Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Andromaka, Zhan Rasin
  • Andromaka, Zhan Rasin

Andromaka, Zhan Rasin

SKU001938
Vlerësimi 

Tragjedia "Andromaka" është mbështetur pikërisht mbi këtë subject: atë se çfarë ndodhi në Epir me Pirron dhe Andromakën. Personazhet e tragjedisë së Rasinit janë: Andromaka, e veja e Hektorit, skllave e Pirros; Pirro, i biri i Akilit, mbret i Epirit; Oresti, i biri i Agamemnonit; Hermiona, e bija e Helenës, e fejuara e Pirros.

500,00 Lekë
425,00 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Andromaka
Origjinali: Andromaka
Gjinia: Tragjedi
Autori: Zhan Rasin
Shqipëroi: Pashko Gjeçi
Shtëpia botuese: Argeta – LMG
Viti: 2010
Fq. 152
Pesha: 0.18 kg
ISBN: 978-99956-17-31-5

Mbi autorin

Zhan Rasin lindi më 22 dhjetor 1936 në Ferte - Milon të Francës Veriore në familjen e një nënpunësi taksash. Kur ishte tre muajsh, mbeti pa nënë, e pas dy muash i vdiq edhe i ati, që e la familjen të mbytur në borxhe. Rasini si jetim u rrit nga gjyshja dhe gjyshi.

Pa mbushur dhjetë vjeq, gjyshi vdes, kurse gjyshja e mbetur e ve mbyllet në kuvendin Port - Royal pranë Parisit, ku bënin jetën e murgeshave e bija dhe dy motrat e saj. Rasinin e dërguan në një kolegj janseist, që të merrte kulturë të fortë fetare, e ku ndenji në periudhën 1651 - 1655.

Pas përfundimit të kolegjit, në moshën 16 vjeçare, Rasinin e morën për mëshirë si nxënës ata që në atë kohë njiheshin me emrin vetmitarët: njerëz nga familjet më të shquara të Francës, që qenë tërhequr në një manastir në Port - Royal, duke e kthyer atë në qendër të vërtetë intelektuale. Këtu Rasini mori shkollim të përkryer në frëngjisht, latinisht dhe në greqishten e vjetër.

Vdiq më 1699 nga kanceri, ku u varros në Port-Royal, por me vendimin e Luigjit të XIV - të, më 1710, u varros pranë një kishe në Paris.

Mbi librin

Zhan Rasini i përket rrymës klasike, pasi temat dhe personazhet në përgjithësi i merr nga klasikët grekë dhe romakë. Tragjedia "Andromaka" është mbështetur pikërisht mbi këtë subject: atë se çfarë ndodhi në Epir me Pirron dhe Andromakën. Personazhet e tragjedisë së Rasinit janë: Andromaka, e veja e Hektorit, skllave e Pirros; Pirro, i biri i Akilit, mbret i Epirit; Oresti, i biri i Agamemnonit; Hermiona, e bija e Helenës, e fejuara e Pirros.

Oresti, djali i Agamemnonit vjen në Butrint, ku zhvillohen ngjarjet, për t'i kërkuar Pirros që të dorëzojë djalin e Hektorit, pasi grekët kërkojnë ta marrin atë. Pirro nuk pranon dhe i thotë: "Dh'atë që shkoi nga Troja tani e mban Epiri". Pirro është gati të presë grekët që mund të hakmerren për këtë. Ai thotë: "I pres t'gjejnë një tjetër Trojë në vendin tim".

Megjithatë Pirro bisedon me Andromakën të cilës i kërkon që të dorëzojë djalin pasi Greqia e do patjetër dhe siç thotë ai: "S'kam ndërmend lavdinë ta rrezikoj për hatër t'atyre që s'ma dinë". Pirro i ka kërkuar vazhdimisht Andromakës që të martohet me të dhe përdor edhe djalin e saj si presion për këtë martesë. Andromaka ruan kujtimin e Hektorit, por për hir të djalit, për ta shpëtuar atë nga grekët, vendos të lidhë kurorë me Pirron. Besnike deri në fund e kujtimit të të shoqit, vendit të saj dhe të rënëve në Trojë,

Andromaka kishte vendosur që, pasi t'i kishte marrë besën Pirros në altar se do t'i ruante të birin, do të vriste veten. Hermiona që bëhej xheloze për dashurinë e Pirros ndaj Andromakës, kur mori vesh që ata do të martoheshin, nxiti Orestin që të vriste Pirron.

Oresti ngurron të bëjë krim, pasi kishte respekt për Pirron, por për të arritur që të merrte Hermionën nxiti bashkëpunëtorët e tij grekë të cilët e vranë Pirron në altar. Në kohën e ceremonisë, Pirro merr kurorën dhe thotë:
"Së fundi kurorën me gaz e leht' e leht'
Mbi krye t'Andromakës e vu me dorn' e vet
E i thotë: "Ja dhe besën e ja dhe xhevahirin;
Sundoni, Andromakë, mbi mua, mbi Epirin.
Do t'jua dua djalin si t'ishte prej të mive;
Betohem para s'ëmës, përpara Perëndive!
Të gjith' armiqt' e tij do t'jen' armiqt' e mi;
E njoh për mbret t'Trojanve që sot e që tani".

Me vrasjen e Pirros, Andromaka mori pushtetin dhe autori me gojën e Orestit thotë:
"Në dorë t'Andromakës mbeti çdo gjë tani;
E duan mbretëreshë dhe ne na mbajnë mëri.
Po ja dhe Andromaka, ndaj Pirros aq armike,
Tani i bën nderime si gruaja besnike.
Urdhëron ta çgjakësojnë; mbi ne pra ka të ngjarë
T'kërkoj' shpagimn' e Trojës dhe gjakn e burrit parë".

 

Detajet e librit
Argeta LMG
SKU001938
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Andromaka, Zhan Rasin

Andromaka, Zhan Rasin

Tragjedia "Andromaka" është mbështetur pikërisht mbi këtë subject: atë se çfarë ndodhi në Epir me Pirron dhe Andromakën. Personazhet e tragjedisë së Rasinit janë: Andromaka, e veja e Hektorit, skllave e Pirros; Pirro, i biri i Akilit, mbret i Epirit; Oresti, i biri i Agamemnonit; Hermiona, e bija e Helenës, e fejuara e Pirros.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001926

Botuesi: Te tjere

Mizantropi, Molier

Përshtypje(t): 0

Titulli: MizantropiOrigjinali: Le MisanthropeGjinia: KomediAutori: MolierShqipëroi: Prokop M. GjergoShtëpia botuese: Argeta - LMGViti: 2006Fq. 124Pesha: 0.161 kgISBN: 978-99943-30-40-3

Çmimi 340,00 Lekë Çmimi i rregullt 400,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2520

Botuesi: Dituria

Koprraci, Molieri

Përshtypje(t): 0

Në komedinë "Koprraci" Molieri demaskon me forcë të madhe fuqinë shkatërruese të parasë dhe godet koprracinë, që ishte tipar karakteristik i borgjezisë në zhvillim. Ai e dënon si një ves të ulët me pasoja shumë negative. Harpagoni koprrac e fajdexhi jeton nën ethen e parave.

Çmimi 297,50 Lekë Çmimi i rregullt 350,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU000262

Brand: ABC

Lumi i madh me dy zemra, Heminguej

Review(s): 0

TitulliLumi i madh me dy zemraTregimeAutoriErnest HeminguejPërktheuSazan GjomenaShtëpia BotueseABC, 2007Pesha: 0.15 Kg.f. 128

Price ALL200.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Pegi

Ne te gjallet, Ayn Rand

Review(s): 0

Title: Ne të gjallëtOriginal: We the livingCategory: NovelAuthor: Ayn RandAlbanian translator: Saverina PashoPublisher: PegiYear: 2013Pgs. 602Weight: 0.61 kgISBN: 978-9928-162-71-7  

Price ALL1,200.00
More
In stock

Reference: SKU000794

Brand: Onufri

Makbethi, Uiliam Shekspir

Review(s): 0

Title: MakbethiOriginal: MacbethCategory: TragedyAuthor: Uiliam ShekspirAlbanian translator: Fan S. NoliPublisher: OnufriYear: 2005Pgs. 152Weight: 0.22 kgISBN: 978-99943-32-75-9  

Price ALL500.00
More
In Stock

Reference: 2201

Brand: Tirana Times

Studim gruaje, tregime franceze

Review(s): 0

Title: Studim gruaje, tregime francezeCategory: NovelAuthor: Several authorsAlbanian translator: Urim NergutiPublisher: Tirana TimesYear: 2011Pgs. 128Weight: 0.10 kgISBN: 978-9928-40-38-0-3  

Price ALL600.00
More
In Stock

Reference: SKU000869

Brand: Onufri

Orestia, Eskili

Review(s): 0

Title: OrestiaOriginal: OrestèiaCategory: TragedyAuthor: EskiliAlbanian translator: Ismail KadarePublisher: OnufriYear: 2006Pgs. 216Weight: 0.372 kgISBN: 978-99943-32-88-0  

Price ALL700.00
More
In Stock