Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Paqe dhe luftë midis kombeve, Raymond Aronv
  • Paqe dhe luftë midis kombeve, Raymond Aronv

Paqe dhe luftë midis kombeve, Raymond Aron

Fan Noli

“Paqe dhe Luftë midis Kombeve” është një prej veprave më të plota të shkruara ndonjëherë nga një njeri i vetëm rreth marrëdhënieve ndërkombëtare.

3 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Paqe dhe luftë midis kombeve
Origjinali: Paix et guerre entre les nations
Gjinia: Histori
Autori: Raymond Aron
Shqipëroi: Krenar Hajdëri
Shtëpia botuese: Fan Noli
Viti: 2022
Fq. 568
Pesha: 1.205 kg
ISBN: 978-9928-342-45-4
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

“Paqe dhe Luftë midis Kombeve” është një prej veprave më të plota të shkruara ndonjëherë nga një njeri i vetëm rreth marrëdhënieve ndërkombëtare.
Pikënisja e Raymond Aronit për shkrimin e kësaj vepre madhore është gjendja e natyrës, ajo gjendje që ndryshon thellësisht prej gjendjes shoqërore në gjirin e bashkësisë politike.
Duke mbajtur gjithnjë parasysh këtë fakt të ashpër rreth jetës së kombeve dhe duke u projektuar gjerësisht në historinë politike dhe disiplina të tjera, Raymon Aroni zhvillon mjetet thelbësore analitike që na japin mundësinë të mendojmë qartësisht rreth çështjeve në lojë dhe mundësive në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare. Edhe pse ai thekson se marrëdhëniet ndërkombëtare mund të studiohen, duke gjetur deri diku edhe zgjidhjet e mundshme të problematikave të shtruara prej tyre, një ‘shkencë’ globale e marrëdhënieve ndërkombëtare mbetet një vegim.
Përmes analizimit të ndikimit të forcave të ndryshme nënpolitike mbi politikën e jashtme, ai thekson se në këtë drejtim nuk ekziston një determinizëm rigoroz: politika – dhe për pasojë, nevoja për burra shteti të matur – janë diçka e paanashkalueshme në marrëdhëniet nderkombëtare.
Libri është një analizë magjistrale e krejt ngjarjeve madhore të shekullit XX, me një tingëllim aktual edhe për ditët e sotme lidhur me marrëdhëniet midis fuqive të mëdha në rang botëror, përfshi këtu edhe çështjet kardinale të disuazionit bërthamor. Aroni analizon ngjarjet që kanë pasur një impakt mbi politikën e jashtme dhe lindjen e asaj që ai e quan ‘historia universale”.
Së fundmi në “prakseologjinë” e tij, Aroni artikulon një teori marrëdhëniesh ndërkombëtare që hedh njëherazi poshtë si vizionin e zymtë të makiavelianëve mbi çështjen e marrëdhënieve ndërkombëtare, për të cilët, çdo qëllim justifikon mjetin, ashtu edhe naivitetin e idealistëve, të cilët mendojnë se politika e jashtme dhe Realpolitika mund të tejkalohen..

Detajet e librit
Fan Noli

Referencat specifike

isbn
9789928342454
ean13
9789928342454
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000709

Botuesi: Tirana Times

Anarkia qe po troket, Robert D. Kaplan

Demokracitë e reja e të paqëndrueshme në Europën Lindore, lufta e egër fisnore në Afrikë, luftërat civile dhe dhuna etnike në Lindjen e Afërt, përhapja e sëmundjeve dhe kriza e urisë në mbarë botën, për të mos përmendur hendekun e madh që është krijuar nga shtetet e pasura.
890 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002058

Botuesi: Toena

Fjalor Mitologjik, Barbara Colonna

Mitet janë pasuri të njerëzimit që gjenden në të gjithë popujt dhe kulturat. Luftëtarë, perëndi, satirë, demonë, nimfa, përbindësha, trollë, elfë, gjigantë dhe xhuxhë gjejnë vendin e tyre në një fjalor që i rendit dhe përcakton domethënien, historinë dhe simbolet.
1 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Lufta e Trojës, Robert Thomanikaj

 Gjuha dhe stili i këtij autori –po si në punimet e tjera shkencore të tij–  dallon edhe në këtë libër larg asaj akademike, biles here-herë me doza të lehta humori, që lexuesi të mos lodhet përgjatë leximit. Dhe, po si në punimet e tjera të tij shkencore, referimet dhe citimet gjinden përmes rreshtave dhe jo në fund të faqeve apo librit.
700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Lufta e shqiptarëve në botën e vjetër dhe të re, Grup autorësh

Ky komunitet, që ishte i përqendruar në Boston, ishte nga vendbanimet e para të shqiptarëve në Shtetet e Bashkuara dhe ishte komuniteti më i madh dhe më i rëndësishëm i tyre në fillim të shekullit të njëzetë dhe deri në fund të viteve 1960. Në të vërtetë, aty nga viti 1914, Bostoni ishte kryeqyteti i padiskutueshëm i kolonisë shqiptaro-amerikane, që në...
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001168

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Shqipëria pas rënies së komunizmit, Clarisa De Waal

Ndërsa emigracioni vazhdonte të ishte burimi kryesor për krijimin e të ardhurave, reagimi negativ fillestar filloi gradualisht të zëvendësohej nga një përgjigje popullore shumë më konstruktive për ndryshime... duke kuptuar se për të ecur përpara 'ne duhet të mbështetemi te vetja se sa të presim të veprojë qeveria'.
1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000037

Botuesi: Botimet Dudaj

Histori me mbret, Armir Shkurti

Gazetari Armir Shkurti ka përmbledhur mbresat e tij nga 55 ditët e vitit 1997, kur i biri i Ahmet Zogut, Mbreti Leka i Parë, testoi shansin e vet duke hedhur referendum për kthimin e monarkisë në një vend që nuk po largohej dot nga traumat e skemave piramidale dhe rënies së përgjithshme të shtetit.
600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Living

Sekretet e Stambollit, Corrado Augias

Pa i shpëtuar tërheqjes së atij ekzotizmi, Augiasi ngre me hijeshi velin dhe zbulon thelbin më autentik të qytetit, atë që turisti jo gjithmonë di apo mundet të rrokë.
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Infbotues

Antologji e Historisë së Kohës së Vjetër, Ferdinant Leka

Nëpërmjet këtij libri tregohet historia sipas deshmive dhe dëshmitarëve më të drejtpërdrejtë të ngjarjeve të mëdha, por edhe të disa aspekteve të jetës së përditshme të popujve të lashtë, që nga Europa deri në Lindjen e Largët.
1 300 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Mbi historinë e Ballit Kombëtar, Kristo Frashëri

Qëndrimet që mbajtën qeveritë dhe partitë e vendeve të Europës gjatë Luftës së Dytë Botërore u gjykuan në Konferencën e Paqes, e cila u mblodh fill pas Luftës, më 1946. Qeveritë që ishin rreshtuar përkrah Koalicionit të Madh Antifashist anglo-sovjeto-amerikan u thirrën si aleatë në Konferencën e Paqes.
600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Berk

Serbët dhe Arbërit: simbioza e tyre në mesjetë, Milan Šufflay

Pa mëtuar të paraqesë një histori të plotë të arbërve, autori përqendrohet në aspekte të ndryshme të organizimit shoqëror dhe politik, të ligjeve, ekonomisë, traditave, dokeve si dhe të marrëdhënieve me qytetet-republika dhe sundimtarët e ndryshëm të asaj periudhe. Kjo vepër tashmë ka hyrë në fondin klasik të studimeve arbërore, ajo i paraqitet studiuesve...
1 000 Lekë
More
Në gjendje