Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
Çmimi 0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
Çmimi 1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Banner

Jetëgjatësia, Dr. David A. Sinclair
  • Jetëgjatësia, Dr. David A. Sinclair

Jetëgjatësia, Dr. David A. Sinclair

Fakti se plakja është diçka e pashmangshme, duket si një e vërtetë absolute. Po sikur gjithçka që na kanë thënë të besojmë, në lidhje me plakjen, të jetë e gabuar?

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Jetëgjatësia

Pse plakemi – dhe si mund ta shmangim atë

Origjinali: 

Gjinia: Libër motivues/Udhërrëfyes praktik

Autori: Prof. Dr. David A. Sinclair

Me Matthew D. LaPlante

Shqipëroi: Ino Gramozi

Shtëpia botuese: Jetart

Viti: 2021

Fq. 

Pesha: 0.78 kg

ISBN: 978-9928-4682-1-5

Formati: Kapakë të trashë

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Një libër jete–ndryshues, shkruar nga një ekspert i mirënjohur i jetëgjatësisë.

Fakti se plakja është diçka e pashmangshme, duket si një e vërtetë absolute. Po sikur gjithçka që na kanë thënë të besojmë, në lidhje me plakjen, të jetë e gabuar? Ashtu sikurse shkruan David A. Sinclair, shkencëtar i mirënjohur i Shkollës Mjekësore të Harvardit dhe një nga njerëzit më me ndikim, sipas revistës TIME, në këtë libër novator thuhet se “Plakja është një sëmundje dhe, fatmirësisht është e shërueshme”.

Kjo vepër kaq informuese dhe provokuese na bën pjesë të hulumtimeve të mëtejshme që kapërcejnë çdo limit shkencor që kishim njohur deri më tani, duke sjellë risi të pabesueshme – shumë prej të cilave vijnë nga laboratori i vetë Sinclair-it – që na dëshmon se si mund ta ngadalësojmë, e madje edhe ta kthejmë pas orën gjenetike.

Përmes rrëfimit të tij tronditës, Sinclair e fton lexuesin të bëhet pjesë e studimit, duke zbuluar teknologjitë e fundit dhe ndryshimet e thjeshta që mund të bëjmë në mënyrën tonë të jetesës, për ta shijuar rininë dhe për të gëzuar shëndet për një kohë më të gjatë. Njëkohësisht, ky libër është një udhërrëfyes si t’i marrim frenat e shëndetit tonë në duar e na njeh me një qasje të re e të guximshme drejt të ardhmes së njerëzimit. Libri “Jetëgjatësia” do ta ndryshojë përgjithmonë mendësinë tonë mbi procesin e plakjes, dhe se çfarë mund të bëjmë për ta shmangur atë. 

RRETH AUTORIT

David Sinclair është profesor i gjenetikës në Shkollën Mjekësore të Harvardit. Si një mendje e ndritur e gjeneratës së tij, ai është emëruar nga revista TIME si një nga 100 njerëzit me më shumë ndikim në botë, më 2014-n, si dhe një nga 50 njerëzit me më shumë ndikim në fushën e mjekësisë, më 2018-n. David Sinclair është anëtar i bordit të Federatës Amerikane për Kërkime mbi Procesin e Plakjes, si dhe ka marrë mbi 35 çmime për kërkimet dhe zbulimet e mëdha shkencore, të cilat i ka arritur gjatë karrierës së tij. 

 

Vlerësime

“Një rrëfim elegant dhe emocionues, që meriton të lexohet me vëmendje nga kushdo.”

Siddhartha Mukherjee, fituese e Çmimit Pulitzer dhe një nga autoret më në zë, sipas New York Times.

Dr. David Sinclair është një udhëheqës vizionar, i cili ka kryer studime të shumta mbi procesin e plakjes. Leximi i librit “Jetëgjatësia” është thelbësor për këdo që do të dijë si mund të jetojë më gjatë e të ketë një jetë sa më produktive.” 

Camilla Cavendish, gazetare e Financial Times dhe autore e librit Extra Time

“Një libër që s’duhet humbur nga kushdo që interesohet për jetëgjatësinë; praktikat për rritjen e produktivitetit/mënyrën për të qenë më produktiv dhe teoritë e fundit të anti-plakjes. Një vepër e shkruar me mjeshtëri, nga një ekspert botëror.”

Autori i librave të mirënjohur “The Doctor’s Kitchen” dhe “Eat to Beat Illnes” 

“Një libër vizionar... I përkryer!”

Dr. Sara Gottfried, një nga autoret më në zë, sipas New York Times.

“Ky libër do t’ju udhëzojë, përmes shkencës dhe strategjive praktike, për ta bërë vazhdimësinë e jetës tuaj të barabartë me jetëgjatësinë tuaj, duke shijuar një jetë më të gjatë dhe me më shumë gjallëri.” 

Dr. Mark Hyman, drejtor i Cleveland Clinic Center for Functional Medicine, si dhe autor bestseller #1 i New York Times.

“Përgatituni, sepse po mbani në duart tuaja një libër tronditës, i cili ka ardhur si rezultat i studimeve disavjeçare që ka kryer dr. David Sinclair, një rokstar i fushës së jetëgjatësisë njerëzore dhe procesit të plakjes.”

Dave Asprey, themelues dhe CEO i Bulletproof, si dhe autori bestseller i librit “The Bulletproof Diet nga New York Times”.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928468215
ean13
9789928468215
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Pema

Inteligjenca sociale, Daniel Goleman

Ai shpjegon saktësinë befasuese te përshtypjeve të para, bazén e karizmës dhe fuqine emocionale, kom pleksitetin e tërheqjes seksuale dhe menyren se si t'i zbulojmë gënjeshtrat. Ai gjithashtu pershkruan "anën e erret të inteligjencës sociale, nga narcizmi te makiavelizmi dhe psikopatia.
Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Çelësi i talentit, Daniel Coyle

Cili është sekreti për t'u bërë shumë i mirë në diçka? Si ta zbulojmë? Gazetari dhe autori bestseller i New York Times vizitoi nëntë vatrat më të mëdha të talentit në botë - vende të vogla që prodhojnë talentë të mëdhenj, duke filluar prej një kampi muzike në periferi të Nju Jorkut te një shkollë fillore në Kaliforni, e fushat e bejzbollit në Karaibe....
Çmimi 1 100 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Flow, Mihai Csikszentmihalyi

Në një gjendje të përvojës optimale, një person është në kufirin e aftësive të tij. Ai është në gjendje të gjejë zgjidhje për çdo sfidë që lind dhe, falë kësaj, përjeton një ndjenjë harmonie dhe kënaqësie.
Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: EDFA Botime

Gra që dashurojë me shpirt, Robin Norwood

Gra që dashurojnë me shpirt”, një libër shumë i kërkuar, që jep plot raste, ku janë vënë në dukje me shumë qartësi arsyet për të cilat shumë femra bien në dashuri me një mashkull të përshtatshëm për to dhe harxhojmë më kot energjitë e veta për ta ndryshuar. Dhe ndërkohë që shpresojmë që “ai” të ndryshojë, në të vërtetë janë femrat që përfshihen gjithnjë e...
Çmimi 550 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Jeta e mirë dhe si ta jetosh, Robert Waldinger, Marc Schulz

I mbështetur te zbulimet e Studimit tetëdhjetëvjeçar të Harvardit për Zhvillimin e të Rriturve, ky libër historik nxjerr në pah të vërtetën e thjeshtë, e megjithatë befasuese: sa më të forta të jenë marrëdhëniet tona, aq më të shumta janë  gjasat që ne të kemi jetë të lumtura, të kënaqshme dhe në përgjithësi më të shëndetshme.
Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Për miqësinë, Ciceroni

Marcus Tullius Cicero, lindi më 3 janar të vitit 106 p.e.s dhe vdiq më 7 dhjetor të vitit 43 p.e.s. Ishte historian, filozof, politikan, orator dhe teoricien i Romës antike i lindur pranë Arpinos. Studioi në Romë për drejtësi dhe retorikë. Njohuritë e tij në artin e oratorisë dhe të filozofisë i plotësoi veçanërisht pas një udhëtimi që kishte bërë në...
Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2848

Botuesi: Onufri

Nje vit drejt pasurimit, Napoleon Hill

Këto janë disa prej 52 parimeve të arta drejt suksesit, me të cilat ju prezanton Napoleon Hill në këtë libër të mrekullueshëm. Një nga autorët më të shitur në botë dhe burim suksesi për miliona njerëz, Hill i ilustron mesazhet e tij tejet praktike me shembuj realë të njerëzve, që janë bërë të pasur.
Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Follow us on Facebook