• Banner

  • Çmim i zbritur

Gruaja e Tonit, Adriana Trigiani

Pak përpara Luftës së Dytë Botërore, Kiki Donateli dhe Saverio Armandonada takohen një ditë të bukur nën rrezet e ngrohta të bregut të Xhersit dhe bien në dashuri. Te dy janë të talentuar dhe ambiciozë me ëndrrën për t’u bërë këngëtarë të famshëm dhe për t’iu bashkuar orkestrave legjendare të Glen Millerit, Tomi Dorsit, Beni Gudmanit. Karriera e tyre arrin kulmin duke naviguar në botën magjepsëse të klubeve ku këndohet live, radios dhe televizionit.

1 400 Lekë
1 190 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Gruaja e Tonit

Origjinali: Tony’s Wife

Gjinia: Roman

Autori: Adriana Trigiani

Shqipëroi: Mirela Milori

Shtëpia botuese: Ombra GVG

Viti: 2019

Fq. 554

Pesha: 0.656 kg

ISBN: 978-9928-06-249-9

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Kjo sagë magjepsëse nga shkrimtarja e shumëpëlqyer bestseller e New York Times, Adriana Trigiani, vendoset në kohën kur lulëzonin grupet muzikore të viteve 1940 si dhe përshkon periudhën e Luftës së Dytë Botërore. Shkrimtarja rrëfen historinë e dy të rinjve të talentuar që vijnë nga shtresa punëtore, por me dëshirën dhe vullnetin e zjarrtë për të çarë drejt rrugës së suksesit derisa koha, tundimet dhe përgjegjësitë shtëpiake dhe familjare venisin ëndrrat e tyre. 

Pak përpara Luftës së Dytë Botërore, Kiki Donateli dhe Saverio Armandonada takohen një ditë të bukur nën rrezet e ngrohta të bregut të Xhersit dhe bien në dashuri. Te dy janë të talentuar dhe ambiciozë me ëndrrën për t’u bërë këngëtarë të famshëm dhe për t’iu bashkuar orkestrave legjendare të Glen Millerit, Tomi Dorsit, Beni Gudmanit. Karriera e tyre arrin kulmin duke naviguar në botën magjepsëse të klubeve ku këndohet live, radios dhe televizionit. Çdo gjë shkon mirë derisa vihen përballë një zgjedhjeje: Cili prej tyre duhet të lërë mënjanë ambiciet për të mbajtur familjen dhe cili do të vazhdojë të ndjekë shkallët e karrierës? Dhe si do ta përballojnë ata impaktin që sjell zgjedhja që bëjnë në jetën dhe martesën e tyre?

Nga bregu i Xhersit në Las Vegas, pastaj në Hollivud dhe me të gjitha gjarpërimet që sjell jeta, kjo histori që kapërcen kohën dhe vendin është plot gjallëri dhe ngjyra historike duke ruajtur në bërthamë muzikën më të dashur të atyre viteve nostalgjike. “Gruaja e Tonit” është një epikë e mrekullueshme e jetës në një familje tradicionale italiane e cila pëson ndryshime sizmike me ritme të shpejta. E mbushur plot me personazhe të paharrueshëm plot jetë, me sens humori e karizmatikë, kjo histori e shkëlqyer njerëzore nxjerr në pah dhuntinë e Adriana Trigiani-t jo vetëm për të rrëfyer, por edhe për të kuptuar familjen, dashurinë dhe rendjen pas ëndrrës amerikane.

Komente mbi librin

“Një rrëfim dashurie tepër kokëfortë për t’u dorëzuar ndaj dobësive njerëzore.”

                                                                                                                  Kirkus Review

“Gruaja e Tonit është disi në kontadiktë, duke qenë se forca e këtij libri është historia e Kikit, por Trigiani është një mjeshtre për të shkruar rreth familjeve komplekse italiane, plot me personazhe të cilët jetojnë dhe dashurojnë më pasion, por ndonjëherë edhe me zemër të copëtuar... Trigiani përcjell një tjetër sagë të fortë historike që lexuesve do t’u pëlqejë shumë.”

                                                                                                                    Library Journal

“Trigiani ... e mbush këtë roman me ëndje muzikale të periudhës ku lulëzonin grupet muzikore dhe me një dashuri që zgjat gjithë jetën… Përplot me melodi, kujtime, humor si dhe dashuri e humbje, ky roman i kompletuar është një pikë kthese emocionale.”

                                                                                                              Publishers Weekely

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: OMBRA GVG

Gruaja e këpucarit, Adriana Trigiani

(0)

Bukuria ndjellëse dhe madhështore e Alpeve italiane është sfondi i takimit të parë të Enzës, një vajzë e bukur me këmbë në tokë, dhe Çiros, një djalosh i shkathët që jeton në një manastir murgeshash. Historia merr një kthesë të papritur kur Çiroja zbulon skandalin e priftit të zonës, dhe nga fshati i tij e dërgojnë të fshihet në Amerikë.

Çmimi 1 190 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Bota Shqiptare

Zogjte vdesin duke kenduar, vol. 2, Colleen McCullough

(0)

Diku në Australi, tri breza të jashtëzakonshëm të familjes Kliri jetojnë mes gëzimit e trishtimit, sfidës së hidhur e ngadhënjimit madhështor - të udhëhequr nga ëndrra, të mbështetur nga fuqia e karakterit... të rrënuar nga pasionet e errëta, dhuna dhe skandali që shoqërojnë dashurinë e ndaluar.

Çmimi 1 063 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 250 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000836

Botuesi: OMSCA-1

Dashnorja, Janush Vishnjevski

(0)

Libri "Dashnorja" i Janush Vishnjevskit, të bën dëshmitar të gjashtë historive mbresëlënëse dashurie; ndër të tjera të njeh me sindromin e "Mallkimit të Undinës" dhe me të fshehtat e çasteve të fundit të Magda Gebelsit, natën e martesës së Hitlerit me Eva Braunin.

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dituria

Virgjeresha holandeze, Marente De Moor

(0)

Në verën e vitit 1936, Zhaku, një mjek holandez e dërgon të bijën tetëmbëdhjetëvjeçare, Janën, të qëndrojë në shtëpinë e gjermanit Egon Fon Boetigerit, një mik i tij i rinisë. Mjeshtër i skermës, Egon Fon Boetigeri, i kalon ditët në një shtëpi fshati, ku organizon ndeshje të ndaluara skerme me studentë.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Revolta e Atlasit, Ayn Rand, vol. 3

(0)

Gjigant, i pandalueshëm, shpesh i pabesueshëm, ky libër nuk mund të gëlltitet i tëri menjëherë... E, megjithatë, pasi lexuesi ka hyrë në botën e tij të ashpër e të çuditshme, ai ka gjasa të rrijë aty, i mbajtur nga rrëfimi dhe rrjedhja elokuente e ideve.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Vuajtje, Hande Altayli

(0)

Mendimi se njeriu ishte një lloj krijese fisnike ishte fund e krye një marrëzi. Njerëzit janë krijesat më të mjera dhe më të përçmuaranë tokë. Po të kishim pasur vetëm një grimcë fat do të kishim ardhur në këtë botë si ndonjë luan, tigër, rinoceront apo gomar.

Çmimi 340 Lekë Çmimi i zakonshëm 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Deti nuk mban pengje, Karen Gillece

(0)

Në një treg të zhurmshëm brazilian, një djalë i vogël zhduket sa hap e mbyll sytë, pa lënë asnjë gjurmë... Ekzistenca e nënës së tij, që bënte një jetë të lirë duke udhëtuar nëpër Amerikën e Jugut së bashku me të dashurin dhe të birin, merr befas një kthesë të vrazhdë.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Vetem nuk shpeton kush, Margaret Mazzantini

(0)

Delia dhe Gaetano dikur ishin një çift. Tani nuk janë më, dhe sonte duhet të mësojnë si të mos jenë. Gjenden për darkë, në një restorant jashtë, pak kohë pasi kanë zhbërë atë që dikur ishte një familje. Ai është transferuar në një apartament, ajo ka mbetur në shtëpi me të bijtë e vegjël Kozmo dhe Niko.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001364

Botuesi: Botimet Dudaj

Djallit i pëlqen e ëmbël, Lauren Weisberger

(0)

Bet Robinson, një njëzeteshtatëvjeçare nga Nju-Jorku, ish-nëpunëse banke që ëndërron të gjejë princin e kaltër, nuk arrin ta besojë kur merret në punë nga agjencia më e famshme e marrëdhënieve publike në Manhatan, me detyrën që të organizojë festat më të jashtëzakonshme.

Çmimi 765 Lekë Çmimi i zakonshëm 900 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Hotel “Silence”, Auður Ava Ólafsdóttir

(0)

Gjendur në këto rrethana, vendos ti bëjë një vizitë nënës në azilin e pleqve. Në kokën e tij vërtitet mendimi se vetëm me largimin nga nga kjo jetë, i vjen edhe fundi kalvarit të vuajtjeve. Blen një biletë vetëm vajtje, pa kthim, larg, për në një vend të humbur dhe të rrënuar nga lufta, si vendi më i mirë për t’i dhënë fund gjithçkaje. 

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Ylber hene, Emmanuelle Pagano

(0)

Adela është shoferja e autobusit të shkollës; çdo ditë ajo sfidon pllajën e lartë malore duke shoqëruar në shkollë disa fëmijë që jetojnë në shtëpi të izoluara. Shtëpi që ngjajnë me "fermën e fundit", ku ajo është rritur, e që një liqen artificial e ka fshirë nga faqja e dheut së bashku me fëmijërinë e saj.

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Shtepia e tete, Bernardo Atxaga

(0)

Bernardo Atxaga është shkrimtari bask më i njohur dhe më i lexuar. Librat e tij janë përkthyer në mëse njëzet gjuhë. Lexuesit shqiptarë i janë dhënë tashmë tregime të këtij autori, ndërsa romani "Shtëpia e tetë" është një nga veprat e tij më të shquara. Stili i tij mund të cilësohet me këto dy fjalë: thjeshtësi dhe përsosmëri.

Çmimi 553 Lekë Çmimi i zakonshëm 650 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Nderi, Elif Shafak

(0)

I premtova vetes të mos e lija pa rrëfyer historinë e saj. Kështu e nis shtjellimin e historisë Esmaja, një grua e re kurde që jeton në Londër, per të treguar më pas krimin e tmerrshëm që kishte kryer i vëllai. Esmaja tregon historinë e familjes së saj nëpër tri breza, që nga gjyshja, te lindja e së ëmës dhe tezes në një fshat të humbur kurd buze Eufratit.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)