Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Une them jo, Daniele Aristarco
  • Une them jo, Daniele Aristarco

Une them jo, Daniele Aristarco

Vlerësimi 

Nga Spartaku te Darvini, nga Gandi te Martin Luter Kingu, nga Xhordano Bruno te Malala Josafzai: historitë e grave dhe të burrave që u kanë thënë jo padrejtësive. Tridhjetë e pesë histori të jashtëzakonshme që rijetësojnë betejat e mëdha për lirinë.

1 100,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Unë them jo, histori të mosbindjes heroike
Origjinali: Io dico no – storie di eroica disobbedienza
Gjinia: Libër edukativ
Autori: Daniele Aristarco
Shqipëroi: Ervisa Paloka
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2018
Fq. 208
Pesha: 0.513 kg.
ISBN: 978-9928-282-43-9

Mbi librin

Nga Spartaku te Darvini, nga Gandi te Martin Luter Kingu, nga Xhordano Bruno te Malala Josafzai: historitë e grave dhe të burrave që u kanë thënë jo padrejtësive. Tridhjetë e pesë histori të jashtëzakonshme që rijetësojnë betejat e mëdha për lirinë.

Përmbajtja e librit

• Jo nënshtrimit: Prometeu
• Jo vdekjes: Orfeu
• Jo inkoherencës: Sokrati
• Jo skllavërisë: Spartaku
• Jo fanatizmit fetar: Hipatia
• Jo dogmatizmit: Xhordano Bruno
• Jo obskurantizmit: Deni Didëro
• Jo ndëshkimit me vdekje dhe dhunës: Çesare Bekaria
• Jo antropocentrizmit: Çarls Darvin
• Jo skllavërimit: Abraham Linkoln
• Jo dhunës: Gandi
• Jo homofobisë: Oskar Uajld
• Jo diskriminimit gjinor: sufragetet
• Jo censurës: Nazim Hikmet
• Jo komunizmit: Musine Kokalari
• Jo kolaboracionizmit: Le Shambon – sur – Lingon
• Jo mosndëshkimit: Uiesental
• Jo armëve bërthamore: Albert Anjshtajn
• Jo diskriminimit: Rosa Parks
• Jo shkollës klasiciste: Don Milani
• Jo pushtimit ushtarak: Dalai Lama
• Jo racizmit: Martin Luter King
• Jo martesës që ruan nderin: Franka Viola
• Jo harresës: Nënat e Pallatit të Majos
• Jo çmendinave: Franko Basalja
• Jo aparteidit: Nelson Mandela
• Jo shkatërrimit të biodiversitetit: Vandana Shiva
• Jo shpyllëzimit: Çiko Mendes
• Jo frikës: Aung San Su Kyi
• Jo varfërisë dhe sëmundjes: Nënën Tereza
• Jo mafies: Felisia Bartolota
• Jo gënjeshtrës: Ana Politkovskaja
• Jo injorancës: Malala Yousafzai
• Jo dorëheqjes: Stivën Houking
• Edhe një herë jo: Mahvash Sabet

Detajet e librit
Te tjere
Përshtypjet

Write your review

Une them jo, Daniele Aristarco

Une them jo, Daniele Aristarco

Nga Spartaku te Darvini, nga Gandi te Martin Luter Kingu, nga Xhordano Bruno te Malala Josafzai: historitë e grave dhe të burrave që u kanë thënë jo padrejtësive. Tridhjetë e pesë histori të jashtëzakonshme që rijetësojnë betejat e mëdha për lirinë.

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU001984

Brand: Plejad

Tregime nga historia e Evropes, M. B. Synge

Review(s): 0

Title: Tregime nga historia e EvropësCategory: History, stories for childrenAuthor: M. B. SyngeAlbanian translator: Aleksandër KoliPublisher: PlejadYear: 2012Pgs. 182Weight: 0.202 kgISBN: 978-99956-57-73-4

Price ALL600.00
More
In Stock

Reference: 2271

Brand: OMBRA GVG

Antologjia ime 4, Dashuri nene

Review(s): 0

Title: Antologjia ime 4, Dashuri nëneOriginal: Antologjia ime 4, Dashuri nëneCategory: AnthologyAuthor: Vjollca PreçiPublisher: Ombra GVGYear: 2007Pgs. 80Weight: 0.124 kgISBN: 978-99927-706-6-X

Price ALL300.00
More
In Stock