve në Shkodrër u plaçkit. Për fat të mirë, një prift i ri, At Zef Pllumi, e lexoi para se të humbte.

Dekada më vonë, At Zef Pllumi e kërkoi ditarin e At Erasmo Balneos nëpër arkiva, por pa sukses. Ai vendosi të shkruajë çfarë mbante mend dhe solli këtë libërth të mrekullueshëm, të mbushur me humor të zi. Lexo më shumë:

 

Franceskanet e medhaj, Zef Pllumi

Ky libër përmban biografitë që At Zef Pllumi shkroi për disa prej françeskanëve të mëdhenj.

• Kur u njoha me Fishtën

• Nji vorr për At Gjergj Fishtën

• At Shtjefën K. Gjeçovi për fe e atdhe

• At Pal Dodaj, diplomati i paemnuem por i dashtun nga të gjithë

• At Ambroz Marlaskaj, mbrojtës i lirisë njerëzore

• Vinçenc Prenushi i dashtun, i përzemërt, i qeshun e bujar

• At Marin Sirdani, studiues i historisë së popullit

• At Anton Harapi, shkrimtari e oratori

• At Justin Rrota, gjuhëtar i shquem

• At Martin Gjoka, muzikant i palodhun

• At Bernardin Palaj dhe origjina e ciklit të Kreshnikëve Legjendarë

• At Donat Kurti, vjollca e letrave shqipe

• At Benedikt Dema, enciklopediku

• At Gjon Shllaku, filozofi sociolog

Lexo më shumë:

 

Para nji mije vjetve, Lisi Mali (Zef Pllumi)

• Para nji mijë vjetve

• Martesa e Sokol Halilit

• Martesa e Gjeto Basho Mujit

Lexo më shumë:

Referenca: SKU000356

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Histori kurre e shkrueme, At Zef Pllumi

Përshtypje(t): 0

Të botuara veçmas ose në organe si revista "Hylli i Dritës", gazeta "55" etj., të pesë "veprat" e kësaj përmbledhjeje të re, - Historia kurrë e shkrueme, Franceskanët e mëdhaj, Ut heri dicebamus, Frati i pashallarëve Bushatli dhe Njerz fisnikë, - vijnë tani jo thjesht të puqura në këtë botim.

Çmimi 1,70 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000846

Botuesi: Onufri

Keshtu foli At Zef Pllumi me gazetaret

Përshtypje(t): 0

Përmban intervista të përzjedhura me gazetarët: Ilir Yzeiru, Bardhyl Matraxhiu, Iliriana Stringa, Ilirian Agolli, Dom David Gjugja, Gjergj Meta, Belina Budini, Estela Ziu, Blendi Fevziu, Elsa Demo, Alqi Kociko, Dhurata Shehri, Milena Selimi, Persida Asllani dhe Ben Andoni.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Rrno vetem per me tregue, At Zef Pllumi, vol 1 - 3

Përshtypje(t): 0

Ndër botimet ma të çmueshme që nuk na len të harrojmë të keqen që shkaktoi komunizmi në Shqipni, asht vepra monumentale "Rrno vetëm për me tregue" e P. Zef Pllumit. Rrno vetëm për me tregue paraqet vuejtjen e P. Zef Pllumit, kalvarin e Kishës Katolike, mundimet e françeskanëve dhe të krejt popullit shqiptar.

Çmimi 2 100,00 Lekë
More
Në gjendje