• Banner

  • Ka mbaruar
Poeteka 16
  • Poeteka 16

Poeteka 16

SKU000951
Titulli: Poeteka 16Revistë e poezisë dhe e kulturës poetikeViti i gjashtë i botimitDimër 2009 - 2010f. 136Pesha: 0.29 Kg.Mbi revistënNë të, përveç rubrikave të përhershme (poezi shqipe, poezi e përkthyer, kritikë

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 494 Lekë Deri në 1 481 Lekë
500 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi
Titulli: Poeteka 16Revistë e poezisë dhe e kulturës poetikeViti i gjashtë i botimitDimër 2009 - 2010f. 136Pesha: 0.29 Kg.Mbi revistënNë të, përveç rubrikave të përhershme (poezi shqipe, poezi e përkthyer, kritikëese mbi artin - eseja e këtij numri i kushtohet Pikturës dhe Poezisësi pikëtakim, poezisë me tekst përballë dhe tregimeve)lexuesit do të gjejnë në revistë rubrikat:Ad Honorem kushtuar poetes italiane Alda Merini;Dossier kushtuar përkthyesit të çmuar Nikollë Dakaj në 90 vjetorin e tij të lindjes material i shoqëruar me vlerësime për personalitetin e tij si dhe përkthime të zgjedhura prej Homerit, Virgjilit, Horacit, Katulit, Lukrecit, Ovidit, Propercit;Posthumous kushtuar personalitetit të shquar të gjuhësisë dhe filologjisë shqiptare Selman Riza në 100 vjetorin e (ri)lindjes;Të ftuar me krijimet e para nxënës të Gjimnazit të Tiranës "Faik Konica".Bashkëpunimet janë të mirëpritura dhe mund t'i dërgoni në adresën [email protected]  POETEKA 16 / Përmbajtja editorial | Agron Tufa / Mbijetesa e poezisë 3 poezi shqipe | pjesa I  - 6 Ilirjana Stringa Lisandër Kola Kozeta Boci Viola Isufaj Shpendi Sollaku (Noé) ese | pjesa I  Enton Bido / Dihatje në livadhin e mbrëmjes - 22 poezi shqipe | pjesa II - 24 Ilir Paja Shazim Mehmeti Kujtim Morina Edlira Tonuzi (Macaj) Menduh Leka Avni Mulaj ese | pjesa II  Alan Filreis / Ut Pictura Poesis - 51 ad honorem | Alda Merini - 54 portret | ese dhe poezi  Marjan Strojan - 57 dossier | në 90 vjetorin e lindjes  Nikollë Dakaj (1919 - 1988  - 64 Dy fjalë hyrëse nga Gj. Shllaku, N. Jokl, K. Gurakuqi, J. Kastrati Agron Tufa  / Nikollë Dakaj përkthyesi i parë i hekzametrit në shqip - 66 Nikollë Dakaj: florilegium | antologji e poezisë së madhe botërore - 75 Homeri  |  Virgjili  |  Horaci  |  Katuli  |  Lukreci  |  Ovidi  |  Properci posthumous | Selman Riza në 100 vjetorin e (ri)lindjes Behar Gjoka / Ndihmesa e Selman Rizës në zbulimin e shenjave letrare të letërsisë së hershme shqipe  - 108 të ftuar | Xheni Xhoga / Nuk linda për urrejtje, por për dashuri - 117 Xhoel Leka / Frika - 118 Izabela Stefani / Kujtimet - 119 Eliza Haxhinasto / Jeta - 120 Armenlinda Toma / Nga të gjitha krijesat me shpirt e gjykim, më të mjerat qenkemi ne femrat - 120 Pejana Shanaj / Një dorë e ngrohtë - 121 Jonida Aliçka / Urrejtja - 122 bilingual | Sean Thomas Dougherty - 123 Drita Çomo - 128 p(r)oezia | Lev Rubinshtajn / Nëna  lau  kornizën - 129 Fatmir Musai / Vdekja  e  bletës - 132 postFestival | Mira Tuci / Festivali Ndërkombëtar i Poezisë, Poeteka, Edicioni V - 134
Detajet e librit
Ideart
SKU000951
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000129

Botuesi: Ideart

Poeteka 5

(0)

Titulli: Poeteka 5revistë e poezisë dhe e kulturës poetike - viti i dytë i botimit - numri 5 - pranverë, 2006Kryeredaktor: Arian Lekaf. 80Pesha: 0.35 Kg. Revista POETEKA Revista botohet në version shumëgjuhësh: shqip

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000130

Botuesi: Ideart

Poeteka 6

(0)

Revista botohet në version shumëgjuhësh: shqip për autorët e huaj dhe në gjuhë të huaj (anglisht, gjermanisht, italisht, frëngjisht, spanjisht, greqisht etj.) për autorët shqiptarë. E veçantë e revistës është edhe publikimi i konfrontuar i poezive që botohen origjinalit, duke u ofruar një mundësi më shumë si dhe duke u krijuar

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000133

Botuesi: Ideart

Poeteka 9

(0)

Titulli: Poeteka 8Revistë e poezisë dhe e kulturës poetike - viti i katërt i botimit - numri 9 - verë, 2007Kryeredaktor: Arian Lekaf. 136Pesha: 0.27 Kg. Revista POETEKA Revista botohet në version shumëgjuhësh: shqip

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Aleph

Aleph nr. 21, Deti i bardhe

(0)

Kjo është një revistë në shqip dhe në gjermanisht. Ky numër përmban:• Deti, Fatos Lubonja• Vajza me çelës në qafë, Lindita Arapi• Arka e Noes, Khaled Al – Khamissi• Përse shtegtojnë dallëndyshet nga vendet që s'kanë dimër, Arian Leka• Nostalgjia e hidhërimit, Fatos Lubonja

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000131

Botuesi: Ideart

Poeteka 7

(0)

Titulli: Poeteka 7Revistë e poezisë dhe e kulturës poetike - viti i tretë i botimit - numri 7 - dimër 2006-2007Kryeredaktor: Arian Lekaf. 80Pesha: 0.32 Kg. Revista POETEKA Revista botohet në version shumëgjuhësh: shq

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000127

Botuesi: Ideart

Poeteka 3

(0)

“Poeteka” botohet 4 herë në vit. Ajo bën gjithashtu edhe paraqitjen e poetëve pjesëmarrës në Festivalin Ndërkombëtar “Poeteka”, që zhvillohet çdo pranverë në qytetin e Durrësit.

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2618

Botuesi: Te tjere

Historia e shqiptareve, Oliver Jens Schmitt, Eva Anne Frantz

(0)

Në këtë vëllim janë përmbledhur artikuj rreth problemeve të historisë, gjuhësisë, fesë dhe letërsisë në Shqipëri, të shkruara nga autorë si: Joachim Marzinger, Stefan Schumer, Oliver Jeans Schmitt, Markus Koller, Nathalie Clayer, Bernd Fischer, Michael Schmidt – Neke, Robert Pichler, Stephanie Schwandner – Sievers, Robert Elsie, Noel Malcolm, Peter Bartl...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000777

Botuesi: Ideart

Poeteka 12

(0)

Titulli: Poeteka 12 - Revistë e poezisë dhe e kulturës poetikeViti i pestë i botimit numri 12 - vjeshtë, 2008Numër specialPërgatitur nga: Silvana Leka - Botim dygjuhësh në Shqip dhe Anglisht

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Koleksionisti, nr. 17/09, 2009

(0)

Titulli: Koleksionisti, nr. 17/09, 2009Origjinali: Koleksionisti, nr. 17/09, 2009Gjinia: RevistëShtëpia botuese: Federata e Koleksionistëve ShqiptarëViti: 2009Fq. 56Pesha: 0.09 kg

Çmimi 461 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000128

Botuesi: Ideart

Poeteka 4

(0)

Titulli: Poeteka 4revistë e poezisë dhe e kulturës poetike - viti i parë i botimit - numri 4 - janar, 2006Kryeredaktor: Arian Lekaf. 80Pesha: 0.25 Revista POETEKA Revista botohet në version shumëgjuhësh: shqip për au

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)