• Banner

Beteja e librave, Jonathan Swift
  • Beteja e librave, Jonathan Swift

Beteja e librave, Jonathan Swift

Nga rrëgjimi i duarduarshëm surreal rrjedhin saktësime groteske: beteja e Suiftit zhvillohet "të premten e shkuar në Bibliotekën Mbretërore"; poetët janë shndërruar në pararoja të kalorësisë së lehtë, këmbësorët janë rekrutuar nga mesi i historianëve, përkthyesit janë të domosdoshëm, porse mercenarë puthadorë.

500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Beteja e librave
Origjinali: A full and true account of the battle fought last Friday between the antient and the modern books in St. James's Library
Gjinia: Roman
Autori: Jonathan Swift
Shqipëroi: Azem Qazimi
Shtëpia botuese: Zenit Editions
Viti: 2018
Fq. 72
Pesha: 0.107 kg.
ISBN: 978-9928-113-79-5

Koment nga George Steiner

Siç ka treguar Ernst Kurtiusi: "Grindja midis të Lashtëve dhe Modernëve" – debati mbi parësinë e klasicitetit ndaj modernitetit – zë fill në Mesjetë dhe është i lidhur ngushtë me kushtet e Europës së sapodalë nga latiniteti dhe me evokimet e qarta që Rilindja u bënte burimeve, modeleve dhe idealeve të veçanta antike.

Epika rilindase, tragjedia neoklasike, disa forma lirike, si odet dhe satira (si në vargje, ashtu edhe në prozë), e shpallin hapur borxhin e tyre – natyrën e tyre si imitatio dialektike – ndaj pararendësve grekë dhe latinë.

Ishte krejt e ligjshme të pohoje se letërsitë në gjuhët popullore, që lindën si rrjedhojë e së tatëpjetës së communitas – it helenistiko – roman, s'ishin veçse shtojca të Homerit dhe të Virgjilit, të Senekës dhe të tragjikëve grekë, të Pindarit, të Horacit dhe të Juvenalit.

***

.... Nga rrëgjimi i duarduarshëm surreal rrjedhin saktësime groteske: beteja e Suiftit zhvillohet "të premten e shkuar në Bibliotekën Mbretërore"; poetët janë shndërruar në pararoja të kalorësisë së lehtë, këmbësorët janë rekrutuar nga mesi i historianëve, përkthyesit janë të domosdoshëm, porse mercenarë puthadorë.

Të mëdhenjtë in – folio do të bëhen pluhur nga minjtë; kjo shëmbëlltyrë e përpunuar që, në kuptimin e dyfishtë literal, rrjedh nga "mi biblioteke", pleks në vetvete referimin ndaj pluhurit, me jetëshkurtrën e grimcave lëndore.

Katalogu i kapedanëve rivalë është një parodi e përpiktë që minimizon përmes teprisë retorike, thirrjen nën armë të Iliadës...

Fragment nga libri

.... Me të mbërritur ora e prerë nga fati, zuri beteja; po, përpara se të kuturis ta përshkruaj fije e për pe, më duhet që, në shembullin e autorëve të tjerë, të grish qindra gjuhë, gojë, duar e pena, të cilat, megjithatë, s'do të mjaftojnë për t'ia dalë në krye një bëme kaq të ndriçme.

Thuajmë, o hyjneshë që vigjëlon mbi Historinë, kush u sul i pari në fushë të betejës!... Atëbotë, Aristoteli, me të pikasur Bekonin që po avitej çehrengrysur, çoi harkun dhe vërviti shigjetën, veçse ajo nuk e zuri Modernin e çartur, po, gjithë duke vërshëllyer, i kaloi atij mbi krye dhe vajti e i ra Dekartit; një grimë më vonë, maja e çeliktë gjeti një të metë në helmetë, përshkoi lëkurën dhe kartonin e saj të dyfishtë dhe iu ngul në syrin e djahtë.

Harkëtari u zgjërrye përdhe mes dhimbjesh të llahtarshme, gjer hoqi shpirt, a thua se një yll me forcë tërheqëse vigane po e thëthinte në shtjellën e tij...

Detajet e librit
Zenit Editions
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Collins Classics

Guliver’s travels, Jonathan Swift

(0)

On his travels he continues to meet others who force him to reflect on human behaviour - the giants of Brobdingnag, the Houyhnhnms and the Yahoos. In this scathing satire on the politics and morals of the 18th Century, Swift's condemnation of society and its institutions still resonates today.

Çmimi 375 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Shtepia e maces me top, Honore De Balzak

(0)

Nga mesi i rrugës Sent – Deni, deri në vetë bërrylin e rrugës Pëti – Lion, qëndronte deri vonë një nga ato shtëpitë të cilat historianëve u ofrojnë aso mundësie sa në bazë të një analogjie fare të lehtë mund të rikonstruktojnë Parisin e vjetër.

Çmimi 550 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Argeta LMG

Gjeniu, Në luftë me jetën, vol.2, Teodor Drajzer

(0)

Kështu ndodhte puna edhe me Anxhelan dhe Juxhinin.Ata po jetonin prapë së bashku, po u afroheshin pak nga pak të gjithë miqve të tyre të vjetër dhe, në pamjen e jashtme, dukeshin aq të lumtur, sikur anija e lumturisë së tyre bashkëshortore të mos kish kaluar asnjë shtërngatë...

Çmimi 1 190 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000178

Botuesi: Ideart

Koha per te ikur, Ray Bradbury

(0)

Ray Bradbury është një nga shkrimtarët amerikanë më të njohur në botë. Krijimtaria e tij përfshin romane, tregime, publicistikë, skenare filmash. Vepra e tij është shpërblyer me çmimet më të mëdha letrare, si, Çmimi O’Henry, Çmimi Linkoln etj.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Fan Noli

Sozia, Fjodor Dostojevski

(0)

Nuk jam intrigant dhe me këtë krenohem. Si diplomat unë nuk do të mund ta bëja. Thonë, gjithashtu, zotërinj, se zogu vetë i sulet gjuetarit. Ç’ është e vërteta, jam gati ta pranoj: po kush është këtu gjuetari, cili është zogu?

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Idioti, Fjodor Dostojevski

(0)

Ky është romani në të cilin mishërohen në trajtën më të plotë parimet krijuese të Dostojevskit dhe ku zotërimi i çuditshëm i subjektit arrin lulëzimin e vërtetë. Në të rrëfehet historia e qartë dhe tejet e dhimbshme e princit fatkeq Mishkin, e Rogozhinit të tërbuar dhe e Nastasia Filipovnës së trishtuar.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMSCA-1

Një këngë feste, Charles Dickens

(0)

Romanin "Një këngë feste" është një libër i dashur për breza e breza të tërë lexuesish. Protagonisti kryesor i këtij romani është Skruxhi, një njeri në moshë, i varfër në shpirt, cinik, i vetmuar e pa miq.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000886

Botuesi: Zenit Editions

1984, George Orwell

(0)

Romani 1984 flet për një botë që gjendet e ndarë në një konflikt të vazhdueshëm. Konflikti justifikon sundimin e qeverisë, e cila ka zhvilluar shkencën me qëllimin për të kontrolluar dhe shtypur individin. Bota e Orwell është ajo ku jeta private e individit nuk ekziston. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)