• Banner

Fjalor i teknologjisë së informacionit anglisht - shqip, Erion Çano, Edmond Tupja
  • Fjalor i teknologjisë së informacionit anglisht - shqip, Erion Çano, Edmond Tupja

Fjalor i teknologjisë së informacionit anglisht - shqip, Erion Çano, Edmond Tupja

...duke synuar plotësimin e mungesës së fjalorëve bashkëkohorë nga fusha e teknologjisë së informacionit, si edhe me vullnetin për të mbrojtur dinjitetin e gjuhës shqipe, autorët e këtij libri i propozojnë sot publikut këtë fjalor që jo vetëm është dygjuhësh dhe terminologjik, por përmban edhe njohuri enciklopedike të përfshira në një strukturë plotësisht të njëtrajtshme.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Fjalor i teknologjisë së informacionit anglisht - shqip
Kategoria: Fjalorë
Autori: Erion Çano, Edmond Tupja
Botues: Pegi
Viti: 2022
Fq: 178
Pesha: 0.37 kg
ISBN: 978-9928-371-35-5
This book is in Albanian

Teknologjia e informacionit, gjuha shqipe, gjuha angleze, fjalorë terminologjikë

Mbi librin
Gjatë këtyre tri dekadave të fundit të epokës së internetit, teknologjia e informacionit dhe drejtimet tekniko-shkencore të lidhura me të, si: elektronika, informatika, robotika dhe telekomunikimi, kanë shënuar një përparim të pandalshëm. Shpikje të tilla si kompjuteri personal, interneti, tregtia elektronike, telefonat e mençur, rrjetet shoqërore virtuale e shumë dukuri të tjera, kanë sjellë ndryshime të stërmëdha në kulturën dhe komunikimin tonë të përdotshëm. Nag ana tjetër, paralelisht, hyrja e vrullshme e fjalëve angleze ka qenë e pakontrolluar, sidomos në gjuhën e folur, Problemet e mospërshtatjes së fjalëve të huaja po vihen re edhe në botime, madje edhe në tekstet shkollore që kanë ndikim të drejtpërdrejtë në formimin gjuhësor dhe shkencor të të rinjve e të rejave.
Në këtë kuadër, duke synuar plotësimin e mungesës së fjalorëve bashkëkohorë nga fusha e teknologjisë së informacionit, si edhe me vullnetin për të mbrojtur dinjitetin e gjuhës shqipe, autorët e këtij libri i propozojnë sot publikut këtë fjalor që jo vetëm është dygjuhësh dhe terminologjik, por përmban edhe njohuri enciklopedike të përfshira në një strukturë plotësisht të njëtrajtshme. Janë përfshirë në tërësi rreth 3 mijë zëra, ndër të cilët, afro 2250 fjalë që mbartin gati 2670 kultime (nëse kemi parasysh fjalët me më shumë se një kuptim), 520 shkurtesa dhe 230 shprehje që përbëjnë koncepte të rëndësishme. Jepen gjithashtu 2510 përkufizime, 1970 shembuj përkthimi, 240 lidhje sinonimie dhe 360 lidhje antonimie. Të gjitha këto veçori e bëjnë këtë fjalor të vlefshëm jo vetëm për specialistët, studentët dhe pedagogët e teknologjisë së informacionit, por edhe për këdo që ka kurreshtje rreth kësaj fushe.

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000816

Botuesi: Ideart

Fjalor i madh italisht-shqip, Abedin Preza, Ervin Preza

E veçanta e Fjalorit të madh italisht – shqip, me autorë Abedin dhe Ervin Preza është fakti se ai është më i ploti, më izgjeruari, më i larmishmi i hartuar gjer sot, që përmbledh plot 70.000 fjalë-tituj, mbi 1.000 fjalë dhe shprehje idiomatike të cilat kanë ardhur së bashku me kuptimet e tyre analoge, si dhe përmbi 150.000 shembuj ilustrues.

Çmimi 3 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001186

Botuesi: Onufri

Fjalor Kinezce - Shqip, Donika Titka

Fjalori, në 304 faqe, ka rreth 22,000 fjalë dhe mjaft sinonime. Për zgjedhjen e tyre jemi bazuar në fjalorin e vitit 1987, botuar në Shanghai, shi jong bën (lexues praktik), si dhe në fjalorin e botuar së pari në 2002-in e të ribotuar disa herë, xin shi yjong han yu ke ben (lexues i ri praktik i gjuhës kineze) nga Instituti i Gjuhës e Kulturës kineze, Pekin.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001446

Botuesi: Te tjere

Fjalor i gjuhës shqipe 2006

Në fjalor janë përfshirë shumë fjalë, shprehje e kuptime që përdoren sot në shqipe dhe që nuk gjenden në fjalorët e mëparshëm shpjegues të shqipes.  Kjo lëndë e re pasuruese, që është nxjerrë nga vljelja leksikore e veprave të letërsisë artistike a shkencore, nga shtypi i përditshëm e periodik, nga fjalorë dygjuhësh, sinonimikë, krahinorë etj, e ka...

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001648

Botuesi: Te tjere

Fjalor emrash, Vladimir Zoto

Një enciklopedi e emrave vetjakë. Të gjithë emrat iliro - shqiptarë, mijëra emra të huaj, emra historikë, mitologjikë, të moçëm e të rinj dhe të shoqëruara me shpjegime të hollësishme të kuptimit të tyre. Një libër për të gjithë: për ata që duan të dinë kuptimin dhe prejardhjen e emrit të tyre dhe për të gjithë ata që kërkojnë një emër të ri.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)