Kategoritë

Botuesit

Autorët

Atje ku eshte zemra, Billie Letts Shihe të plotë

Atje ku eshte zemra, Billie Letts

7 vjeçe ka qenë Novali Nejshëni kur u braktis nga nëna e saj. 7 muaj ishte shtatzënë, kur bashkë me të dashurin e saj, Uilli Xhekun, babain e fëmijës me të cilin ishte ngjizur, vendosën të largoheshin për të kërkuar fatin e tyre diku tjetër. 17 vjeçe ishte ajo, kur u braktis nga i dashuri.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Titulli: Atje ku është zemra
Origjinali: Where the heart is
Gjinia: Roman
Autori: Billie Letts
Shqipëroi: Oriana Tamburi
Shtëpia botuese: Omsca – 1
Viti: 2017
Fq. 368
Pesha: 0.442 kg.
ISBN: 978-9928-132-88-8

Mbi librin

7 vjeçe ka qenë Novali Nejshëni kur u braktis nga nëna e saj. 7 muaj ishte shtatzënë, kur bashkë me të dashurin e saj, Uilli Xhekun, babain e fëmijës me të cilin ishte ngjizur, vendosën të largoheshin për të kërkuar fatin e tyre diku tjetër. 17 vjeçe ishte ajo, kur u braktis nga i dashuri.

7.77 dollarë i mbeten në xhep, kur Uilli Xheku e braktisi në një qytet të largët. amerikan, duke shkatërruar ëndrrën e saj për të pasur një shtëpi dhe një familje. 7-a për Novalinë ishte numri i pabesë.

Por në qytetin ku ajo mbeti e braktisur, jetojnë njerëz të mirë dhe të sjellshëm, të cilët menjëherë i afrojnë Novalisë miqësinë e dashurinë e tyre, ndjenja që ajo kurrë nuk i ka njohur më parë.

Novalia nuk ka të ardhura, nuk ka kursime, as familje; ajo ka një fëmijë të porsalindur, por dëshmon se ka talent, vendosmëri, inteligjencë dhe mirësi, cilësi që e çojnë jetën e saj në rrjedhën e duhur, paçka se kjo nuk është e lehtë...

Komente mbi librin

"Një rrëfim i mrekullueshëm... Një roman i shkëlqyer... që e merr lexuesin në një udhëtim që nuk mund harrohet."

The State

"Billie Letts ka një dashuri të vërtetë për personazhet e saj. Novalia, Motra e Forni janë vërtet të mrekullueshëm dhe e kthejnë leximin e romanit "Atje ku është zemra" në një kënaqësi të veçantë."

North American Review

Një rrëfim mrekullueshëm mu në zemër të Amerikës, ku ëndrrat ende mund të kthehen në realitet, dhe ku njerëzit vazhdojnë të kujdesen për njëri-tjetrin, gjithnjë për t'i zgjatur tjetrit dorën e ndihmës, kur është e nevojshme... Një libër i mrekullueshëm e frymëzues."

Midwest Book Review

"Një roman i suksesshëm, i shkruar me një frymë tepër të këndshme dhe me një stil të shkathët."

The Times

"Një roman i sinqertë dhe i shkruar bukur..."

Publishers Weekly

"Letts shkruan për vetë jetën, duke qëmtuar dhe duke prekur saktësisht zemrat... duke treguar se jeta është e mrekullueshme. Letts e di mirë këtë dhe e tregon në mënyrë të mrekullueshme."

Indianapolis News

"I këndshëm... një mesazh domethënës që duhet lexuar."

Hartford Courant

"Leximi i këtij romani të njeh Amerikën dhe banorët e saj. "Atje ku është zemra" ju tërheq në jetën e tyre me realizëm, saktësi dhe emocion... Ju do të gëzoheni për çka rrëfehet për Novalinë."

Illinois Press

"Një histori moderne morale, e cila duhet të lexohet."

She magazine

"Lexojeni këtë libër! Ju nuk do të zhgënjeheni."

Milwauke Journial-Sentinel