Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Atje ku eshte zemra, Billie Letts
  • Atje ku eshte zemra, Billie Letts

Atje ku eshte zemra, Billie Letts

K1R1
Vlerësimi 

7 vjeçe ka qenë Novali Nejshëni kur u braktis nga nëna e saj. 7 muaj ishte shtatzënë, kur bashkë me të dashurin e saj, Uilli Xhekun, babain e fëmijës me të cilin ishte ngjizur, vendosën të largoheshin për të kërkuar fatin e tyre diku tjetër. 17 vjeçe ishte ajo, kur u braktis nga i dashuri.

1 000,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Atje ku është zemra
Origjinali: Where the heart is
Gjinia: Roman
Autori: Billie Letts
Shqipëroi: Oriana Tamburi
Shtëpia botuese: Omsca – 1
Viti: 2017
Fq. 368
Pesha: 0.442 kg.
ISBN: 978-9928-132-88-8

Mbi librin

7 vjeçe ka qenë Novali Nejshëni kur u braktis nga nëna e saj. 7 muaj ishte shtatzënë, kur bashkë me të dashurin e saj, Uilli Xhekun, babain e fëmijës me të cilin ishte ngjizur, vendosën të largoheshin për të kërkuar fatin e tyre diku tjetër. 17 vjeçe ishte ajo, kur u braktis nga i dashuri.

7.77 dollarë i mbeten në xhep, kur Uilli Xheku e braktisi në një qytet të largët. amerikan, duke shkatërruar ëndrrën e saj për të pasur një shtëpi dhe një familje. 7-a për Novalinë ishte numri i pabesë.

Por në qytetin ku ajo mbeti e braktisur, jetojnë njerëz të mirë dhe të sjellshëm, të cilët menjëherë i afrojnë Novalisë miqësinë e dashurinë e tyre, ndjenja që ajo kurrë nuk i ka njohur më parë.

Novalia nuk ka të ardhura, nuk ka kursime, as familje; ajo ka një fëmijë të porsalindur, por dëshmon se ka talent, vendosmëri, inteligjencë dhe mirësi, cilësi që e çojnë jetën e saj në rrjedhën e duhur, paçka se kjo nuk është e lehtë...

Komente mbi librin

"Një rrëfim i mrekullueshëm... Një roman i shkëlqyer... që e merr lexuesin në një udhëtim që nuk mund harrohet."

The State

"Billie Letts ka një dashuri të vërtetë për personazhet e saj. Novalia, Motra e Forni janë vërtet të mrekullueshëm dhe e kthejnë leximin e romanit "Atje ku është zemra" në një kënaqësi të veçantë."

North American Review

Një rrëfim mrekullueshëm mu në zemër të Amerikës, ku ëndrrat ende mund të kthehen në realitet, dhe ku njerëzit vazhdojnë të kujdesen për njëri-tjetrin, gjithnjë për t'i zgjatur tjetrit dorën e ndihmës, kur është e nevojshme... Një libër i mrekullueshëm e frymëzues."

Midwest Book Review

"Një roman i suksesshëm, i shkruar me një frymë tepër të këndshme dhe me një stil të shkathët."

The Times

"Një roman i sinqertë dhe i shkruar bukur..."

Publishers Weekly

"Letts shkruan për vetë jetën, duke qëmtuar dhe duke prekur saktësisht zemrat... duke treguar se jeta është e mrekullueshme. Letts e di mirë këtë dhe e tregon në mënyrë të mrekullueshme."

Indianapolis News

"I këndshëm... një mesazh domethënës që duhet lexuar."

Hartford Courant

"Leximi i këtij romani të njeh Amerikën dhe banorët e saj. "Atje ku është zemra" ju tërheq në jetën e tyre me realizëm, saktësi dhe emocion... Ju do të gëzoheni për çka rrëfehet për Novalinë."

Illinois Press

"Një histori moderne morale, e cila duhet të lexohet."

She magazine

"Lexojeni këtë libër! Ju nuk do të zhgënjeheni."

Milwauke Journial-Sentinel

Detajet e librit
OMSCA-1
K1R1
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Atje ku eshte zemra, Billie Letts

Atje ku eshte zemra, Billie Letts

7 vjeçe ka qenë Novali Nejshëni kur u braktis nga nëna e saj. 7 muaj ishte shtatzënë, kur bashkë me të dashurin e saj, Uilli Xhekun, babain e fëmijës me të cilin ishte ngjizur, vendosën të largoheshin për të kërkuar fatin e tyre diku tjetër. 17 vjeçe ishte ajo, kur u braktis nga i dashuri.

Write your review
16 other products in the same category:

Brand: Pema

Letra Milenës, Franz Kafka

Review(s): 0

Letrat në thelb fillojnë si një korrespondencë pune, por shumë shpejt kalojnë në "letra dashurie" pasionante. Milena Jesenska, një grua e talentuar dhe karizmatike njëzet e tri vjeçe, përkthyese e Kafkës në gjuhën çeke, ishte në gjendje ta njihte gjeniun e ndërlikuar dhe karakterin kompleks të shkrimtarit. 

Price ALL960.00 Regular price ALL1,200.00
More
In stock

Brand: Arka e Noes

Letra Milenës, Franz Kafka

Review(s): 0

Franz Kafka e takoi Milena Jesenskà-n në vitin 1920, kur ajo ishte duke përkthyer tregimet e tij të hershme në gjuhën çeke, dhe shumë shpejt marrëdhënia e tyre kaloi në një fazë më të ngushtë. Ndjenjat e Kafkës ndaj Milenës qenë aq të forta, saqë i rrëfeu asaj ditarët e tij dhe, duke vepruar kësisoj, i hapi asaj zemrën dhe i rrëfeu ndërgjegjjen e vet. 

Price ALL800.00 Regular price ALL1,000.00
More
In stock

Reference: K1R1

Brand: OMSCA-1

Duaj ate me te cilin je, Emily Giffin

Review(s): 0

Title: Duaj atë me të cilin jeOriginal: Love the one you're withCategory: NovelAuthor: Emily GiffinAlbanian translator: Oriana TamburiPublisher: Omsca - 1Year: 2012Pgs. 392Weight: 0.38 kgISBN: 978-9928-132-11-6

Price ALL1,300.00
More
In Stock

Reference: 2906

Brand: Pegi

Delikatesa, David Foenkinos

Review(s): 0

Title: DelikatesaOriginal: La dèlicatesseCategory: NovelAuthor: David FoenkinosAlbanian translator: Edmond TupjaPublisher: PegiYear: 2013Pgs. 194Weight: 0.24 kgISBN: 978-9928-162-36-6  

Price ALL800.00
More
In Stock