Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • I ri
Gratë dhe pushteti, një manifest, Mary Beard
  • Gratë dhe pushteti, një manifest, Mary Beard

Gratë dhe pushteti, një manifest, Mary Beard

“Një analizë në kohën e duhur e mënyrave të dëmshme, në të cilat ne të gjithë jemi bashkëfajtorë për heshtjen e grave dhe duhet të kërkohet të lexohet nga çdokush vijon të besojë se barazia gjinore është një problem i së shkuarës.” Samantha Fu, LSE Review of Books

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Gratë dhe pushteti, një manifest
Origjinali: Women & Power, a manifest
Kategoria: Ese
Autori: Mary Beard
Shqipëroi: Anna Shkreli
Botues: Shtëpia e Librit
Data e botimit: 20 May, 2024
Fq: 138
Pesha: 0.18 kg
ISBN: 9789928479129
This book is in Albanian

Mbi librin
Mary Beard na prezanton në këtë Manifest një analizë mbi teknikat që mizogjinia e sotme dhe nënvetëdija e bartur te mitet e lashtësisë përdor për t’u mbyllur gojën grave, nga ato të dukshmet “qepe, kurvë” tek ato më të maskuarat, në të cilat, argumentet e dhëna nga gratë përshkruhen në median popullore si “vikasje”, “qarje”, “qurravitje”, apo te konvencionet dominuese që sugjerojnë se politikanet gra duhet të merren specifikisht me politika të përshtatshme për gjininë e tyre, ndërsa për të tjerat, nuk ka nevojë të dëgjohen.
Ajo nuk lë pa vërejtur se prania e grave në parlament mund të jetë një tregues i fuqizimit të tyre po aq shumë sa edhe tregues i dobësisë së parlamentit në strukturën qeverisëse të një vendi.
Beard shpjegon se si, në ato pak raste të rralla në të cilat gratë folën në sferën publike të botës së lashtë të kulturës evropiane, vetë ky krim u justifikua, në shumicën e rrethanave, nga sugjerimi që gratë që folën, në të vërtetë nuk ishin gra. Se mbretëresha Elizabeta I, e cila drejtoi ushtrinë në luftë dhe, supozohet, mbajti një fjalim frymëzues para ushtarëve, prezantohet në historinë e sajuar më vonë si androgjene. Janë këto lloj normash të brendësuara, që shtyjnë edhe sot politikane të suksesshme të marrin leksione për të trashur zërin apo për t’u veshur me kostume tipike jofemërore.
Beard nuk ofron në këtë Manifest vetëm analizën se si gjendja është, por, në mënyrë thelbësore, çfarë ne duhet të bëjmë për ta ndryshuar këtë gjendje. Ne duhet të hetojmë mbi konceptet që kemi mbi pushtetin, – thotë Beard dhe të gjejmë se pse gratë përjashtohen nga pushteti; ne duhet të ekzaminojmë konceptet që kemi mbi autoritetin, sepse “nuk mundet që gratë të përshtaten me një strukturë, që sakaq është e koduar si mashkullore.”


“Një analizë në kohën e duhur e mënyrave të dëmshme, në të cilat ne të gjithë jemi bashkëfajtorë për heshtjen e grave dhe duhet të kërkohet të lexohet nga çdokush vijon të besojë se barazia gjinore është një problem i së shkuarës.” Samantha Fu, LSE Review of Books

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928479129
ean13
9789928479129
1 produkt tjetër në të njëjtën kategori:
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000408

Botuesi: Botimet Dudaj

Feminizmi eshte per te gjithe, Bell Hooks

Kritikja e njohur kulturore, Bell Hooks, ofron një vizion mikpritës dhe me zemër të hapur mbi gjininë, seksualitetin dhe shoqërinë, në një volum frymëzues dhe të hapur për publikun. Nëpërmjet një stili angazhues dhe provokues, Bell Hooks na paraqet një teori popullore të feminizmit të bazuar në sensin praktik dhe mençurinë e përvojës.
480 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Jeta është luftë, Shannon Woodcock

Gjatë diktaturës komuniste në Shqipëri, të gjithë ishin të barabartë në frikën ndaj persekutimit politik. “Jeta është luftë” mbështetet mbi disa qindra orë intervista me gra e burra nga bashkësi etnike të ndryshme në Shqipëri.
1 000 Lekë
More
Në gjendje