Libra edukativë

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Une them jo, Daniele Aristarco Shfaq të madhe

Une them jo, Daniele Aristarco

Produkt i ri

Nga Spartaku te Darvini, nga Gandi te Martin Luter Kingu, nga Xhordano Bruno te Malala Josafzai: historitë e grave dhe të burrave që u kanë thënë jo padrejtësive. Tridhjetë e pesë histori të jashtëzakonshme që rijetësojnë betejat e mëdha për lirinë.

Më shumë detaje

$12.40

-20%

$15.50

Më shumë informacione

Titulli: Unë them jo, histori të mosbindjes heroike
Origjinali: Io dico no – storie di eroica disobbedienza
Gjinia: Libër edukativ
Autori: Daniele Aristarco
Shqipëroi: Ervisa Paloka
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2018
Fq. 208
Pesha: 0.513 kg.
ISBN: 978-9928-282-43-9

Mbi librin

Nga Spartaku te Darvini, nga Gandi te Martin Luter Kingu, nga Xhordano Bruno te Malala Josafzai: historitë e grave dhe të burrave që u kanë thënë jo padrejtësive. Tridhjetë e pesë histori të jashtëzakonshme që rijetësojnë betejat e mëdha për lirinë.

Përmbajtja e librit

• Jo nënshtrimit: Prometeu
• Jo vdekjes: Orfeu
• Jo inkoherencës: Sokrati
• Jo skllavërisë: Spartaku
• Jo fanatizmit fetar: Hipatia
• Jo dogmatizmit: Xhordano Bruno
• Jo obskurantizmit: Deni Didëro
• Jo ndëshkimit me vdekje dhe dhunës: Çesare Bekaria
• Jo antropocentrizmit: Çarls Darvin
• Jo skllavërimit: Abraham Linkoln
• Jo dhunës: Gandi
• Jo homofobisë: Oskar Uajld
• Jo diskriminimit gjinor: sufragetet
• Jo censurës: Nazim Hikmet
• Jo komunizmit: Musine Kokalari
• Jo kolaboracionizmit: Le Shambon – sur – Lingon
• Jo mosndëshkimit: Uiesental
• Jo armëve bërthamore: Albert Anjshtajn
• Jo diskriminimit: Rosa Parks
• Jo shkollës klasiciste: Don Milani
• Jo pushtimit ushtarak: Dalai Lama
• Jo racizmit: Martin Luter King
• Jo martesës që ruan nderin: Franka Viola
• Jo harresës: Nënat e Pallatit të Majos
• Jo çmendinave: Franko Basalja
• Jo aparteidit: Nelson Mandela
• Jo shkatërrimit të biodiversitetit: Vandana Shiva
• Jo shpyllëzimit: Çiko Mendes
• Jo frikës: Aung San Su Kyi
• Jo varfërisë dhe sëmundjes: Nënën Tereza
• Jo mafies: Felisia Bartolota
• Jo gënjeshtrës: Ana Politkovskaja
• Jo injorancës: Malala Yousafzai
• Jo dorëheqjes: Stivën Houking
• Edhe një herë jo: Mahvash Sabet

Reviews

Write a review

Une them jo, Daniele Aristarco

Une them jo, Daniele Aristarco

Nga Spartaku te Darvini, nga Gandi te Martin Luter Kingu, nga Xhordano Bruno te Malala Josafzai: historitë e grave dhe të burrave që u kanë thënë jo padrejtësive. Tridhjetë e pesë histori të jashtëzakonshme që rijetësojnë betejat e mëdha për lirinë.