Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
Poeteka 16
  • Poeteka 16

Poeteka 16

SKU000951
Vlerësimi 
Titulli: Poeteka 16Revistë e poezisë dhe e kulturës poetikeViti i gjashtë i botimitDimër 2009 - 2010f. 136Pesha: 0.29 Kg.Mbi revistënNë të, përveç rubrikave të përhershme (poezi shqipe, poezi e përkthyer, kritikë

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 493,66 Lekë Deri në 1 480,99 Lekë
500,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi
Titulli: Poeteka 16Revistë e poezisë dhe e kulturës poetikeViti i gjashtë i botimitDimër 2009 - 2010f. 136Pesha: 0.29 Kg.Mbi revistënNë të, përveç rubrikave të përhershme (poezi shqipe, poezi e përkthyer, kritikëese mbi artin - eseja e këtij numri i kushtohet Pikturës dhe Poezisësi pikëtakim, poezisë me tekst përballë dhe tregimeve)lexuesit do të gjejnë në revistë rubrikat:Ad Honorem kushtuar poetes italiane Alda Merini;Dossier kushtuar përkthyesit të çmuar Nikollë Dakaj në 90 vjetorin e tij të lindjes material i shoqëruar me vlerësime për personalitetin e tij si dhe përkthime të zgjedhura prej Homerit, Virgjilit, Horacit, Katulit, Lukrecit, Ovidit, Propercit;Posthumous kushtuar personalitetit të shquar të gjuhësisë dhe filologjisë shqiptare Selman Riza në 100 vjetorin e (ri)lindjes;Të ftuar me krijimet e para nxënës të Gjimnazit të Tiranës "Faik Konica".Bashkëpunimet janë të mirëpritura dhe mund t'i dërgoni në adresën [email protected]  POETEKA 16 / Përmbajtja editorial | Agron Tufa / Mbijetesa e poezisë 3 poezi shqipe | pjesa I  - 6 Ilirjana Stringa Lisandër Kola Kozeta Boci Viola Isufaj Shpendi Sollaku (Noé) ese | pjesa I  Enton Bido / Dihatje në livadhin e mbrëmjes - 22 poezi shqipe | pjesa II - 24 Ilir Paja Shazim Mehmeti Kujtim Morina Edlira Tonuzi (Macaj) Menduh Leka Avni Mulaj ese | pjesa II  Alan Filreis / Ut Pictura Poesis - 51 ad honorem | Alda Merini - 54 portret | ese dhe poezi  Marjan Strojan - 57 dossier | në 90 vjetorin e lindjes  Nikollë Dakaj (1919 - 1988  - 64 Dy fjalë hyrëse nga Gj. Shllaku, N. Jokl, K. Gurakuqi, J. Kastrati Agron Tufa  / Nikollë Dakaj përkthyesi i parë i hekzametrit në shqip - 66 Nikollë Dakaj: florilegium | antologji e poezisë së madhe botërore - 75 Homeri  |  Virgjili  |  Horaci  |  Katuli  |  Lukreci  |  Ovidi  |  Properci posthumous | Selman Riza në 100 vjetorin e (ri)lindjes Behar Gjoka / Ndihmesa e Selman Rizës në zbulimin e shenjave letrare të letërsisë së hershme shqipe  - 108 të ftuar | Xheni Xhoga / Nuk linda për urrejtje, por për dashuri - 117 Xhoel Leka / Frika - 118 Izabela Stefani / Kujtimet - 119 Eliza Haxhinasto / Jeta - 120 Armenlinda Toma / Nga të gjitha krijesat me shpirt e gjykim, më të mjerat qenkemi ne femrat - 120 Pejana Shanaj / Një dorë e ngrohtë - 121 Jonida Aliçka / Urrejtja - 122 bilingual | Sean Thomas Dougherty - 123 Drita Çomo - 128 p(r)oezia | Lev Rubinshtajn / Nëna  lau  kornizën - 129 Fatmir Musai / Vdekja  e  bletës - 132 postFestival | Mira Tuci / Festivali Ndërkombëtar i Poezisë, Poeteka, Edicioni V - 134
Detajet e librit
Ideart
SKU000951
Përshtypjet

No customer reviews for the moment.

Write your review

Poeteka 16

Poeteka 16

Titulli: Poeteka 16Revistë e poezisë dhe e kulturës poetikeViti i gjashtë i botimitDimër 2009 - 2010f. 136Pesha: 0.29 Kg.Mbi revistënNë të, përveç rubrikave të përhershme (poezi shqipe, poezi e përkthyer, kritikë
Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000133

Botuesi: Ideart

Poeteka 9

Përshtypje(t): 0

Titulli: Poeteka 8Revistë e poezisë dhe e kulturës poetike - viti i katërt i botimit - numri 9 - verë, 2007Kryeredaktor: Arian Lekaf. 136Pesha: 0.27 Kg. Revista POETEKA Revista botohet në version shumëgjuhësh: shqip

Çmimi 400,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Te tjere

Koleksionisti, nr. 9/02, 2002

Përshtypje(t): 0

Titulli: Koleksionisti, nr. 9/02, 2002Origjinali: Koleksionisti, nr. 9/02, 2002Gjinia: RevistëShtëpia botuese: Federata e Koleksionistëve ShqiptarëViti: 2002Fq. 58Pesha: 0.09 kg

Çmimi 461,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001592

Botuesi: Poeteka & Ideart

Poeteka 17

Përshtypje(t): 0

Titulli: Poeteka nr 17Origjinali: Poeteka nr 17Reviste kulturoreShtëpia botuese: PoetekaViti: 2010fq. 264Pesha: 0.50 kgISBN: N/A

Çmimi 500,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000132

Botuesi: Ideart

Poeteka 8

Përshtypje(t): 0

Titulli: Poeteka 8Revistë e poezisë dhe e kulturës poetike - viti i katërt i botimit - numri 8 - pranverë 2007Kryeredaktor: Arian Lekaf. 96Pesha: 0.27 Kg. Revista POETEKA Revista botohet në version shumëgjuhësh: shqi

Çmimi 300,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000842

Botuesi: Botime Franceskane

Hylli i Drites Numri 1, 2007

Përshtypje(t): 0

E përkohshmja françeskane Hylli i Dritës asht themelue në Shkodër në vitin 1913 prej At Gjergj Fishtës. Numri i parë i revistës mban datën 1 tetor 1913 dhe asht shtypë në shtypshkronjën «Nikaj».

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Koleksionisti, nr. 14/04, 2005

Përshtypje(t): 0

Titulli: Koleksionisti, nr. 14/04, 2005Origjinali: Koleksionisti, nr. 14/04, 2005Gjinia: RevistëShtëpia botuese: Federata e Koleksionistëve ShqiptarëViti: 2005Fq. 58Pesha: 0.09 kg

Çmimi 461,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU000359

Botuesi: Botime Franceskane

Hylli i drites, numri 4, 2006

Përshtypje(t): 0

Titulli: Hylli i dritësVotër kulture shqiptarenr. 4Vendi dhe viti: Shkodër, 20062 korint, 3, 17Ubi Spiritus Domini, ibi libertasKu asht Shpirti i Zotit, aty asht liriaF. 166Pesha: 0.28 Kg.

Çmimi 351,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000131

Botuesi: Ideart

Poeteka 7

Përshtypje(t): 0

Titulli: Poeteka 7Revistë e poezisë dhe e kulturës poetike - viti i tretë i botimit - numri 7 - dimër 2006-2007Kryeredaktor: Arian Lekaf. 80Pesha: 0.32 Kg. Revista POETEKA Revista botohet në version shumëgjuhësh: shq

Çmimi 300,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok