Letërsia botërore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Kur dashuronte Suani, Marsel Prust Shfaq të madhe

Kur dashuronte Suani, Marsel Prust

SKU000437

Produkt i ri

Romani "Kur dashuronte Suani" është pjesa e parë e ciklit të famshëm të romaneve "Në kërkim të kohës së humbur" të shkrimtarit francez Marsel Prust. Një prozë e paharrueshme mbi dashurinë me pasion të thellë dhe xhelozinë pothuaj të sëmurë mes Çarls Suanit dhe zonjës së salloneve parisiene Odetë dë Kresi.

Më shumë detaje

Nuk e kemi më këtë produkt në depo

$7.89

-20%

$9.86

Add to wishlist

Zbritja në sasi

SasiaÇmimiJu kurseni
3 -$0.28 Deri $30.43

Më shumë informacione

Titulli: Kur dashuronte Suani (kopertinë e trashë)
Origjinali: Un amour de Swann
Gjinia: Roman
Autori: Marsel Prust
Shqipëroi: Edmond Tupja
Shtëpia botuese: Koha Ditore
Viti: 2005
Fq. 222
Pesha: 0.307 kg
ISBN: 84-9819-001-0

 

Shënim: Ky botim nuk është më i disponueshëm, por i njëjti libër mund të gjendet në botimin tjetër këtu: http://www.shtepiaelibrit.com/store/sq/letersia-boterore/3580-kur-dashuronte-suani-marcel-proust.html

Mbi librin

Romani "Kur dashuronte Suani" është pjesa e parë e ciklit të famshëm të romaneve "Në kërkim të kohës së humbur" të shkrimtarit francez Marsel Prust. Një prozë e paharrueshme mbi dashurinë me pasion të thellë dhe xhelozinë pothuaj të sëmurë mes Çarls Suanit dhe zonjës së salloneve parisiene Odetë dë Kresi.

Përshkrimi i zhvillimeve psikologjike nga ana e Prustit prej kritikës letrare është lavdëruar si shembull i pakalueshëm në letërsinë botërore. Cikli "Në kërkim të kohës së humbur" është një panoramë e Parisit në prag të shekullit të XX – të.

Shumica e figurave i takojnë shtresës fisnike dhe qytetare: princër, artistë, shkrimtarë, mjekë dhe korrierë vrasin mendjen për artin, erotikën, dashurinë dhe dobësitë. Temë kryesore është koha: me kalimin e kohës ndryshon uni në bazë të përvojave, por situatat e dikurshme mund të ruhen dhe të ndihen në kujtesë.

Fragment nga libri

Sigurisht që Suani nuk ishte drejpërsërdrejti i vetëdijshëm për rëndësinë e kësaj dashurie. Kur kërkonte ta vlerësonte atë, i ndodhte nganjëherë që t'i dukej si e mpakur, gati e mbaruar; për shembull, interesimi i paktë, thuajse neveria që i kishin ngjallur, para se të binte në dashuri me Odetën, tiparet e saj shprehëse, çehrja e saj pa freski, i vinin në mendje herë pas here.

"Me të vërtetë që kemi ecur përpara, - mendonte ai të nesërmen, - po t'i shohim gjërat siç janë, dje s'kisha pothuaj asnjë kënaqësi që ndodhesha në shtratin e saj; është e çuditshme, ajo më dukej bile e shëmtuar". Dhe sigurisht që ai ishte i sinqertë, por dashuria e tij shtrihej përtej trevës së dëshirës trupore.

Mbi autorin

Marsel Prust u lind më 10 korrik 1871 në Paris në një familje të pasur. I ati i tij ishte mjek. Deri në moshën 35 vjeçare, Prusti bëri jetën e një dendi të salloneve të Parisit. Me keqësimin e gjendjes shëndetësore, Prusti vuante nga astma, ai u tërhoq në një banesë të izoluar dhe shkroi ciklin "Në kërkim të kohës së humbur". Pjesa e parë u botua më 1913, ndërsa e fundit në vitin 1922, pesë vite pas vdekjes së autorit.

 

Reviews

Write a review

Kur dashuronte Suani, Marsel Prust

Kur dashuronte Suani, Marsel Prust

Romani "Kur dashuronte Suani" është pjesa e parë e ciklit të famshëm të romaneve "Në kërkim të kohës së humbur" të shkrimtarit francez Marsel Prust. Një prozë e paharrueshme mbi dashurinë me pasion të thellë dhe xhelozinë pothuaj të sëmurë mes Çarls Suanit dhe zonjës së salloneve parisiene Odetë dë Kresi.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)