• Banner

Jetëgjatësia, Dr. David A. Sinclair
  • Jetëgjatësia, Dr. David A. Sinclair

Jetëgjatësia, Dr. David A. Sinclair

Fakti se plakja është diçka e pashmangshme, duket si një e vërtetë absolute. Po sikur gjithçka që na kanë thënë të besojmë, në lidhje me plakjen, të jetë e gabuar?

ALL1,500
Quantity
In stock

Description

Title: Jetëgjatësia

Pse plakemi – dhe si mund ta shmangim atë

Original: 

Category: Selfhelp book

Author: Prof. Dr. David A. Sinclair

Me Matthew D. LaPlante

Translator: Ino Gramozi

Publisher: Jetart

Year: 2021

Pgs. 

Weight: 0.79 kg

ISBN: ISBN: 978-9928-4682-1-5

Format: Hardcover

This book is in Albanian

Mbi librin

Një libër jete–ndryshues, shkruar nga një ekspert i mirënjohur i jetëgjatësisë.

Fakti se plakja është diçka e pashmangshme, duket si një e vërtetë absolute. Po sikur gjithçka që na kanë thënë të besojmë, në lidhje me plakjen, të jetë e gabuar? Ashtu sikurse shkruan David A. Sinclair, shkencëtar i mirënjohur i Shkollës Mjekësore të Harvardit dhe një nga njerëzit më me ndikim, sipas revistës TIME, në këtë libër novator thuhet se “Plakja është një sëmundje dhe, fatmirësisht është e shërueshme”.

Kjo vepër kaq informuese dhe provokuese na bën pjesë të hulumtimeve të mëtejshme që kapërcejnë çdo limit shkencor që kishim njohur deri më tani, duke sjellë risi të pabesueshme – shumë prej të cilave vijnë nga laboratori i vetë Sinclair-it – që na dëshmon se si mund ta ngadalësojmë, e madje edhe ta kthejmë pas orën gjenetike.

Përmes rrëfimit të tij tronditës, Sinclair e fton lexuesin të bëhet pjesë e studimit, duke zbuluar teknologjitë e fundit dhe ndryshimet e thjeshta që mund të bëjmë në mënyrën tonë të jetesës, për ta shijuar rininë dhe për të gëzuar shëndet për një kohë më të gjatë. Njëkohësisht, ky libër është një udhërrëfyes si t’i marrim frenat e shëndetit tonë në duar e na njeh me një qasje të re e të guximshme drejt të ardhmes së njerëzimit. Libri “Jetëgjatësia” do ta ndryshojë përgjithmonë mendësinë tonë mbi procesin e plakjes, dhe se çfarë mund të bëjmë për ta shmangur atë. 

RRETH AUTORIT

David Sinclair është profesor i gjenetikës në Shkollën Mjekësore të Harvardit. Si një mendje e ndritur e gjeneratës së tij, ai është emëruar nga revista TIME si një nga 100 njerëzit me më shumë ndikim në botë, më 2014-n, si dhe një nga 50 njerëzit me më shumë ndikim në fushën e mjekësisë, më 2018-n. David Sinclair është anëtar i bordit të Federatës Amerikane për Kërkime mbi Procesin e Plakjes, si dhe ka marrë mbi 35 çmime për kërkimet dhe zbulimet e mëdha shkencore, të cilat i ka arritur gjatë karrierës së tij. 

 

Vlerësime

“Një rrëfim elegant dhe emocionues, që meriton të lexohet me vëmendje nga kushdo.”

Siddhartha Mukherjee, fituese e Çmimit Pulitzer dhe një nga autoret më në zë, sipas New York Times.

Dr. David Sinclair është një udhëheqës vizionar, i cili ka kryer studime të shumta mbi procesin e plakjes. Leximi i librit “Jetëgjatësia” është thelbësor për këdo që do të dijë si mund të jetojë më gjatë e të ketë një jetë sa më produktive.” 

Camilla Cavendish, gazetare e Financial Times dhe autore e librit Extra Time

“Një libër që s’duhet humbur nga kushdo që interesohet për jetëgjatësinë; praktikat për rritjen e produktivitetit/mënyrën për të qenë më produktiv dhe teoritë e fundit të anti-plakjes. Një vepër e shkruar me mjeshtëri, nga një ekspert botëror.”

Autori i librave të mirënjohur “The Doctor’s Kitchen” dhe “Eat to Beat Illnes” 

“Një libër vizionar... I përkryer!”

Dr. Sara Gottfried, një nga autoret më në zë, sipas New York Times.

“Ky libër do t’ju udhëzojë, përmes shkencës dhe strategjive praktike, për ta bërë vazhdimësinë e jetës tuaj të barabartë me jetëgjatësinë tuaj, duke shijuar një jetë më të gjatë dhe me më shumë gjallëri.” 

Dr. Mark Hyman, drejtor i Cleveland Clinic Center for Functional Medicine, si dhe autor bestseller #1 i New York Times.

“Përgatituni, sepse po mbani në duart tuaja një libër tronditës, i cili ka ardhur si rezultat i studimeve disavjeçare që ka kryer dr. David Sinclair, një rokstar i fushës së jetëgjatësisë njerëzore dhe procesit të plakjes.”

Dave Asprey, themelues dhe CEO i Bulletproof, si dhe autori bestseller i librit “The Bulletproof Diet nga New York Times”.

Product Details
16 other products in the same category:

Publisher: Damo

Menaxhimi, Brian Tracy

 I mbushur plot me mënyra dhe teknika praktike të sprovuara, ky libër thelbësor udhëzimesh ju rrëfen sesi të nxirrni në pah anët më të mira të njerëzve që drejtoni dhe të arrini lartësi të reja në karierrën tuaj.

Price ALL600
More
In stock

Publisher: Pegi

As të parët, as të fundit, Esther Perel

Mjafton ky mëkat i vogël që t’i japë fund marrëdhënies së një çifti, lumturisë apo identitetit të tyre: një aferë. Por, edhe pse kaq e përhapur, kjo dukuri kuptohet fare pak. Ky libër nuk flet vetëm për mosbesnikërinë.

Price ALL1,000
More
In stock

Reference: 2225

Publisher: Elta BS

Murgu që shiti ferrarin e vet, Robin Sharma

"Murgu që shiti ferrarin e vet" është tregim mbi Xhulian Mentlin, avokatin superior, të cilin mënyra e jetës së vështirë e çoi deri tek infarkti fatal në gjykatën e mbushur plot me njerëz. Shkatërrimi fizik e çoi tek kriza e shpirtit, e nxiti të mendonte për jetën e tij dhe të kërkonte përgjigjen e pyetjeve më të rëndësishme të jetës.

Price ALL800
More
Out-of-Stock

Publisher: Pema

Puna e thellë, Cal Newport

E, megjithatë, shumica e njerëzve – qofshin ata punonjës njohurish në zyra të zhurmshme me plan të hapur apo krijues që stërmundohen për ta qartësuar vizionin e tyre – e kanë humbur aftësinë e tyre për të hyrë thellë, duke e shpenzuar në të kundërt kohën e tyre me një turbullirë të furishme mesazhesh të postës elektronike dhe me median shoqërore, duke mos...

Price ALL1,200
More
In stock

Publisher: Damo

Psikologjia e shitjes , Brian Tracy

 Të kuptoni psikologjinë që ekziston përtej procesit të shitjes është dicka thelbësore nese dëshironi që ëndrrat e juaja të realizohen me sukses. Ky libër ju jep celësin për ta kuptuar këtë.

Price ALL1,000
More
In stock

Publisher: Pegi

Arti për t'u bërë i paharrueshëm, Dale Carnegie

Ky libër, krijuar nga një prej markave më të besueshme dhe të suksesshme në trajnimet e biznesit, nxjerr në pah dhjetë teknikat thelbësore për të zhvilluar dhe përvetësuar disa cilësi e aftësi për t'u bërë njeri i dashur dhe i suksesshëm me njerëzit.

Price ALL800
More
In stock

Publisher: Albas

Ja familja ime!, Evi Crotti, Alberto Magni

Familja nuk eshte nje tablo e persosur, por as siç mund te mendoje dikush, nje vend inatesh e tensionesh te pafundme. Perkundrazi, ajo eshte nje grup i vogel shoqeror, nga ku burojne emocionet e sinqerta, bashkeveprimet, ruajtja e ekuilibrave, mirekuptimi reciprok dhe durimi, te cilat shpesh jane te veshtira per t’u arritur.

Price ALL550
More
In stock

Publisher: Pema

Davidi dhe Goliati, Malcolm Gladwell

Davidi dhe Goliati është një libër për atë që ndodh kur njerëzit e zakonshëm vihen përballë gjigantëve. Me "gjigantë" unë nënkuptoj kundërshtarët e fuqishëm të të gjitha llojeve, që nga ushtritë dhe luftëtarët e mëdhenj deri tek paaftësitë, fati i keq dhe shtypja.

Price ALL1,200
More
In stock

Publisher: Te tjere

Çfarë të ka ndodhur?, Bruce D. Perry, Oprah Winfrey

Në këtë libër, Oprah ndan histori nga e shkuara e saj pikëlluese dhe reflekton mbi vulnerabilitetin që vjen prej përballimit të traumave në moshë të hershme. Së bashku me Dr Perry, një nga ekspertët kryesorë të traumave në fëmijëri në botë, Winfrey bashkon fuqinë e tregimit të historive me shkencën dhe ekspertizën klinike, për të kuptuar më mirë dhe për...

Price ALL1,400
More
In stock
Comments (0)