• Banner

Si punova me tre ministra, Jonida Azizaj
  • Si punova me tre ministra, Jonida Azizaj

Si punova me tre ministra, Jonida Azizaj

SKU001609
Titulli: Si punova me tre ministra - rrëfim i vërtetë Rrëfim / histori Autori: Jonida Azizaj Shtëpia botuese: Infinity Viti: 2009 fq. 190 Pesha: 0.23 kg ISBN: 978-99956-785-0-0   PërmbajtjaI. Në vend të parathënies: Femrat, karrigia

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 561 Lekë Deri në 1 682 Lekë
568 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi
Titulli: Si punova me tre ministra - rrëfim i vërtetë Rrëfim / histori Autori: Jonida Azizaj Shtëpia botuese: Infinity Viti: 2009 fq. 190 Pesha: 0.23 kg ISBN: 978-99956-785-0-0   PërmbajtjaI. Në vend të parathënies: Femrat, karrigia, krevatiII. Kush jamIII. Fillova punë në ministrinë e KulturësIV. Erdhën demokratëtV. Po vjen PangoVI. Pas pushimit nga punaVII. Rikthimi në televizionVIII. Ngjarja e bujshmeIX. Pasojat e një denoncimiX. Ca fjalë të fundit: "Rruga e vështirë drejt përsosmërisë" Dy fjalë për autoren Jonida Azizaj, u lind në Vlorë në vitin 1978. Qysh prej arsimit tetëvjeçar dhe atij të mesëm spikatën prirjet e saj lidhur me artin e të shkruarit, pasion i cili e nxiti të zgjidhte studimet në fakultetin Gjuhë Letërsi. Vitet pas shkollës autorja i kaloi mes eksperiencave të ndryshme duke u ndarë mes televizionit, administratës shtetërore, redaktimit letrar por pa harruar ndjenjën e vjetër, edhe pse të mbyllur në sirtarët kompjuterik. Ky është botimi i parë i autores që vjen në formë rrëfimi të vërtetë i rrugëtimit të saj plot shtigje e kalime të ngatërruara në shkurrnajën e administratë shtetërore. Dy djalë për librin "Si punova me tre ministra - Të pathënat e një ministrie", është rrëfimi i vërtetë i autores vlonjate e cila tregon përvojën e saj katërvjeçare në ministrinë e Kulturës si dhe përplasjet e mëtejshme me kolltukofagët e  kohës sonë. Një rrëfim i drejtpërdrejtë ku autorja përshkruan përballjet me karakteret e mbrapshta të memurëve të shtetit: hipokrizi, gënjeshtër, lajkatari, pabesi, pandershmëri, tipare të fëlliqura që janë kthyer në virtyte e kritere themelore për të mbajtur një vend pune në administratën e lartë shtetërore. Pjesë nga parathënia e librit "FEMRAT, KARRIGIA, KREVATI" "T’i falësh shenjtërinë trupore" shefit, drejtorit, deputetit apo ministrit: kjo është udha e vetme që një pjesë e mirë e femrave shohin si zgjidhjen apo mundësinë e fundit për t’u punësuar e më pas për ta mbajtur pozicionin e fituar me mundim dëshpërues. Rrugë e kushtueshme, që gërmon më thellë hendekun shekullor të përndeshjes për barazinë gjinore, ku shoqatat femërore ulërijnë për barazi të drejtash mes dy kaheve kundërshtarë biologjikë. Ky model i ri dhe i vjetër sa njerëzimi, mjerisht po gjallon fuqishëm në vendin tonë, edhe pse është tejet e turpshme të dëgjojmë të flitet ende për fenomene të atilla, ku femrat jepen pa kushte në duart e drejtorit të parë që vjen në institucion. Do të dëshiroja të thosha, se falen hijshëm në "pjatë argjendi", ashtu si dhurohen objektet e vyera në ceremonitë hyjnore, por e vërteta është se ato e shugurojnë shenjtërimin e brishtë në tavolina e kolltukë të përdhosur zyrash..... Poshtë -shënim: E nisa këtë rrëfim me shkrimin e mësipërm për një arsye tepër të thjeshtë. Janë fenomenet e përmendura aty dhe një sërë dukurish shumë herë më shqetësuese, që më dhanë shtysën për të shkruar këtë rrëfim, i cili ju premtoj se është i thjeshtë, i drejtpërdrejtë; është pasqyrimi i katër viteve të mia në Ministrinë e Kulturës, çaste dhe situata, përballje me njerëz të ndershëm, guximtarë, por edhe servilë, hipokritë,  lajkatarë, mbi të gjitha ziliqarë e zemërngushtë. Duke qenë se ky është një rrëfim real dhe puna ime lidhej ngushtë me emra publikë, jam detyruar që disa prej tyre t’i cilësoj me emrat e vërtetë, si zotin Blendi Klosi, zotin Bujar Leskaj dhe zotin Ylli Pango. Për të tjerët kam zgjedhur vetëm inicialet, pa prekur integritetin e tyre, ndërsa për një pjesë tjetër personazhesh kam zgjedhur pseudonimet, sepse emrat e tyre në këtë rrëfim, s’paraqesin aq interes e s’janë me aq rëndësi sa fenomenet negative që ata përfaqësojnë me karakterin e tyre të shtrembër. Po e ndaj me ju këtë copë udhë timen, sepse tanimë e di sa të shumë janë ata që i kanë hyrë këtij rrugëtimi të vështirë. Duke ndarë këto mendime e shqetësime me të ngjashmit e mi, por jo vetëm, besoj se mund të lëmë gjurmë më të thella në këtë udhë, me shpresën se ndoshta do ta bëjmë më të dukshme edhe për ata që s’e dinë çfarë ka përtej përplasjeve e rrëzimeve zhgënjyese e të frikshme. Por, askush s’e di se çfarë ka në fund të tunelit të gjatë e të errët. Ajo që mund të them, është se pas çdo tronditjeje jam ngritur më e fortë; pas çdo takimi me njerëz zemërngushtë që më kanë zënë rrugën duke kërkuar të më përulin, kam fituar forcë për të ecur më tej me kokën lart; përballë çdo hijeje mashtrimi e dinakërie njerëzore që është munduar të më gllabërojë, kam arritur të fitoj me fuqinë e së vërtetës.  Nuk e di çfarë ka në fund të tunelit. Por di që janë të shumtë ata që e kanë zgjedhur këtë rrugë, e cila dita - ditës po shtrohet dhe po dritësohet nga të vërtetat tona. Së fundi, më duhet paraprakisht t’ju kërkoj ndjesë për disa terma, fjalë e thënie që do të lexoni në këto rreshta, të cilat jam detyruar t’i sjell në formën e tyre burimore, duke   zgjedhur t’i shënjoj me anë thonjëzave.
Detajet e librit
Te tjere
SKU001609
16 libra të tjera në këtë kategori:

Qemal Stafa, Jeta dhe Vrasja, Ylli Polovina

(0)

Ai ndodhet në një pozicion “strategjik” midis zyrave të Parlamentit dhe godinës së Presidencës, në një vijë të drejtë më pak se njëqind metra nga Kryeministria. Kjo do të thotë se mbeti atje ku jo pa qëllim për t’u spikatur ia kishe caktuar vendin regjimi i mëparshëm.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Artini

Letërkëmbimi “Albania” dhe Vjena 1897-1912, Faik Bej Konica, Baroni Julius Zwiedinek

(0)

Epistolari përfshin periudhën 1897-1912 dhe përmban 145 letra, nga të cilat 89 letra e shënime janë të Faik Konicës, 55 letra janë të Baronit Zwiedinek (ose në emër të tij) dhe l letër e Dervish Himës për Faik Konicën (Letra 13).

Çmimi 1 800 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000815

Botuesi: Bota Shqiptare

Misioni Amerikan ne Shqiperi, Peter Lucas

(0)

Një histori marramendëse që ka ndodhur në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore. Dhe është objektive. Jo vetëm se është tej mase e dokumentuar, por edhe e verifikuar në vend dhe me bashkëbisedime të gjata me dëshmitarë okularë të ngjarjeve. Autori nuk është akademik, por një gazetar veteran

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Imago & Verbum, Stefan Çapaliku

(0)

Në të vërtetë, vitet e fundit, edhe te ne ka nisur të flitet diçka më shumë se dikur rreth kujtesës kulturore. Madje po bëhen përpjekje për të zgjeruar dhe thelluar të kuptuarin në mënyrave se si funksionon memorja personale në sferën kulturore. Cilat janë tiparet dalluese të saj? Si, ku dhe kur prodhohet ajo? Si e përdorin atë në jetën e përditshme? Si...

Çmimi 900 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001644

Botuesi: Te tjere

Barleti apo Becikemi, nje peshtjellim ne shkencen shqiptare

(0)

Në tetor 2010, në Tiranë, doli në qarkullim vepra: Barleti apo Becikemi - Një pështjellim në shkencën shqiptare, hartuar nga studiuesi Ilia S. Karanxha, i cili jeton e punon në Firence të Italisë. Pas një pune shumëvjeçare nëpër bibliotekat e atij qyteti, ky studiues ka hartuar pesë vepra me vlera të rëndësishme për jetën dhe

Çmimi 2 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: UET Press

Përjetime 1936-2021, Bahri Beci

(0)

Duke ndarë me lexuesin përsiatje të imëta e të trazuara, që nga fëmijëria e tij e hershme rrugicave të Shkodrës, e deri tek argumentimet e thukëta në debatin kulturor e sociologjik në vend, Bahri Beci ravijëzon tre kohë historike të Shqipërisë: • gjatë viteve 1936-1944, kur në Shqipëri ishte vendosur sistemi kapitalist dhe ekonomia e tregut; • gjatë...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001137

Botuesi: Botimet Dudaj

Bajroni ne Shqiperi, Kristo Frasheri

(0)

Poema romantike "Shtegtimet e Çajlld Haroldit" së bashku me njoftimet që përmbajnë letrat e Lordit drejtuar nënës së vet dhe shënimet në formë ditari që ka mbajtur bashkudhëtari i tij Xhon Kem Hobhauz, përbëjnë lëndën e kësaj trajtese.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000382

Botuesi: Albin

Bajo e Cercizi, Topullaret e Gjirokastres

(0)

Bajo Jonuz Topulli, bir i familjes së njohur të Topullarëve të Gjirokastrës, lindi në Sarandë në vitin 1932. Pas shkollimit fillestar dhe aktivizimit në moshë fare të re në veprimtarinë antifashiste, pas çlirimit kreu arsimin e mesëm e atë ushtarak dhe punoi kryesisht në ushtri.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2084

Botuesi: Princi

Perrallat e tranzicionit shqiptar, Shinasi A. Rama

(0)

Shteti është i kapur nga një grup i vogël klanesh të parisë që kanë mbledhur e përvetësuar pasurinë kombëtare dhe që vjedhin sistematikisht nga thesari i shtetit. Paria ndjek synimet e veta duke iu kundërvënë, në çdo hap, forcimit të shtetit, të sistemit demokratik, dhe është në luftë të hapur me popullin e vet.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Reklama

Shqipëria e madhe, Luka Mikeleta

(0)

Kosova ka pasur përherë një rëndësi të veçantë për historinë e kombit shqiptar, është kjo tokë në të cilën, në vitin 1878, gjatë përshtjellimit të madh ballkanik të nisur tre vite më parë në dëm të perandorisë otomane, lindi Lidhja e Prizrenit, zanafilla e rilindjes kombëtare të popullit shqiptar, që do të kulmonte, më 28 nëntor 1912, me shpalljen e...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)