Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 CHF
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 6,90 CHF
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 10,30 CHF
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 6,90 CHF
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 7,80 CHF
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi
  • Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Vlerësimi 

Tetë përralla fantastike, plot me zana dhe magji, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

6,40 CHF
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla fantastike
Gjinia: Përralla
Autori: Agnès Laroche, Èleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Sèverine Onfroy, Ghislaine Biondi
Shqipëroi: Mimoza Mema
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2013
Fq. 64
Pesha: 0.317 kg.
ISBN: 978-9928-02-335-3

Mbi librin

Tetë përralla fantastike, plot me zana dhe magji, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë. Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat: "Superzhozhoja i bën naftën shkollës" dhe "Krahët e Flakonit" të Agnès Laroche; "Përrallë me zana dhe bretkosa" dhe "Hajduti dhe lodrat" të Èleonore Cannone; "Pema me princesha" dhe "Mbreti Triton, hëna dhe sirena e vogël" të Sophie de Mullenheim; "Një xhungël mbi akujt lundrues" të Sèverine Onfroy dhe "Oreksi i Xhindit" të Ghislaine Biondi.

Fragmente nga libri

Superzhozhoja i bën naftën shkollës

Çdo ditë Superzhozhoja hyn turivarur në shkollën e superheronjve. Ai i heq këmbët zvarrë, sepse nuk i pëlqen fare – fare shkolla dhe do të fluturojë në qiell të hapur. Ndërsa mësuesja shkruan në dërrasën e zezë, Superzhozhoja vesh pelerinën e superheroit dhe hoooop, fluturon nga dritarja. Mësuesja e shikon dhe thërret e shqetësuar:
- Superzhozho, kthehu këtu menjëherë!!! Përjashta është një...
- Një çfarëëë?
Superzhozhoja fluturon larg dhe nuk e dëgjon fundin e fjalisë. Se mos ka shumë rëndësi kjo!!!

Përrallë me zana dhe bretkosa

Grënui është një bretk i vogël si gjithë të tjerët ose... pothuajse i tillë. Që kur ishte larvë e vogël, mami i lexonte përralla me zana dhe princesha. Tani, Grënui ishte rritur, por kur i kujton ato, shpeshherë shqetësohet shumë.
Ai ka frikë se mos ndonjë princeshë e rrëmben, e puth dhe e shndërron në një princ të bukur njerëzor. Grënui është i dashuruar me Grënadinën, një bretkosë e vogël që banon në pellgun aty afër. Ai ëndërron të kalojë jetën me të.

Pema me princesha

Na ishte njëherë, në mbretërinë e Jaseminit, një pemë e vjetër e rrëgjuar, që asnjeri nuk ia hidhte sytë. Pemës i kishte ardhur në majë të hundës nga shpërfillja e të tjerëve, prandaj u bëri magji princeshave që jetonin rreth e përqark. Një ditë, ato hipën në pemë, u kacavarën nëpër degë dhe nuk donin të zbrisnin më që aty. Baballarët e tyre, mbretërit, u shqetësuan shumë! Çfarë nuk provuan që t'i zbrisnin poshtë! Por askush nuk i çliroi dot nga kjo magji e padëgjuar.

Mbreti Triton, hëna dhe sirena e vogël

Nata erdhi, por hëna nuk po duket asgjëkund. Ajo është zhdukur. Në mbretërinë e vogël të oqeanit ka plasur frika dhe paniku.
- Pa hënën, deti as nuk ngrihet, as nuk ulet, - shpjegon zgalemi i vjetër. – Kjo është shumë acaruese.
- Mos e kanë rrëmbyer, - thotë i shqetësuar karkaleci i detit.

Krahët e Flakonit

Në majën e një mali të lartë, në një fole të madhe, ngritur mes shkëmbinjve, jetonte Flakoni, një mëz i vogël i sapolindur. Si të gjithë stërgjyshërit dhe paraardhësit të tij, edhe atij i kishin dalë në kurriz dy krahë, që po i rriteshin pak nga pak. Falë tyre ai së shpejti do të fluturonte. Çdo mëngjes, Flakoni ngrihej dhe qëndronte në këmbët, që tashmë i ishin forcuar. Mundohej të hapte e të rrihte edhe krahët, por ata ishin ende të dobët dhe nuk e mbanin në ajër.

Një xhungël mbi akujt lundrues

Në Polin e Veriut, sytë ngado të shohin vetëm akull. Çdo gjë është e bardhë. Edhe arinjtë! Njëherë, kur gjyshi i Kikos u kthye nga India, i tregoi atij fotot e udhëtimit. Kikoja u mahnit kur pa në to një bimësi që gëlonte dhe shumë kafshë të egra!
- Sa vend i bukur dhe çfarë ngjyrash të mrekullueshme! – shpërtheu ai. – Sa mirë do ishte të jetoja atje!

Oreksi i Xhindit

Një mëngjes, teksa po kthehej nga pazari me Pili – Pilin, gomarin e tij të hirtë, Hakimi mendonte i kënaqur: "Mami do të gëzohet shumë, se i shita të gjitha frutat dhe perimet!"
Por një rrebesh i madh shiu e zuri rrugës.
- Hajde të futemi te kjo shpella! – i thotë gomarit dhe e tërheq.
Ndërsa Hakimi shikon shiun që bie, gomari i vogël kureshtar ecën përpara e kërkon me sy në errësirën e shpellës. Kur, papritur, gling, glang, glaaang... diçka bie poshtë putrave të gomarit dhe qëndron para këmbëve të Hakimit:
- Oh! Një llambë! – thërret ai. – Mbase është llambë magjike!

Hajduti dhe lodrat

Sivjet lodrat u kënaqën dhe u argëtuan shumë me Arturin. Ata shpikën së bashku lloj – lloj lojërash dhe kaluan mijëra aventura. Aq shumë kanë luajtur dhe kanë vrapuar, sa tani janë të lodhura e të këputura. Për fat të mirë, shkolla mbaroi. Arturi ka ikur për pushime me mamin dhe babin në plazh. Lodrat mund të pushojnë më në fund, ngrohtë – ngrohtë, në sëndukun e tyre.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Tetë përralla fantastike, plot me zana dhe magji, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dituria

Olga prej letre, Elisabetta Gnone

Përshtypje(t): 0

Olga Papeli është një vajzë hollake si degëz dhe ka një talent të veçantë: di të rrëfejë histori të pabesueshme, të cilat thotë se i ka jetuar vetë dhe ku mund të ndodhë që një baldosë të flasë, një lepur të jetë lundërtar dhe një ari të bëhet rrobaqepës.

Çmimi 900,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2219

Botuesi: Plejad

Historia e Romes, H. A. Guerber

Përshtypje(t): 0

Titulli: Historia e RomësOrigjinali: The History of RomeGjinia: Histori për fëmijëAutori: H. A. GuerberShqipëroi: Aleksandër KoliShtëpia botuese: PlejadViti: 2012Fq. 304Pesha: 0.331 kgISBN: 978-99956-57-78-9

Çmimi 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Botimet Dudaj

Artemis Fowl 8, Gardiani i fundit, Eoin Colfer

Përshtypje(t): 0

Opal Koboi, armike e përbetuar e gjeniut dhe botës sonë, planifikon të asgjësojë racën njerëzore dhe të shndërrohet në mbretëreshën e vetme të Popullit. Nëse ia del mbanë, shpirtrat e luftëtarëve të vdekur gjatë shekujve do të ngrihen nga varret, do të pushtojnë trupat që gjenden më pranë tyre dhe do të fillojnë të shkatërrojnë çdo gjë që do të hasin.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Koni dhe banda e djemve, Julia Boehme

Përshtypje(t): 0

Koni dhe shoqet e saj janë të entuziazmuara. Ato do të shkojnë në fermë tek Anika dhe do të ngrenë atje çadrën e kampingut. Së bashku do të kalojnë një fundjavë fantastike, por... në planet e tyre nuk kishin llogaritur bandën e djemve të fermave fqinje.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Stralisku, Roberto Piumini

Përshtypje(t): 0

Sakumati, piktor turk, u thirr për të pikturuar muret e bardha mes të cilave jetonte një fëmijë, i mbyllur për shkak të një sëmundjeje të çuditshme. Raporti ndërmjet piktorit, fëmijës dhe të atit nuk do të jetë një kontratë e thjeshtë pune, por një pakt marrëdhëniesh njerëzore.

Çmimi 550,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2810

Botuesi: Pegi

Jeronim Stilton, Ne mbreterine e fantazise

Përshtypje(t): 0

A keni ëndërruar ndonjëherë të udhëtoni në Mbretërinë e Fantazisë? A do të dëshironit të takonit shtriga, sirena, dragonj, xhinde, xhuxhmaxhuxhë mjekroshë, gjigantë, zana... por edhe njebrirësh, katallanë dhe njerëz ujqër? Do t'iu pëlqente të fluturonit në shpinën e Dragoit legjendar të Ylberit?

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Aeditions

Dinoja i vogël kërkon mamin

Përshtypje(t): 0

Këta libra janë me mozaikë, pra, fëmija mund të luajë duke i ndërtuar e duke vënë në punë kështu edhe mendjen. Po ashtu, tekstet fare të shkurtra janë me rimë dhe gazmore.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Poeteka & Ideart

Legjendat më bukura, Arian Leka, vol. 2

Përshtypje(t): 0

Ky libër vijon disa prej miteve dhe legjendave më të njohura të antikitetit europian, të cilat fillojnë me vëllimin 1. Pas miteve rreth perëndive të Olimpit, historia ndjek jetën e Prometeur, që u vetësakrifikua për t’i dhënë fund diktatit të kryezotit.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Koni, Pauli dhe problemet me shoqerine, Dagmar Hoẞfeld

Përshtypje(t): 0

Shoqëria është më e rëndësishme se çdo gjë tjetër. Shkollat 9 – vjeçare po stërviten për Lojërat Rinore Mbarëkombëtare. Koni është pjesëtare e skuadrës së atletikës të shkollës së saj. Kjo i dhuron kënaqësi, por i merr edhe shumë kohë. Ajo nuk dëshiron as të heqë dorë nga stërvitja, por as të lërë pas dore shoqet e saj dhe Filipin.

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2429

Botuesi: Bota Shqiptare

Pinoku (pershtatje per femije), Karlo Kolodi

Përshtypje(t): 0

Marangozi Xhepeto gjeti në lumë një cung druri pishe. Me këtë ai skaliti një buratin druri, të cilin e quajti Pinocchio. Italisht druri i pishës quhet pino dhe syri quhet occhio. Nga bashkimi i këtyre dy fjalëve autori i librit formoi emrin Pinocchio (Pinoku).

Çmimi 200,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001859

Botuesi: Botart

Ndryshimi i madh, Julie Williams

Përshtypje(t): 0

Po bëhesh gati për të vajtur në shkollën 9 - vjeçare? Kudo ka vajza që sivjet do fillojnë shkollën 9-vjeçare... edhe ato kanë të njëjtat pyetje që të shqetësojnë ty. A do të jem në një klasë me shoqet e mia? Po sikur të ngatërrohem nëpër shkollë?

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje