• Banner

  • Ka mbaruar
Dikush si ti, Sarah Dessen
  • Dikush si ti, Sarah Dessen

Dikush si ti, Sarah Dessen

Heili dhe Skarleta kanë qenë shoqe të ngushta prej shumë vitesh – duke balancuar njëra-tjetrën në mënyrë të përsosur: Heili e qetë dhe e mbyllur, ndërsa Skarleta e hedhur dhe mjaft sociale – deri në verën kur ato mbushën 16 vjeç.

1 000 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Dikush si ti
Origjinali: Someone Like You
Gjinia: Roman
Autori: Sarah Dessen
Shqipëroi: Enkeleida Haxhinasto
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 352
Pesha: 0.401 kg.
ISBN: 978-9928-205-01-8

Mbi librin

Heili dhe Skarleta kanë qenë shoqe të ngushta prej shumë vitesh – duke balancuar njëra-tjetrën në mënyrë të përsosur: Heili e qetë dhe e mbyllur, ndërsa Skarleta e hedhur dhe mjaft sociale – deri në verën kur ato mbushën 16 vjeç.

I dashuri i Skarletës, Majkëlli, gjen vdekjen në një aksident me motor pak kohë përpara se ajo të zbulonte se brenda saj po rritej fëmija e të ndjerit. Për herë të parë Skarleta ndien nevojën për të pasur afër Heilin, ashtu sikurse edhe vetë Heili kërkon afër Skarletën, sepse ajo sapo është hedhur në krahët magjikë të dashurisë së parë dhe ndodhet nën presionin e humbjes së virgjërisë.

Secila me problemet e veta, a do të mundet vallë të mbijetojë kjo lidhje shumëvjeçare e ngushtë, miqësie mes këtyre dy vajzave? Për më tepër ju ftojmë të lexoni romanin.

Fragment nga libri

Por Skarleta ishte aq e lumtur, saqë e kisha të pamundur t'i mbaja inat. Në fakt, shkëlqente të njëzet e katër orët e ditës, gjithnjë duke qeshur, tek ulej me Majkëllin jashtë në trotuarin përballë Miltonit apo tek kapte kokrrat e rrushit që ai i hidhte në gojë. Fshiheshin në shtëpinë e saj për fundjava të tëra, duke gatuar spageti për Marionin e duke marrë me qira filma.

Skarleta thoshte se pas ndarjes me Elizabetën në fund të vitit shkollor, Majkëlli nuk donte t'i dilnin thashetheme. Ditën që shkuam te liqeni, ishte hera e parë që kishin rrezikuar të zbuloheshin nga shokët e shoqet e klasës. Por plazhi ishte i zbrazët e i qetë.

Luajtëm me Frisbi dhe hëngrëm ushqimin që Skarleta kishte marrë me vete. Qëndroja e ulur me revistën time "Mademoiselle" dhe i shihja tek notonin së bashku, duke zhytur njëri-tjetrin e duke qeshur. Më vonë, kur po largoheshim e kur dielli prapa tyre kishte marrë ngjyrë të portokalltë e të kuqe, i bëra një fotografi të çastit, e vetmja që Skarleta kishte me të.

Ma rrëmbeu nga dora. Më mori edhe kopjen tjetër të fotografisë dhe ia dha Majkëllit, i cili e vuri mbi shpejtësimatësi në makinën e tij. Dhe aty qëndroi derisa pak javë më vonë, ai e shkëmbeu makinën me motorin.

Mbi autoren

Sarah Dessen lindi më 1970 në Evaston, Illinois. Ajo u rrit në Karolinën e Veriut, ku prindërit e saj, profesorë letërsie, jepnin mësim në universitet. Dessen-i kreu liceun "Chapel Hill High School" dhe më pas u diplomua për gjuhë angleze dhe letërsi në Universitetin e North Carolina-s "Chapel Hill".

Fillimisht punoi si kameriere dhe shkruante gjatë kohës së lirë. Romani i saj i parë "That Summer" u publikua më 1996, i cili u pasua nga tjerë "Dikush si ti" (1998), "Dreamland" (2000), "Just Listen" (2006), "Saint Anything" (2015) etj. Bazuar në librin "Dikush si ti", në vitin 2003, u realizua filmi "Shkolla e jetës".

Shumica e romaneve të Dessen-it trajtojnë ndryshimet që ndodhin në personalitetin e të rinjve që përjetojnë një lloj tragjedie apo humbjeje. Temat kryesore që përshkojnë romanet e saj përfshijnë izolimin, shkëputjen emocionale mes anëtarëve të familjes, apo ndryshimin progresiv të personalitetit të njeriut. Sot, ajo radhitet në SHBA ndër shkrimtarët më të lexuar të librave për adoleshentë.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Toena

Tatiana dhe Aleksandri, Paullina Simons

Tatiana është vetëm tetëmbëdhjetë vjeçe, shtatzënë dhe e ve, kur arratiset nga Leningradi i shkatërruar nga lufta për të kërkuar një jetë të re në Amerikë. Por fantazmat e së kaluarës nuk e lënë të qetë. Ajo është e bindur se burri i saj, majori i Ushtrisë së Kuqe, Aleksandër Belov, është ende gjallë dhe ka dëshpërimisht nevojë për të...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: K1R1

Botuesi: Botimet Dudaj

Unë nuk kam frikë, Niccolo Ammaniti

Vera më e nxehtë e shekullit. Katër shtëpi të përhumbura nëpër grurë. Të mëdhenjtë rrinë mbyllur nëpër shtëpi. Gjashtë fëmijë me biçikleta enden nëpër fushat e përvëluara nga dielli, ku nuk has këmbë njeriu. Mu në mes të një deti kallinjsh gruri, ekziston një sekret i frikshëm, një sekret që do ta ndryshojë përgjithmonë jetën e njërit prej tyre.

Çmimi 750 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Living

Një martesë e pazakontë, Carolyn Brown

Në qytezën e Kadillakut, e vetmja gjë më pikante se specat halapeno, janë thashethemet. Stela është një kokëkuqe çapkëne dhe e bukur, e cila nuk do të dijë se ç’thonë bota dhe nuk jeton për këtë, por e ëma e saj, Nensi, nuk mendon aspak kështu. Ajo jeton vetëm për ta parë vajzën e saj të vetme, të martuar, të lumtur dhe me një familje të bukur.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Living

Motra tjetër, Kristin Hannah

Megani dhe Klera ritakohen pas më shumë se dy dekadash. Në një kohë kur mendojnë se jeta e tyre ka ndryshuar kaq shumë, dy motrat do të përpiqen të jenë çka nuk kanë qenë kurrë që pas vegjëlisë: një familje e vërtetë.

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: K1R2P32

Botuesi: Dituria

Nata e martesës, Sophie Kinsella

"Nata e martesës" është historia e jashtëzakonshme e dy motrave, krejt të ndryshme në karakter dhe veprime: Loti, motra më e vogël, plot shpresë e ëndrra dhe marrëzisht e dashuruar pas të dashurit të saj; Flisi, motra e madhe, një nënë e sapo divorcuar që punon në një agjenci udhëtimesh.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Shtëpia e ditëve të gëzuara, Danielle Steel

Për të dhe për trashëgimtarët ndërton një pallat princor, i cili shndërrohet në një përmendore të shpresave të humbura dhe ëndrrave të thyera e ku brez pas brezi do të shtrohet shpesh pyetja, nëse lumturia mund të blihet vërtet me para.

Çmimi 1 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UEGEN

Bungalow, Danielle Steel

Lexuesit besnikë të Danielle Steel do të mrekullohen me historinë e këtij libri – një grua e një nënë e dedikuar përballë aventurave dehëse të jetës hollivudiane.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Një dashuri, Dino Buzzati

Ishte një prej ditëve të shumta gri të Milanos, porse pa shi, me atë qiell të pakuptueshëm ku s’merrej vesh në ishin re ato aty a vetëm mjegull, përtej së cilës ndoshta fshihej dielli. Apo thjesht blozë që dilte nga oxhakët, nga shfryrëset e kaldajave me naftë, nga tymtarët e rafinerive Koloradi, nga kamionët zhauritës, nga pusetat, nga pirgjet me...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2982

Botuesi: Te tjere

Kurth i pangrehur, Catherine Cookson

Ana Emerson i kishte kushtuar jetën djalit të saj dhe midis tyre ishte krijuar një lidhje që asgjë nuk do të mund ta thyente apo ta shkëpuste ndoshta as vetë Xhon Emerson, bashkëshorti i Anës dhe babai i Laurit. Kur Lauri fejohet, Ana e kupton që situata bëhet e vështirë për t'u pranuar.

Çmimi 700 Lekë
More
In Stock

Referenca: K1R1

Botuesi: Morava

Bastardi i bukur, Christina Lauren

Kloja mendjemprehtë dhe e vendosur, që është në prag të marrjes së diplomës së masterit, ka një problem të vetëm: shefin e saj, Benetin. Tridhjetëvjeçari joshës, arrogant dhe egocentrik, është po aq i urryeshëm sa magnetik. Një Bastard i bukur.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2455

Botuesi: Bota Shqiptare

Ngadhënjimi i dashurisë, Nicholas Sparks

Njëzetenëntëvjeçarja Eli Nelson tashmë është gati të martohet me një avokat të pasur, por nuk mund të ndalë së menuari për djalin që vite më parë vodhi zemrën e saj. Kështu fillon historia e një dashurie të madhe që mund të kthejë një tragjedi në triumf, dhe mund edhe të ketë madje fuqinë për të krijuar një mrekulli... 

Çmimi 800 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2449

Botuesi: OMSCA-1

Urat e Medison Kauntit, Robert James Waller

Nëse e keni përjetuar ndonjëherë dashurinë e vërtetë të jetës suaj, atë dashuri që për një arsye a ndonjë tjetër ka qenë e pamundur të realizohej, do ta kuptoni pse lexuesit e të gjithë botës janë prekur kaq shumë nga ky roman, saqë e shndërruan atë në një dukuri të veçantë botimi dhe në librin më të shitur.

Çmimi 600 Lekë
More
In Stock
Përshtypjet (0)