Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Mos ik, o ma, Edmond Tupja
  • Mos ik, o ma, Edmond Tupja

Mos ik, o ma, Edmond Tupja

SKU001509
Vlerësimi 

Ajo është një letër dashurie. Gati 100 faqe e gjatë. E pastër. Nuk mund të ishte ndryshe. I drejtohet nënës.

500,00 Lekë
Sasia
Artikujt e fundit në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Mos ik, o ma
Autori: Edmond Tupja
Shtëpia botuese: OMBRA GVG
Viti: 2010
fq. 100
Pesha: 0.14 kg
ISBN: 978-99956-38-75-7

Mbi librin
Ajo është një letër dashurie. Gati 100 faqe e gjatë. E pastër. Nuk mund të ishte ndryshe. I drejtohet nënës.
Përkthyesi dhe publicisti Edmond Tupja ka vendosur të na bëjë sërish të përlotemi. Nuk e ka një qëllim në vetvete. I rrjedh natyrshëm si një nevojë për çlirim. Për të thënë ato gjëra që nuk ia ka thënë ndonëse ka dashur. "Mos ik o ma" është vepra e radhës e Edmond Tupes një botim i shtëpise botuese Ombra GVG në serinë Apotezë. Si në çdo letër autori i drejtohet asaj. I thërret "O ma" ashtu si bënte dikur kur ajo ikte në punë a diku tjetër e ai e ndiqte pas me sy të përlotur e i lutej ta merrte me vete apo të rrinte me të. Ndonëse tanimë pozicionet kanë ndryshuar. Nëse dikur ishte ajo që e ruante tek koka e shtratit tanimë është ai që kujdeset për 88-vjeçaren e cila mpaket nga dita në ditë dhe pas vdekjes së të shoqit pret fundin. U bënë gati dy vjet që babai nuk është më mama. Kur të shoh të vetmuar e di që ty të merr malli për të por ti nuk e përmend më madje dhe kur ta kujtoj unë nganjëherë ti mjaftohesh me një tundje koke që përhap pikëllim rreth e qark meje një pikëllim të rëndë e masiv që më pret çdo hov për ta vazhduar bisedën e nisur.. shkruan në faqet e librit Tupja në poziçionin e birit që teksa sheh të emën të shuhet atë të mirën të urtën të drejtën punëtoren gjithnjë të gatshmen dëshiron që si dikur ajo të rrijë edhe pak më shumë më të. Teksa e sheh i vijnë ndër mend copëza kujtimesh kur ka qënë fëmijë. Sa herë e ka mërzitur... E për të përfituar kohë i thotë "Më fal o ma".

Detajet e librit
OMBRA GVG
SKU001509
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Mos ik, o ma, Edmond Tupja

Mos ik, o ma, Edmond Tupja

Ajo është një letër dashurie. Gati 100 faqe e gjatë. E pastër. Nuk mund të ishte ndryshe. I drejtohet nënës.

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU001794

Brand: Te tjere

Fantazmat e nje epoke te merzitshme, Arben Orhani

Review(s): 0

A këndon apo vajton zogu në kafaz nuk e di, por në liri ai krijon. Zogu në liri nuk do kafazin, por atë që është brenda, zogu në kafaz ka frikë se vdes nëse lëshon kafazin. Tregimet e këtij libri janë krijesë e zogut në liri.

Price ALL1,000.00
More
Last items in stock

Reference: SKU001585

Brand: Dija-Poradeci

Antologji e te rinjve ne proze

Review(s): 0

Title: Antologji e të rinjve në prozëOriginal: Antologji e të rinjve në prozëAuthor: Të ndryshëmAlbanian translator: Publisher: D.I.J.A- PoradeciYear: 2000Pgs. 260ISBN: NAWeight: 0.28 kg

Price ALL300.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000122

Brand: Ideart

Gjaku im i erret, Zija Cela

Review(s): 0

Title: Gjaku im i errëtOriginal: Gjaku im i errëtCategory: NovelAuthor: Zija ÇelaPublisher: IdeartYear: 2002Pgs. 72Weight: 0.101 kg.ISBN: 978-99927-797-5-6

Price ALL288.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001219

Brand: OMBRA GVG

Tension i larte, Edmond Tupja

Review(s): 0

Title: Tension i lartëOriginal: Tension i lartëCategory: NovelAuthor: Edmond TupjaPublisher: Ombra GVGYear: 2006Pgs. 200Weight: 0.21 kgISBN: 978-99927-96-56-1  

Price ALL450.00
More
In Stock