• Banner

  • Çmim i zbritur

Tre qeshin, një inatoset, Dritëro Agolli

Sa shumë janë o Bamkë, e ku i numëroj dot të gjithë unë i gjori. Të rrimë shtrembër e të flasim drejt. Të gjithëve s’ia u ha kollaj qeni shkopin. Secili e ka thurur mirë e bukur kopshtin e tij dhe i bën hyzmet çdo vit e më shumë. Nga tre katër herë qilizmë e kanë punuar, kush më thellë e kush më cekët, sipas takatit. Edhe shëndet kanë, edhe bereqet. 

800 Lekë
680 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tre qeshin, një inatoset

Origjinali: Tre qeshin, një inatoset

Gjinia: Roman

Autori: Dritëro Agolli

Shtëpia botuese: Botimet Dritero 

Viti: 2019

Fq. 135

Pesha: 0.195 kg

ISBN: 978-99927-34-76-6

Mbi librin

Të kujtohet Bamkë, sa herë të kam gjetur të përkulur në tabanin e kopshtit tënd duke mbjellë me kujdes gërma, rrokje, rima, vargje e duke korrur vjersha e poema të shëndetshme e të pastra si ajo dëbora në majën e maleve, e na gostit me libra të mira nga kopshti yt. 

Por dije, se nuk është vetëm kopshti yt i vjershërisë o Bamkë Çomaga, se ka edhe kopshte të tjerë. Ja, aty ku fërfërijnë krahët pëllumbat e turtujt dhe nisen drejt reve ku çel ylli i mëngjesit, ku fryn zefir, fërfërimë, shtrëngata, stuhi, nga vjen erë limon, borigë e rrëshirë, janë kopshtet e miqve tanë të vjetër. Njëri e ka kurdisur kopshtin e tij buzë një ”liqeni” ku “hesht një lopatë” dhe “një shqiponjë e arratisur fluturon në Mal të Thatë”, dhe tjetri buzë një liqeni tjetër, ku mërzen cjapi e ku zihet krapi.“ ... Sa shumë janë o Bamkë, e ku i numëroj dot të gjithë unë i gjori. Të rrimë shtrembër e të flasim drejt. Të gjithëve s’ia u ha kollaj qeni shkopin. Secili e ka thurur mirë e bukur kopshtin e tij dhe i bën hyzmet çdo vit e më shumë. Nga tre katër herë qilizmë e kanë punuar, kush më thellë e kush më cekët, sipas takatit. Edhe shëndet kanë, edhe bereqet. 

Po lëre , Bamkë, kam një shqetësim këtu në zemër. Ty të vajti nofulla mënjanë kur more vesh një hap të pamatur të Lulushes tënde, që vajti e u ankua në Lidhjen e Shkrimtarëve, se s’po të lidhnin me anëtarësi e s’po të jepnin leje krijuese të krijoje vjersha, por mua më ka mbetur qafa shtrembër, duke shikuar disa vjershëtorë që, hop, kapërcejnë gardhet e kopshteve të botës e hyjnë brenda. 

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000750

Botuesi: Onufri

Zhurma e erërave të dikurshme, Dritëro Agolli

(0)

Pas këtyre vërejtjeve, një ndër pjesëmarrësit, që nuk më kujtohet se cili ishte, tha se libri duhej ndaluar, një tjetër shtoi se duheshin hequr disa tregime dhe të botohej me një kopertinë tjetër jo aq të zymtë. I treti propozoi të botohej siç ishte dhe pastaj të kritikohej, duke u përcjellë me disa artikuj.

Çmimi 1 700 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001891

Botuesi: Dritëro

Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo, Dritëro Agolli

(0)

Kronikë e karrierës së palavdishme të një zyrtari "në vijë", romani është në të njëjtën kohë pasqyrë e pozitës së mjerë të vartësit të tij, Demkës, një kalemxhi i stërvitur, që pak nga pak është ndarë me talentin. Vitet e fundit, veçanërisht pas botimit në Francë, këtij romani i është rikthyer vëmendja.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Anja, Ahmet Prençi

(0)

Thjesht, bukur, drithërues, me sinqeritet, me nerv rrëfyes, me vringëllimë të fjalës dhe intrigë dashurie, Prençi na shëtit “Udhëve në pasqyrë” duke na treguar këtë radhë ciflosjen e “pasqyrave” të shpirtit si një destinacion i secilit, ku “cirku” i fatit kërcen skutave të jetës e shpirtit si fat e rastësi vrastare, për të na dhënë mesazhin e madh...

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Terma humanitarë si fjala bombardim, Arlinda Guma

(0)

Ai kërkon të shkruajë një artikull për gazetën “The New York Times”, menjëherë pas përfundimit të misionit dhe kthimit në qytetin e tij të lindjes; “një qytet mesdhetar që duket sikur jeton i gjithi në një tablo të Monet-së.” Por, ku ta dijë se edhe atje, në qytetin e tij të lindjes, e pret “një tablo e bombarduar”...

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Reklama

Mrizi i Zanave, Gjergj Fishta

(0)

Mrizi i zanave, Shkodër 1913, përfshin edhe disa poezi fetare nga Pika voëset. Fryma e përgjithshme që e përshkon këtë përmbledhje është më fort kombëtare se fetare. Karakteri patriotik i saj bie në sy edhe më fort në botimet e tjera të zgjeruara të viteve 1924, 1925 dhe në botimin post mortem më 1941.

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000009

Botuesi: Migjeni

Vargjet e lira, Novelat e qytetit të Veriut, Migjeni

(0)

Kafshatë që s'kapërdihet asht, or vlla, mjerimi,kafshatë që të mbetë në fyt edhe të ze trishtimikur she ftyra të zbeta edhe sy të jeshiltaqë të shikojnë si hije dhe shtrijnë duert e mpita edhe ashtu të shtrime mbrapa teje mbesintë tanë jetën e vet derisa të vdesin.

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)