• Banner

  • Çmim i zbritur
Biseda me Jorge Borges
  • Biseda me Jorge Borges

Biseda me Jorge Borges

SKU001192

Në këto pyetje – përgjigje për radion argjentinase, ai nuk vjen si një shkrimtar i moshuar i mbushur me nderime, por si një njeri në kulmin e zgjuarsisë së tij, erudit dhe tërheqës, që përgjatë tridhjetë bisedave ngacmuese, do të zbulojë pak nga pak fushën e gjerë të refleksioneve dhe frymëzimit të tij.

1 000 Lekë
850 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Biseda
Origjinali: Borges en diálogo
Gjinia: Roman, filozofi
Autori: Jorge L. Borges
Shqipëroi: Urim Nerguti
Shtëpia botuese: Tirana Times
Viti: 2010
Fq. 292
Pesha: 0.34 kg
ISBN: 978-99956-736-9-7

Mbi librin

Në këto pyetje – përgjigje për radion argjentinase, ai nuk vjen si një shkrimtar i moshuar i mbushur me nderime, por si një njeri në kulmin e zgjuarsisë së tij, erudit dhe tërheqës, që përgjatë tridhjetë bisedave ngacmuese, do të zbulojë pak nga pak fushën e gjerë të refleksioneve dhe frymëzimit të tij.

Nga identiteti argjentinas tek Kiplingu, Borges sjell mbi jetën dhe veprën e tij një ndriçim të ri, të panjohur më parë duke dëshmuar edhe njëherë se ai është njëri nga autorët dhe mendimtarët e mëdhenj të shekullit të XX – të. Fragmente nga libri Ndoshta letërsia nuk bën tjetër veçse përsërit të njëjtat gjëra me një theksim, me një ndryshim fare të lehtë.

Sidoqoftë, mendoj se detyra ime prej shkrimtari nuk është as të zbuloj tema të reja dhe as të shpik çfarëdo qoftë tjetër; unë duhet të përsëris, natyrisht në gjuhën e vendit tim dhe të epokës sime, disa poezi që janë përsëritur gjithmonë, me ca ndryshime të lehta pak a shumë të arrira. Befas e di se do të vijë diçka dhe shpesh, në rastin e novelës, ajo çka do të vijë është fillimi dhe fundi. Në rastin e poemës, jo: këtu ka një ide më të përgjithshme dhe nganjëherë edhe vargu i parë. Pra, diçka më është dhënë, pastaj ndërhyj unë dhe ndoshta hedh në erë gjithçka...

 

Detajet e librit
SKU001192
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000148

Botuesi: Ideart

Inkuizicionet e tjera, Jorge Luis Borges

(0)

Shkrimtari argjentinas, Jorge Luis Borges (1899-1986) u bë një nga figurat më të famshme të letërsisë së shekullit XX. falë poezive, letërsisë së tij sfiduese dhe origjinale. Në shkrimet e tij Borgesi krijoi një botë fantastike, krejtësisht subjektive dhe thellësisht metafizike.

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000525

Botuesi: OMSCA-1

Lekura e shagrenit, Honore De Balzak

(0)

Romani “Lëkura e shagrenit” rrëfen historinë e një të riu, i cili bleu copën e lëkurës magjike të shagrenit që të përmbushte çdo dëshirë të tij. Por, ndërkohë duke nënvlerësuar këshillën e shitësit, që i ofron atij lëkurën, protagonisti e sheh veten gjatë rrjedhjes së ngjarjeve në situata tepër të paparashikuara...

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Dublinasit, James Joyce

(0)

Kjo vepër reflekton jetën në Irlandë në nisje të shekullit të kaluar, dhe duke hedhur poshtë eufemizmat, zbulon realitetin aspak romantik të Irlandezëve. Secila nga të 15 historitë ofron grimca nga jetët e dublinasve të zakonshëm dhe bashkërisht këto histori përbëjnë portretin e një kombi.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Argeta LMG

Letër babait, Franz Kafka

(0)

Letra e gjatë nuk mbërriti kurrë te njeriu të cilit i drejtohej ndërsa kritikët kanë shtruar pyetjen nëse ajo me të vërtetë u shkrua për të mbërritur në destinacion. Në letër, Kafka i përgjigjet një pyetjeje nga i ati, Herman Kafka, se pse ai i thotë se ka frikë prej tij. 

Çmimi 417 Lekë Çmimi i zakonshëm 490 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Burimi i jetës, Ayn Rand

(0)

Ky klasik i të gjitha kohërave rrëfen historinë e një arkitekti të ri dhe rebel, betejën e tij kundër standardeve konvencionale dhe lidhjen e dashurisë shpërthyese me një grua të bukur që do ta mundë me çdo kusht. I freskët sot, po aq sa kur u botua për herë të parë, ky roman flet për një hero dhe për ata që përpiqen ta mundin.

Çmimi 1 105 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 300 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2722

Botuesi: Fan Noli

Kohë të vështira, Charles Dickens

(0)

Ndodhia e trishtë e Luiza Gredgraundit dhe e të atit është një nga rrëfimet më të bukura të treguara ndonjëherë nga Dikensi. Tomas Gredgraundi, si shumë prej bashkëkohësve të tij, ka kryer gabimin trashanik ngaqë Filozofinë e të Dhënave e ka ngritur në shkallën e faktit, teori që duhet të drejtojë jetën patjetër.

Çmimi 1 190 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)