• Banner

Jetëgjatësia, Dr. David A. Sinclair
  • Jetëgjatësia, Dr. David A. Sinclair

Jetëgjatësia, Dr. David A. Sinclair

Fakti se plakja është diçka e pashmangshme, duket si një e vërtetë absolute. Po sikur gjithçka që na kanë thënë të besojmë, në lidhje me plakjen, të jetë e gabuar?

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Jetëgjatësia

Pse plakemi – dhe si mund ta shmangim atë

Origjinali: 

Gjinia: Libër motivues/Udhërrëfyes praktik

Autori: Prof. Dr. David A. Sinclair

Me Matthew D. LaPlante

Shqipëroi: Ino Gramozi

Shtëpia botuese: Jetart

Viti: 2021

Fq. 

Pesha: 0.78 kg

ISBN: 978-9928-4682-1-5

Formati: Kapakë të trashë

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Një libër jete–ndryshues, shkruar nga një ekspert i mirënjohur i jetëgjatësisë.

Fakti se plakja është diçka e pashmangshme, duket si një e vërtetë absolute. Po sikur gjithçka që na kanë thënë të besojmë, në lidhje me plakjen, të jetë e gabuar? Ashtu sikurse shkruan David A. Sinclair, shkencëtar i mirënjohur i Shkollës Mjekësore të Harvardit dhe një nga njerëzit më me ndikim, sipas revistës TIME, në këtë libër novator thuhet se “Plakja është një sëmundje dhe, fatmirësisht është e shërueshme”.

Kjo vepër kaq informuese dhe provokuese na bën pjesë të hulumtimeve të mëtejshme që kapërcejnë çdo limit shkencor që kishim njohur deri më tani, duke sjellë risi të pabesueshme – shumë prej të cilave vijnë nga laboratori i vetë Sinclair-it – që na dëshmon se si mund ta ngadalësojmë, e madje edhe ta kthejmë pas orën gjenetike.

Përmes rrëfimit të tij tronditës, Sinclair e fton lexuesin të bëhet pjesë e studimit, duke zbuluar teknologjitë e fundit dhe ndryshimet e thjeshta që mund të bëjmë në mënyrën tonë të jetesës, për ta shijuar rininë dhe për të gëzuar shëndet për një kohë më të gjatë. Njëkohësisht, ky libër është një udhërrëfyes si t’i marrim frenat e shëndetit tonë në duar e na njeh me një qasje të re e të guximshme drejt të ardhmes së njerëzimit. Libri “Jetëgjatësia” do ta ndryshojë përgjithmonë mendësinë tonë mbi procesin e plakjes, dhe se çfarë mund të bëjmë për ta shmangur atë. 

RRETH AUTORIT

David Sinclair është profesor i gjenetikës në Shkollën Mjekësore të Harvardit. Si një mendje e ndritur e gjeneratës së tij, ai është emëruar nga revista TIME si një nga 100 njerëzit me më shumë ndikim në botë, më 2014-n, si dhe një nga 50 njerëzit me më shumë ndikim në fushën e mjekësisë, më 2018-n. David Sinclair është anëtar i bordit të Federatës Amerikane për Kërkime mbi Procesin e Plakjes, si dhe ka marrë mbi 35 çmime për kërkimet dhe zbulimet e mëdha shkencore, të cilat i ka arritur gjatë karrierës së tij. 

 

Vlerësime

“Një rrëfim elegant dhe emocionues, që meriton të lexohet me vëmendje nga kushdo.”

Siddhartha Mukherjee, fituese e Çmimit Pulitzer dhe një nga autoret më në zë, sipas New York Times.

Dr. David Sinclair është një udhëheqës vizionar, i cili ka kryer studime të shumta mbi procesin e plakjes. Leximi i librit “Jetëgjatësia” është thelbësor për këdo që do të dijë si mund të jetojë më gjatë e të ketë një jetë sa më produktive.” 

Camilla Cavendish, gazetare e Financial Times dhe autore e librit Extra Time

“Një libër që s’duhet humbur nga kushdo që interesohet për jetëgjatësinë; praktikat për rritjen e produktivitetit/mënyrën për të qenë më produktiv dhe teoritë e fundit të anti-plakjes. Një vepër e shkruar me mjeshtëri, nga një ekspert botëror.”

Autori i librave të mirënjohur “The Doctor’s Kitchen” dhe “Eat to Beat Illnes” 

“Një libër vizionar... I përkryer!”

Dr. Sara Gottfried, një nga autoret më në zë, sipas New York Times.

“Ky libër do t’ju udhëzojë, përmes shkencës dhe strategjive praktike, për ta bërë vazhdimësinë e jetës tuaj të barabartë me jetëgjatësinë tuaj, duke shijuar një jetë më të gjatë dhe me më shumë gjallëri.” 

Dr. Mark Hyman, drejtor i Cleveland Clinic Center for Functional Medicine, si dhe autor bestseller #1 i New York Times.

“Përgatituni, sepse po mbani në duart tuaja një libër tronditës, i cili ka ardhur si rezultat i studimeve disavjeçare që ka kryer dr. David Sinclair, një rokstar i fushës së jetëgjatësisë njerëzore dhe procesit të plakjes.”

Dave Asprey, themelues dhe CEO i Bulletproof, si dhe autori bestseller i librit “The Bulletproof Diet nga New York Times”.

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Pema

Fuqia e së tashmes, Eckhart Tolle

Ky libër është thelbi i punës sime, e gjithë puna që kam bërë gjatë 10 viteve të fundit me individë dhe grupe, në të gjithë Europën dhe Amerikën e Veriut... Jam i sigurt që ky libër do të arrijë te ata njerëz që janë të gatshëm të bëjnë ndryshime të tilla rrënjësore dhe ky libër do të shërbejë si një katalizator për ta.

Çmimi 1 100 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Minerva

Çdo gjë është e mundur, Marie Forleo

Le të jemi të sinqertë - askush prej nesh nuk ka marrë një manual kur lindëm. Nëse po has vështirësi për të zgjidhur një problem apo për të realizuar një ëndërr, problemi nuk je ti. Nuk është se s'je punëtor, inteligjent, apo i denjë, por nuk ke kultivuar ende besimin kyç që do të ndryshojë gjithçka.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Manifesti i heroit të përditshmërisë, Robin Sharma

Për më shumë se njëzet e pesë vjet, udhëheqësi i legjendave dhe i elitës, virtuozi Robin Sharma, u ka dhënë mësime titanëve të biznesit, superyjeve të sportit dhe mbretërve të botës së spektaklit, bazuar në një sistem revolucionar që i ka ndihmuar këta njerëz të shquar, që ambiciet e tyre më të mëdha t'i përkthejnë në rezultate të përditshme.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Inteligjenca sociale, Daniel Goleman

Ai shpjegon saktësinë befasuese te përshtypjeve të para, bazén e karizmës dhe fuqine emocionale, kom pleksitetin e tërheqjes seksuale dhe menyren se si t'i zbulojmë gënjeshtrat. Ai gjithashtu pershkruan "anën e erret të inteligjencës sociale, nga narcizmi te makiavelizmi dhe psikopatia.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Si të bëhesh i pasur, Donald Trump

Trumpi na jep mundësinë të kuptojmë si të investojmë me zgjuarsi, si t'i bëjmë e të ngrihemi në një nivel të caktuar, si ta drejtojmë me efektivitet punën, si të arrjmë një marrëveshje të caktuar dhe si të ruajmë emrin që kemi.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Maska, gjuha e trupit, Marion Mardodaj

"Maska" është një libër publicistik studimor. Bazohet në një traditë 100 vjeçare të studimit të gjuhës së trupit nga psikologët dhe antropologët më të shquar të të gjitha kohërave në këtë fushë, në literaturën më të fundit bashkëkohore dhe në vëzhgime e konstatime të përftuara në kontekstin shqiptar nga vetë autori.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Minerva

Shtatë ligjet shpirtërore të suksesit, Deepak Chopra

Ky është një libër të cilin do ta çmoni për të gjithë jetën, pasi në faqet e tij, gjenden sekretet për realizimin e të gjitha ëndrrave tuaja. Në librin "Shtatë ligjet shpirtërore të suksesit", Deepak Chopra nxjerr thelbin e mësimeve të tij në shtatë parime të thjeshta dhe të fuqishme, të cilat mund të zbatohen lehtësisht për krijimin e suksesit në çdo...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Fund atakut të panikut, Dr. Nihat Kaya

Ndihem e pashpresë. Kam frikë se mos humbas kontrollin. Ajo që ke ti është 'atak paniku' më thonë. çfarë po përjetoj unë?" - Ja pra, përgjigjet për të gjitha këto dhe për më shumë gjenden në librin që mbani në duar...

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)