Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Kopshtari i ëndrrave, Claudio Gobbetti, Diyana Nikolova
  • Kopshtari i ëndrrave, Claudio Gobbetti, Diyana Nikolova

Kopshtari i ëndrrave, Claudio Gobbetti, Diyana Nikolova

Mediaprint

Një libër i ilustruar bukur dhe me të vërtetë i rëndësishëm.

900 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kopshtari i ëndrrave
Origjinali: Il giardiniere dei sogni
Gjinia: Tregime
Autori: Claudio Gobbetti, Diyana Nikolova
Shqipëroi: Arta Marku
Shtëpia botuese: Mediaprint
Viti: 2021
Fq. 44
Pesha: 0.534 kg
ISBN: 978-9928-08-482-8
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Në një rruzull me “një emër të bukur që s’ia di kush” jeton një burrë shumë i vjetër, aq i vjetër sa nuk i kujtohet as mosha e vërtetë. Mban një kapelë qesharake, ka një mjekër të gjatë të bardhë, një palë syze dhe shkruan mbi një fletë me një makinë të zhurmshme shkrimi me taste të prishura. Me ta shkruar fletën, burri niset në kërkim të vendit të përkryer ku e mbjell dhe pastaj rikthehet që të përkujdeset për të.
Nga ajo faqe e mbjellë, pas përkujdesjeve të gjata mbin një pemë shumë e bukur me trung të trashë dhe kurorë të dendur, që ka fletë në vend të gjetheve.

Kur fletët piqen burri nis t’i vjelë, i bën pirg me kujdes, i lumtur nga rezultatet e një pune të gjatë. Më në fund i qep me dorë njëra pas tjetrës derisa bëhen libra dhe i le të lirë që të fluturojnë jashtë dritares së shtëpisë. Librat bëjnë një rrugë shumë të gjatë, mbi dete e shkretëtira, ditën e natën dhe në fund arrijnë në një bibliotekë ku çlodhen mes historive të tjera që lexuesit mund të zgjedhin.

Një libër i ilustruar bukur dhe me të vërtetë i rëndësishëm. Vogëlushët mund ta lexojnë në mënyrë të pavarur kurse të rriturit mund ta lexojnë për vete aq sa edhe tua lexojnë vogëlushëve: një himn bukurisë së librit dhe fuqisë së leximit që si një farë, pasi mbillet ka nevojë për përkujdesje, përkushtim dhe dashuri në mënyrë që t’i japë frytet dhe të krijojë lexues.

Një tekst i bërë me fjalë delikate dhe muzikale që mund të lexohet fare mirë me zë të lartë, me imazhe poetike me ngjyra të lehta pasteli. Një histori që ka shijen e një përralle, “historia  të gjitha historive” që përçohet qysh në kopertinë ku duket një burrë më përparëse që e ka futur kokën brenda fletëve-gjethe dhe qysh në titull ku librat i krahason me ëndrrat.

Detajet e librit
Mediaprint

Referencat specifike

isbn
9789928084828
ean13
9789928084828
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Maksi mëson biçikletën, Christian Tielman, Sabine Kraushaar

Maksi merr vrull me biçikletën e tij lodër. Por tani ai është rritur. Maksit i nevojitet një biçikletë e vërtetë! Bashkë me mamin ai vendos të rregullojë biçikletën e vjetër të vëllait të tij, Feliksit. Pastaj duhet të mësojë, mësojë, mësojë...
350 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Me pak fjalë, Bimët, Violeta Monreal, Meritxell Marti

Me pak fjalë... është një koleksion librash për fëmijët duke filluar nga mosha 3-vjeçare, që nxit kureshtjen përmes njohurive të thjeshta dhe i argëton, pa u shmangur nga qëllimi kryesor: zhvillimi i një sërë aftësish të rëndësishme.
550 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Koni bën pica, Liane Schneider, Eva Wenzel-Burger

Mami ka gatuar pure patatesh me spinaq. Konit nuk i pëlqen fare dreka, ndaj vendos të gatuajë vetë. Së bashku me shokun e saj, Simonin, ata bëjnë pica shumë të shijshme. Një aventurë të re për Konin, por edhe për fëmijët që pëlqejnë t'i bëjnë vetë picat, duke lexuar udhëzimet në fund të librit.
370 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vellezerit Tafa

1 minutë përralla

Në këtë vëllim janë renditur një sërë përrallash të treguara në mënyrë sa më të kuptueshme për fëmijët e vegjël. Përrallat e renditur në këtë libër janë: Dhelpra dhe korbi, Lepuri dhe breshka, Milingona dhe pëllumbi, Bambi, Sirena e Vogël, Ujku dhe qengji etj.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aeditions

Kutiza e rrëfenjave për vajza bukuroshe

Në 5 librat e mrekullueshëm: "Kutiza e rrëfenjave për vajzat bukuroshe", do të zbulosh historitë fantastike të heroinave të tua të preferuara. Princeshat, sirenat, zanat dhe kërcimtaret nuk do të të mbajnë asnjë të fshehtë.
2 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Hirushja, 10 tinguj të magjishëm, Sharl Pero

Përrallën e famshme të Sharl Perosë tani mund ta lexoni të shoqëruar me tinguj të mrekullueshëm. Duke shtypur butonët – figura, fëmija dëgjon tinguj argëtues dhe zërat e heronjve të përrallës.
850 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Autobusi i drithërimave, libri i tretë, Paul van Loon

Kujtuat se tmerri i Autobusit të drithërimave mbaroi kur shpikësi i tij, shkrimtari-vampir P. Onoval, vdiq? Jeni gabuar: ja ku mbërrin Edi Gj., Gjeniu i Kompjuterit që ringjall vampirin përmes një rituali makabër. 
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dukagjini

Tregimi i lepurit Piter, Beatrix Potter

Tregimi i lepurit Piter, një nga librat më të shitur për fëmijë të të gjitha kohërave, shkruar nga Beatrix Potter. Libri përqendrohet në lepurin Piter, mosbindja e të cilit sjell telashe. Historia ndërthur humor dhe aventurë, ndërsa përmban gjithashtu një mësim moral dhe teksti shoqërohet me ilustrime të bukura dhe origjinale.
540 Lekë
More
Ka mbaruar