• Banner

  • Ka mbaruar
Qenia Njerezore dhe Caktimi Hyjnor, Murteda Mutahhari
  • Qenia Njerezore dhe Caktimi Hyjnor, Murteda Mutahhari

Qenia Njerezore dhe Caktimi Hyjnor, Murteda Mutahhari

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 346 Lekë Deri në 1 037 Lekë
Duke shtjelluar diskutime të natyrës themelore mbi këtë çështje, ai përpiqet pikësëpari të vërtetojë përmes Kuranit të Shenjtë dhe Hadithit se besimi në fatalizëm (xhebr) është produkt i keqinterpretimit të mësimeve islame. Këto interpretime të pasakta kanë ardhur shpesh nga paaftësia për ta kuptuar këtë mësim por edhe
350 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi
Duke shtjelluar diskutime të natyrës themelore mbi këtë çështje, ai përpiqet pikësëpari të vërtetojë përmes Kuranit të Shenjtë dhe Hadithit se besimi në fatalizëm (xhebr) është produkt i keqinterpretimit të mësimeve islame. Këto interpretime të pasakta kanë ardhur shpesh nga paaftësia për ta kuptuar këtë mësim por edhe nga qëllimet e liga.
Titulli: Qenia Njerëzore dhe Caktimi HyjnorOrigjinali: Man and His DestinyAutori: Murteda MutahhariShqipëroi: Edin Q. LohjaShtëpia botuese: Libraria Dielli Viti: Mars 2008 fq. 126Pesha: 0.18 kgISBN: n/a Mbi librin Libërthi "Qenia njerëzore dhe caktimi hyjnor" u shkrua për ta sqaruar këndvështrimin burimor islam rreth vullnetit njerëzor. Autori përpiqet të portretizojë fytyrën e ndritur të botëkuptimit islam, duke shkoqitur dyshimet ndërmjet fatalizmit dhe besimit në "kada" e "kader". Duke shtjelluar diskutime të natyrës themelore mbi këtë çështje, ai përpiqet pikësëpari të vërtetojë përmes Kuranit të Shenjtë dhe Hadithit se besimi në fatalizëm (xhebr) është produkt i keqinterpretimit të mësimeve islame. Këto interpretime të pasakta kanë ardhur shpesh nga paaftësia për ta kuptuar këtë mësim por edhe nga qëllimet e liga. Pa harmonizimin e sistemeve jetike shpirtërore bota e njeriut përballet me një çrregullsi të heshtur e dinake, e cila shkatërron dinjitetin dhe mundësinë e përjetimit të idealit që ndriçon dhe përfshin planetin njeri. Lufta mes intelektit (shpirtit) dhe psikës brenda njeriut zhvillohet në epiqendër zemër, për t'i sunduar polet e dimensioneve njerëzore, dhe sa më shumë të ndriçohet zemra nga shpirti aq më tepër bëhet integrimi i njeriut në udhë të sigurtë duke u nisur nga dialektika në metafizikë. Nëse fitoren e korr psika (bota e epshit) atëherë do të ndodhte e kundërta: rënia e njeriut nga bota e pastërtisë dhe e dritës në errësirë, i çorganizuar dhe konfuz.
Detajet e librit
Te tjere
SKU001670
9 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dy lindje dhe dy perëndime

Në brendësi të Kuranit, Gerdi Demneri

Obligimi fetar dhe atdhetar i çdo muslimani është të përpiqet, me mjetet në dispozicion, që të bëjë rezistencë dhe të kundërshtojë ata pushtetarë që ndjekin rrugën e Faraonit në përdorimin e pushtetit politik, ekonomisë, policisë dhe medias për të shfrytëzuar, nënshtruar dhe poshtëruar njerëzit.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000936

Botuesi: Te tjere

Muhamedi, nje biografi e profetit

Titulli: Muhamedi një biografi e profetitAutori: Karen ArmstrongPërktheu: Sali AgaBoton: Jehona Study Center, 2006F. 352Pesha: 0.47 kg“Muhamedi, një biografi e profetit” – është një hulumtim me shumë kujdes i historis&eum

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Akidja e Imam Tahavit, pajisur me shënime nga Hamza Jusuf, Edvin Cami

Vepra është me vlerë për të tjerët veçse për myslimanët, për dy arsye: ajo siguron në 130 paragrafe të shkurtra një paraqitje të qartë të thelbit të besimit mysliman, në një mënyrë që nuk disponohet lehtë me mjete të tjera. Ajo siguron, kështu, një instrument shumë pozitiv për punën thelbësore të dialogut.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Manual i Fikhut Hanefi, Imam Merginani

Ky është një manual i mirënjohur i jurisprudencës islame. "Bidajeh el – Mubtedi" ka shërbyer, po ashtu, si tekst bazë për veprën "el – Hidajeh" të Imam Merginanit, e cila konsiderohet një nga kryeveprat e shkollës juridike hanefite.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Kultura Islame, revistë fetare

"Kultura Islame" është organ i Komunitetit Musliman Shqiptar, e përmuajtshme fetare, filozofike, letrare, morale dhe shoqërore. Në këtë vëllim janë paraqitur botimet për periudhën shtator 1939 – gusht 1940.

Çmimi 2 100 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)