Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • I ri
Inferno, Dante Alighieri
  • Inferno, Dante Alighieri

Inferno, Dante Alighieri

In The Inferno, Dante’s protagonist – and his reader – is presented with a graphic vision of the dreadful consequences of sin, and encounters an all-too-human array of noble, grotesque, beguiling, ridiculous and horrific characters.

600 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli:Inferno
Origjinali:Inferno
Gjinia: Roman
Autori: Dante Alighieri
Shtëpia botuese: Wordsworth Classics
Viti: 1998
Fq. 224
Pesha: 0.170 kg
ISBN: 9781853267871
Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9781853267871
ean13
9781853267871
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Penguin Books

The Flea Palace, Elif Shafak

Some of the inhabitants of the building include Ethel, a lapsed Jew in search of true love and the sad and beautiful Blue Mistress whose personal secret is just one of many hidden within the confines of the building.
1 500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU000851

Botuesi: Te tjere

Tirana In Your Pocket (Guide Qyteti - Anglisht)

"Tirana is growing up fast. After a few prepubescent years of fooling around with the wrong friends, and some petty crime in the 1990s and some half-hearted first attempts at using make-up immediately afterwards, the city is now emerging as a young lady getting ready to show the world what she's all about. 
455 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

The Beautiful and Damned, F. Scott Fitzgerald

But as the money begins to fail, so does their marriage. Patch’s gradual descent into alcoholism, depression and alienation from his marriage ultimately lead to his ruin. Fitzgerald’s novel is a remorseless exploration of the horrors of an age of excess and lost innocence.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

The Pearl, John Steinbeck

In the town they tell the story of the great pearl - how it was found and how it was lost again. They tell of Kino, the fisherman, and of his wife, Juana, and of the baby, Coyotito. 
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

Piter Pan, J.M.Barrie

There you can swim with mermaids and play all day with the Lost Boys. But you must watch out for pirates, especially Captain Hook. And how do you find Neverland? Second to the right and straight on till morning of course.
500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

To the lighthouse, Virginia Woolf

To the Lighthouse is the most autobiographical of Virginia Woolf's novels. It is based on her own early experiences, and while it touches on childhood and children's perceptions and desires, it is at its most trenchant when exploring adult relationships, marriage and the changing class-structure in the period spanning the Great War.
450 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Vintage

The File on H, Ismail Kadare

But the local Governor believes its an elaborate spying mission and arranges for his own spy to follow them.The two dedicated scholars realise only too late that they have stumbled over an ants' nest.
1 400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Faber and faber

The Way to Paradise, Mario Vargas Llosa

Gauguin abandons his wife and children, and job as a stock-broker in Paris, to pursue his passion for painting. In the process he does his best to distances himself from European civilization, fleeing to Tahiti and French Polynesia for inspiration.
1 620 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Broken April, Ismail Kadare

Then a visiting honeymoon couple cross the path of the fugitive. The bride's heart goes out to Gjorg, and even these 'civilised' strangers from the city risk becoming embroiled in the fatal mechanism of vendetta.
1 625 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Ugly Love, Colleen Hoover

Their arrangement could be surprisingly seamless, as long as Tate can stick to the only two rules Miles has for her.
1 400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Te tjere

Drakula, përshtatje për fëmijë, Bram Stoker

Bram Stoker, shkrimtar irlandez, është krijuesi i romanit horror ''Drakula'', të botuar në vitin 1897, të shndërruar në klasik nga versionet e tij për skenë dhe ekran. Stoker e ka kaluar femijërinë i sëmurë në shtrat dhe nëna e tij e argëtonte me histori me fantazma. Ai ka sjellë një interpretim original të legjendës së vampirit Drakula.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

Fates Worse Than Death, Kurt Vonnegut

An Autobiographical Collage of the 1980s Presents a collage of author's own life story, snipped up and stuck down alongside his views on everything from suicidal depression to the future of the planet and Andrew Lloyd Webber.
1 550 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Silas Marner, George Eliot

Silas Marner is a tender and moving tale of sin and repentance set in a vanished rural world and holds the reader's attention until the last page as Eppie's bonds of affection for Silas are put to the test.
375 Lekë
More
Në gjendje