Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 SEK
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 85,90 SEK Çmimi i rregullt 95,45 SEK
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 57,30 SEK Çmimi i rregullt 63,64 SEK
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 57,30 SEK Çmimi i rregullt 63,64 SEK
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 65,50 SEK Çmimi i rregullt 72,73 SEK
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur

Statusi i qenit, Teodor Laco

Vlerësimi 

Nga shumë përcaktime që mund të më vijnë në mendje, duke medituar për rolin e humorit në moralin e shoqërisë dhe të individit, do të parapëlqeja t'i quaja një trokitje në portën e katarsit. Sigurisht për atë shoqëri dhe individ që është i vetëdijshëm dhe e pranon domosdoshmërinë dhe dobinë e katarsit.

63,64 SEK
57,30 SEK Ruaj 10%
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Statusi i qenit
Origjinali: Statusi i qenit
Gjinia: Tregime
Autori: Teodor Laço
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2010
Fq. 216
Pesha: 0.201 kg.
ISBN: 978-99943-1-656-4

Koment nga autori

Nga shumë përcaktime që mund të më vijnë në mendje, duke medituar për rolin e humorit në moralin e shoqërisë dhe të individit, do të parapëlqeja t'i quaja një trokitje në portën e katarsit. Sigurisht për atë shoqëri dhe individ që është i vetëdijshëm dhe e pranon domosdoshmërinë dhe dobinë e katarsit.

Në jetë ndodh shpesh që e keqja të shfaqet e frikshme. Të duket e plotfuqishme. Por kjo nuk do të thotë që s'mund të mposhtet. Në luftën simbolike midis së Mirës dhe së Keqes, nga llogoret e letërsisë, humori është një armë asgjësuese. Ironia qep gojën e mburrjes, fudullëkut dhe shtirjes. Një shaka, në dukje e lehtë, mund të lërë një hidhësi që ngrin buzëqeshjet.

Është i lumtur ai njeri i mirë që e ka këtë dhunti. Në hapësirën e ngushtë, që i lejohej kritikës në sistemin totalitar, humori dhe satira shqiptare bën më të mirën e mundshme. Natyrisht, shigjetat e tyre e merrnin nishanin poshtë, pa guxuar të preknin vetë sistemin, por nënteksti i tyre shpesh ishte aq i qartë sa "teoricienët" e soc-realizmit të kërkonin që edhe në qendër të humorit të vihej heroi pozitiv!

Në ato vite, ndonëse nuk e pata humorin si domenin tim kryesor, nga libri në libër e "përndoqa" një personazh, kryetar kooperative që e quajta Mystehak Mullamake. Prej këtij cikli në këtë përmbledhje, zgjodha vetëm tregimin "Çështja e pulave".

Po ashtu zgjodha "Operacioni i Dolfit", botuar në "Drita" në maj të '90-ës, tregim që sipas dokumenteve arkivore, u bë objekt diskutimi deri në Byronë politike. Tregimet e tjera janë ngacmime të viteve të fundit, duke vjelë subjekte nga dy kohët: diktatura dhe demokracia. Ç'më shtyu? Mbase është e vërtetë ajo që thuhet se me kalimin e viteve, shkrimtari priret nga vështrimi komik...

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Aksidenti, Ismail Kadare

Statusi i qenit, Teodor Laco

Nga shumë përcaktime që mund të më vijnë në mendje, duke medituar për rolin e humorit në moralin e shoqërisë dhe të individit, do të parapëlqeja t'i quaja një trokitje në portën e katarsit. Sigurisht për atë shoqëri dhe individ që është i vetëdijshëm dhe e pranon domosdoshmërinë dhe dobinë e katarsit.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001193

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Mjegull, Teodor Laco

Përshtypje(t): 0

Në krijimtarinë e tij kritika ka veçuar vërtetësinë dhe prirjen për zhbirime psikologjike të botës së njeriut të mirë e altruist, vizatimin e karaktereve me penelata të holla, lirizmin që nuk mungon as kur subjekti shtjellohet në situata konfliktesh, përshkrimin poetik të natyrës. Metafora e tij më shprehëse duket se kërkohet te bardhësia e borës dhe...

Çmimi 81,80 SEK Çmimi i rregullt 90,91 SEK
More
Ne gjendje

Referenca: 2460

Botuesi: Tirana Times

Bashkejetese me kohen, Teodor Laco

Përshtypje(t): 0

Rrugëtimi ynë tashmë prej dy dekadash drejt shtetit të drejtë për të gjithë, drejt çdo vlere që nënkuptohet kur shqiptojmë fjalën e madhe "demokraci", ka qenë i lodhshëm, më i lodhshëm sesa për të tjerët si ne që e hapën epokën e demokracisë pas përmbysjes së diktaturave. Shkaqet duhen kërkuar brenda vetes.

Çmimi 81,80 SEK Çmimi i rregullt 90,91 SEK
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001795

Brand: Te tjere

Ese ndervetjake, Arben Orhani

Review(s): 0

...esenë e gjykoj ndonjëherë si argëtim, bisturi mendore për pastrim mendësish e kulturash, rrëfim, monolog, vare e shpatë, armë vetëpastruese, budallallëk e kotësi, artikulimin më të thjeshtë të mundshëm për të gjetur të ngjashëm me pjesë të vetes, rast për t'iu shmangur dakordrënies me veten e djeshme, ndonjëherë edhe m

Price ALL900.00 Regular price ALL1,000.00
More
In Stock