Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Baba Tomori, 14 vjec dhender, Andon Zako Cajupi
  • Baba Tomori, 14 vjec dhender, Andon Zako Cajupi

Baba Tomori, 14 vjec dhender, Andon Zako Cajupi

2697
Vlerësimi 

Poezisë së Çajupit i dha një origjinalitet të veçantë lirika erotike e tij. Ajo prezantonte një poet të mëvetësishëm, spontan, me botë të pasur shpirtërore, me ndjenja të fuqishme, me pikëpamje të avancuara për dashurinë e jetën.

500,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Baba Tomori, 14 vjeç dhëndër
Origjinali: Baba Tomori, 14 vjeç dhëndër
Gjinia: Poezi, komedi
Autori: Andon Zako Çajupi
Shtëpia botuese: Emal
Viti: 2010
Fq. 168
Pesha: 0.181 kg
ISBN: 978-99956-47-86-9

Mbi librin

Vepra "Baba Tomorri" është një lirikë shoqërore. Në këtë vepër, me një ligjeratë poetike, fillon periudha e re në letërsinë tonë, atë të procedimit realist dhe kështu shkëputet nga romantizmi (Rilindja). Temën shoqërore Çajupi e zgjeron në veprën "Baba Musa Lakuriq". Në veprat me tematikë shoqërore ai trajton kurbetin i cili ishte plaga më e rrezikshme për shqiptarët në shek. XX sepse krijonte një psikologji specifike te njerëzit që largoheshin, por edhe te ata që kishin ngelur në shtëpi në pritje të kurbetçinjëve.

Çajupi ishte edhe vetëkurbetçi. Ai duke e njohur mirë temën e kurbetit, i ndikuar madje edhe nga letërsia popullore shkroi poezinë "Kurbeti". Përmes kësaj balade popullore, zbulon faktorët e jashtëm dhe të brendshëm të këtij fenomeni. Sipas tij kurbeti është rrugë e njëkahshme, fati i kurbetçinjëve është tragjik.

Tragjikja shprehet me atë se largohen nga familja dhe vendlindja duke krijuar trauma te vetja dhe te të tjerët. Flet për atë se sado që të fitojë materialisht dhe intelektualisht ai (kurbetçiu) prapë ka humbur se shkakton tragji morale, psikike dhe fizike në familje dhe kjo humbje nuk kompensohet me asgjë.

Personazhi kryesor është Mitrua i cili kthehet pas 20 vjetësh nga kurbeti, e vret të birin pse mendon se ishte dashnor i gruas, gruan që e pa në "corpus delikti" dhe e gjitha kjo është si pasojë e asaj se Mitrua gjatë kohës kish qëndruar në kurbet. Ai së pari e kish vrarë veten moralisht dhe psikologjikisht dhe të dyja këto gjatë riatdhesimit gërshetohen për të formuar një vrasje fizike në familjen që e priste kthimin e tij.

Çajupi këtë vepër e formon nga dy këndvështrime nga ai romantik dhe ai realist. Si romantik shfaqet mendimise gruaja mund t'i shërbejë atdheut, mund të jetë dashnore dhe grua ideale, të ketë bukuri të veçantë fizike dhe mendore, kurse si realist shfaqet me atë se gruaja ka pozitë inferiore ndaj burrit, pozitë të rëndë në familje, gruan e shikon si objekt vetëm brenda shtëpisë, si krah të vetëm pune për fushë dhe si individ të uzurpuar nga zakonet prapanike.

Poezia "Fshati im" nxjerr në pah pozitën diskriminuese të gruas në familje , përmes një dialogu impresiv ai arrin të depërtojë në psikologjinë e gruas së stërmunduar që edhe pse hesht flet më shumë. Veprimi artistik i poetit vërehet në atë se pozitën inferiore të gruas e shfaq përmes një heshtje, gjë që flet edhe për parazitizmin e burrit që freskohej ndër hije.

Komente mbi autorin

"Andon Zako Çajupi është Frederik Mistrali i Shqipërisë, poeti i thjeshtë dhe rustik i jetës sonë popullore. Disa nga poezitë e Çajupit përbëjnë gurë të çmuar të cilët do të zënë një vend të ndritur në antologjinë e poetëve shqiptarë. Në poezinë erotike të endur pas frymës popullore, Çajupi është një mjeshtër i rrallë."

Mitrush Kuteli

"Ka vjersha të bukura "Baba Tomori", ka shqipe të bukur. Një çupë që ka kënduar ndonjë vjershë të tij, nuk e ka lënë nga dora pa e mësuar përmendësh. Vende – vende kjo poezi është e njomë si një manushaqe, e ëmbël si një karamele, sikur ka kulluar nga penda e vjershëtores Safo."

Kostaq Cipo

"Vjersha "Vaje" e Çajupit është një elegji shumë e bukur e poezisë shqiptare. Nën vellon e thjeshtësisë artistike të vargjeve ngrihet kënga e përmortshme njerëzore edhe pikëllimi më i përnxirë familjar. Valët e jehonave përhapen si me magji të hollë e të harmonishme, pastaj tronditëse e të forta, melankolike në kulm edhe shpeshherë të rrëmbyera."

Sterjo Spasse

"Poezisë së Çajupit i dha një origjinalitet të veçantë lirika erotike e tij. Ajo prezantonte një poet të mëvetësishëm, spontan, me botë të pasur shpirtërore, me ndjenja të fuqishme, me pikëpamje të avancuara për dashurinë e jetën."

Floresha Dado

Detajet e librit
Te tjere
2697
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Baba Tomori, 14 vjec dhender, Andon Zako Cajupi

Baba Tomori, 14 vjec dhender, Andon Zako Cajupi

Poezisë së Çajupit i dha një origjinalitet të veçantë lirika erotike e tij. Ajo prezantonte një poet të mëvetësishëm, spontan, me botë të pasur shpirtërore, me ndjenja të fuqishme, me pikëpamje të avancuara për dashurinë e jetën.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000997

Botuesi: Dituria

Baba Tomorri, A.Z. Cajupi

Përshtypje(t): 0

Shpirti atdhetar s'kishte njohur më parë një poet me temperament aq të vrullshëm, shpirti rebel një mik aq të madh të lirisë, shpirti erotik s'kishte gjetur një shprehje aq të hollë dhe aq tundonjëse.

Çmimi 400,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: 2164

Brand: Argeta LMG

Kenget e Serafina Topise, Jeronim de Rada

Review(s): 0

Title: Këngët e Serafina Topisë, një pasqyrë e jetës njerëzoreOriginal: Këngët e Serafina Topisë, një pasqyrë e jetës njerëzoreCategory: PoemAuthor: Jeronim de RadaPublisher: Argeta LMGYear: 2007Pgs. 192Weight: 0.178 kgISBN: 978-99956-17-09-9

Price ALL600.00
More
In Stock

Brand: Argeta LMG

Kenget e Milosaos, Jeronim de Rada

Review(s): 0

Title: Këngët e MilosaosCategory: PoemAuthor: Jeronim de RadaAlbanian translator: Gjergj ZhejiPublisher: Argeta LMGYear: 2009Pgs. 128Weight: 0.159 kgISBN: 978-99927-43-49-2

Price ALL500.00
More
There are not enough products in stock