Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
The Siege, Ismail Kadare
  • The Siege, Ismail Kadare

The Siege, Ismail Kadare

In the early fifteenth century, as winter falls away, the people of Albania know that their fate is sealed. They have refused to negotiate with the Ottoman Empire, and war is now inevitable.

1 500 Lekë
Sasia
Artikujt e fundit në gjendje

Përshkrimi

Titulli: The Siege
Origjinali: Kështjella
Gjinia: Roman
Autori: Ismail Kadare
Përktheu në anglisht: David Bellos
Shtëpia botuese: Canongate Books
Viti: 2014
Pesha: 0.270 kg
ISBN: 978-1-78689-394-9
Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9781786893949
ean13
9781786893949
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
3 libra të tjera në këtë kategori:

Twilight of the Eastern Gods, Ismail Kadare

Twilight of the Eastern Gods is Kadare's fictionalized recreation of his time spent at this "factory of the intellect," a place created to produce a new generation of poets, novelists, and playwrights, all adhering to the state-sanctioned socialist realist” aesthetic.
1 500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Chronicle in Stone, Ismail Kadare

Through the boy’s eyes, we see the terrors of World War II as he witnesses fascist invasions, allied bombings, partisan infighting, and the many faces of human crueltyas well as the simple pleasures of life.
1 500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

The Ghost Rider, Ismail Kadare

But unbeknownst to her, Konstandin has been dead for years. What follows is chain of events which plunges a medieval village into fear and mistrust. Who is the ghost rider?
1 600 Lekë
More
Ka mbaruar
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Vintage

Three Elegies for Kosovo, Ismail Kadare

 In three short narratives, Kadare shows how legends of betrayal and defeat simmered in European civilisation for six hundred years, culminating in the agony of one tiny population at the end of the twentieth century.
1 250 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Vintage

The Palace of Dreams, Ismail Kadare

Inside, the dreams of every citizen are collected, sorted and interpreted in order to identify the 'master-dreams' that will provide the clues to the Empire's destiny and that of its Monarch. An entire nation's consciousness is thus meticulously laid bare and at the mercy of its government...
1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Vintage

The Pyramid, Ismail Kadare

So the Pharaoh agrees to the construction of a pyramid colossal beyond imagining, an edifice that crushes dozens of people as each block is added and which inexorably drains the lifeblood from the country. As Egypt builds its monument to death, its neighbours plot and gloat…
1 500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje