• Banner

Niçe: Ndeshja me demonin, Stefan Zweig


Në librin e tij për Niçen, Stefan Cvajg e paraqet vuajtjen e madhe të jetës së këtij filozofi, i cili shoqëruesin më të madh e kishte vetmin.

500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Niçe: Ndeshja me demonin
Origjinali: Der Kampf mit dem Damon
Gjinia: Biografi
Autori: Stefan Zweig
Shqipëroi: Artjan Guskiqi
Shtëpia botuese: Reklama
Viti: 1997
Fq. 120
Pesha: 0.151 kg
ISBN: 978-9928-4338-5-5
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Në librin e tij për Niçen, Stefan Cvajg e paraqet vuajtjen e madhe të jetës së këtij filozofi, i cili shoqëruesin më të madh e kishte vetmin.
Askush si Niçja, nuk i ka pikasur plasaritjet mes ngrehinës shoqërore në Evropën.Askush si ai, në  Evropën e kohës së egoizmit optimis nuk ka lëshuar një të atillë klithmë dëshpërimi ndaj nevojës së ngutshme për drejtësi, qartësi dhe shkallë të latë intelekti.

Detajet e librit
Reklama
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Collins Classics

Dracula, Bram Stoker

Earnest and naive solicitor Jonathan Harker travels to Transylvania to organise the estate of the infamous Count Dracula at his crumbling castle in the ominous Carpathian Mountains. Through notes and diary entries, Harker keeps track of the horrors and terrors that beset him at the castle, telling his fiancé Mina of the Count’s supernatural powers and his...

Çmimi 375 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMBRA GVG

Të droguar tek luksemburgasit, Jacques Steiwer

Koloneli Moulinar, është duke hetuar rrjetin e shpërndarjes së drogës në luksemburg,i cili ka filluar të marra përmasa shqetësuese. Droga dhe ngjarjet e tjera kriminale që po ndodhin njëra pas tjetrës e kanë prishur qetësinë e Dukatit të Madh, i cili tashmë ka rënë edhe nën ndikimin e rrjetit ndërkombëtar të ilaçeve. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Zonja Bovari dhe Tre rrëfime, Gustave Flaubert

Nuk kam lek, i them atij që nuk mund ta botoj ngase thjesht ajo që ai shkruan nuk vlen. “Lekët i kam vetë” përgjigjet. Atëhere zgjedh zgjidhjen tjetër: nuk e bëj dot për para, i them. “Okej, më thuaj të paktën si shkrimtar atë që mendon për veprën time, se për të botuar kollaj është”, pyet ky. 

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Altin Dardha, Ferdinand Dervishi

Berati, një qytet i shquar për bashkëjetesën dhe qytetarinë, në mënyrë të befasishme gdhihet i copëtuar nga bandat, i dhunuar, i ngujuar brenda mureve të shtëpive dhe me një bilanc tragjik jetësh të humbura.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Koncepte etiko-fetare në Kuran, Toshihiko Izutsu

Izutsu pohon se, sipas konceptimit kuranor, Zoti është u një natyre etike dhe vepron mbi njeriun në mënyrë etike. Implikimet që rezultojnë për njerin janë me shtrirje të skajshme, që kërkojnë përkushtim jo thjesht ndaj Zotit, por edhe ndaj projektimit të jetës në mënyrë etike. Izutsu tregon se sipas Kuranit, përgjigja jonë etike ndaj veprimeve të Zotit...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

Thinking, Fast and Slow, Daniel Kahneman

The answer lies in the two ways we make choices: fast, intuitive thinking, and slow, rational thinking. This book reveals how our minds are tripped up by error and prejudice (even when we think we are being logical), and gives you practical techniques for slower, smarter thinking. It will enable to you make better decisions at work, at home, and in...

Çmimi 1 940 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

Mansfield Park, Jane Austen

Humble and lowly, a young Fanny Price goes to live with her wealthy Aunt and Uncle at their grand house, Mansfield Park. Growing up with her privileged and spoilt cousins, the Bertrams, she lives in the shadows of their glamorous lives, but manages to find an ally in her cousin, Edmund.

Çmimi 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Ti je vërtetë i fortë, Jen Sincero

 Përmes tij do të identifikosh dhe ndryshosh besimet dhe sjelljet sabotuese që nuk të lejojnë të arrish atë që dëshiron, do të kapërcesh frikërat, me qëllim përballjen me rreziqe të mëdha emocionuese, do të gjesh si të fitosh më shumë pará, do të mësosh si të duash veten dhe të tjerët, do të përcaktosh objektiva dhe do t’i arrish ato. Në thelb, ky libër...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)