• Banner

Sekrete te hapura, Alis Munro

Ajo është Çehovi ynë dhe do të mbijetojë ndaj shumë prej bashkëkohësve të saj.

1 000 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Sekrete të hapura (kopertinë e trashë)
Origjinali: Open secrets
Gjinia: Tregime
Autori: Alis Munro
Shqipëroi: Betim Muço
Shtëpia botuese: Equinoxes
Viti: 2007
Fq. 286
Pesha: 0.40 kg
ISBN: 978-0-0798352-0-9

Komente mbi librin

"Ashtu si rrëfenjëse e gjallë, thellësisht mendjemprehtë, Zj. Munro është një endëse e paepur e fatit, zëri prej autori e së cilës shpërthen në letërsinë e saj si zëri i një Zoti që nuk mundet më të rrijë i heshtur."

Xhon Apdajk

"Ajo është Çehovi ynë dhe do të mbijetojë ndaj shumë prej bashkëkohësve të saj."

Sinthia Ozik

"Një nga shkrimtarët më të mirë të tregimit që punon tani... Sekrete të hapura është një triumf."

Chicago Tribune

"I mrekullueshëm... Kur Munro shkruan në më të mirën e vet, ajo merr elementët e jetës së zakonshme... dhe i shndërron ato në diçka të mbinatyrshme e që të ngjall frikë."

New Republic

"Një sens qartëpamës sigurie... i kthjellët, që të ngjall respekt dhe plot të papritura."

Wall Street Journal

Mbi autoren

Alis Munro ka lindur në 1931 në Uingham, një qytet i vogël në Ontarion jugperëndimore, Kanada, në një familje fermerësh të vegjël. Ajo fitoi një bursë për në Universitetin e Ontarios Perëndimore, por e la shkollën para se të diplomohej për t'u martuar me shokun e saj student, Xhejms Munro.

Të dy ata lindën e rritën tre vajza dhe për disa vjet mbajtën një librari në Viktoria. Më pas ata u ndanë dhe Alis Munro u martua me Xherald Fremlin, një gjeograf. Ata jetuan në Klinton, Ontario, jo shumë larg nga qyteti i lindjes i Munros, Uingham, që prej viteve 1970.

Alis Munro është autore e një romani dhe gjashtë përmbledhjeve me tregime. Ajo ka fituar tre herë çmimin e Guvernatorit të Përgjithshëm, çmimi më i madh letrar në Kanada dhe çmime të tjera ndërkombëtare. Tregimet e saj janë botuar në revistat e njohura letrare si The New Yorker, Atlantic, Monthly dhe The Paris Review.

Lënda e subjekteve të Munros zhvillohet qartazi nga përvoja e saj. Ajo e ka shpjeguar në intervista të ndryshme se tregimet e saj nuk janë autobiografike, por ajo pretendon një "realitet emocional" të karaktereve të vet që është nxjerrë nga vetë jeta e saj.

Përvojat e jetës së Munro: të rriturit në një krahinë relativisht të varfër gjatë depresionit, njohja e rebelimit dhe idealizmit të adoleshencës, zbulimi i seksit, ikja nga shtëpia, provimi i vetes në universitet, rënia në dashuri, martesa, pasja e fëmijëve, divorci, puna për të jetuar dhe të dalurit mbanë në shumë e shumë marrëdhënie të ndërlikuara jetësore ushqejnë të gjithë letërsinë e krijuar prej saj.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000324

Botuesi: Ideart

Virgjëresha shqiptare, Alice Munro

(0)

Seksualiteti, faktori gjinor dhe roli i tyre në përcaktimin e pozitës shoqërore të femrës që e ngacmoi autoren të shkruajë tregimin Virgjëresha shqiptare. Në një intervistë të dhënë kohët e fundit për revistën Queen's Quarterly, në 22 qershor 2005, ajo thotë: "Dikur shkrova një tregim rreth Shqipërisë, i cili më ka pëlqyer shumë."

Çmimi 300 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Buzuku

Lulet e rrenimit, Patrick Modiano

(0)

Më 24 prill 1933 dy bashkëshortë të rinj vetëvriten në apartamentin e tyre parisien. Asaj nate, ata do të kishin takuar shumë njerëz, të cilët shkonin shpesh në një vallëzim. Tridhjetë vjet më vonë rrëfimtari përpiqet ta rikrijojë historinë e tyre, e cila duhet të jetë puqur me të tijën.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Renia e gjetheve, Resat Nuri Guntekin

(0)

Ali Riza Beu duke qenë në pozicionin e një vrojtuesi të pashpresë, sheh se si fëmijët e tij i largohen një e nga një atij vetë dhe moralit, kështu që duket se i ngjason një peme, gjethet e së cilës bien një e nga një.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Vdekje nga uji, Kenzaburo Oe

(0)

Në qendër të romanit "Vdekje nga uji" është romancieri Kogito Choko, që ka vendosur të shkruajë historinë e mbytjes në lumë të babait të tij. Në mendje prej kohësh i vërtitet pyetja pse babai i tij kishte dalë për "shëtitje me varkë" në lumë të rrëmbyeshëm në një natë stuhie.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Rruga e së keqes, Robert Galbraith

(0)

Një pako misterioze i dorëzohet Robin Elakotit. Vajza mbetet e tronditur kur zbulon se në pako gjendet këmba e prerë e një gruaje. Hetuesi privat Kormoran Strajk, shefi i saj, befasohet më pak, por është po aq i alarmuar. Vetëm katër njerëz, që janë pjesë e së kaluarës së tij, mund të jenë përgjegjës.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001129

Botuesi: Dituria

Zjarri i genjeshtrave, Gabriella Magrini

(0)

Historia e një familjeje, nga Lufta ll Botërore deri në ditët tona. Në qendër Alesandro dhe Federika, vëlla e motër, të lidhur nga një ndjenjë e thellë, një lidhje kaq e fortë sa që përligj deri edhe gënjeshtrat e shtirjet, tinëzinë e të vërtetave të dhimbshme, mjaft që të ruhet qetësia dhe dashuria mes tyre.

Çmimi 850 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Te ndriturit, Eleanor Catton

(0)

Sa herë në kaq kohë të bie të lexosh një roman, i cili të ngrin përtej gjërave të rutinës së përditshme, të heq mënjanë, të mbledh dhe të lë të ndihesh sikur ke kaluar fundjavën me një gjeni. Eleanor Catton me këtë roman mahnitës bën thjesht këtë...

Çmimi 1 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Dita e opricnjikut, Vladimir Sorokin

(0)

Dita e opriçnjikut është një roman "fantapolitik", një skenar që transplan-tohet në fundin e viteve 2020 prej historisë ruse të shekullit XVI, nën carin Ivan IV, që vendosi një regjim sundimi të pakufizuar dhe terrori mbi popullsinë e fisnikërinë dhe krijoi opriçnjinën, një organizatë që vepronte si gardë policore e sovranit.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000844

Botuesi: Dituria

Shakaja, Milan Kundera

(0)

Pragë, një ditë pas grushtit të shtetit të vitit 1948. Gremisja e studentit Ludvik fillon me një shaka, një pusullë ironike mbi optimizmin socialist dërguar një vajze bukuroshe, e cila e merr këtë shumë seriozisht. Ai përjashtohet nga partia dhe detyrohet të braktisë studimet.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001696

Botuesi: Toena

Ne emer te te gjithe njerezve, Martin Gray

(0)

Tetëdhjetë e dy vjeçari Martin Gray është kujtesa e gjallë e tragjedisë së shekullit XX dhe mishërimi i shpresës te jeta. I arratisur nga kampi i shfarosjes në Treblinka, luftëtar i getos së Varshavës, ai hyn në triumfues në Berlin me ushtrinë ruse. Në shtetet e Bashkuara bëhet i pasur. Në Francë ku jeton tashmë, tragjedia e g

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2795

Botuesi: Dritan Tirana

Pesedhjete hije te cliruara, E. L. James, vol. 3

(0)

E tmerruar nga sekretet e errëta që torturojnë biznesmenin e ri, Kristian Grei, Ana Stilli e ka shkëputur marrëdhënien mes tyre për të filluar një karrierë pune me një shtëpi botuese amerikane. Por, dëshira për Grein dominon akoma çdo mendim të sajin dhe kur ai i propozon një marrëveshje të re, ajo nuk reziston dot.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Mos me thuaj qe ke frike, Giuseppe Catozzella

(0)

Samia është një vajzë nga Mogadishoja. Vrapimin e ka në gjak. Çdo ditë ndan ëndrrat e saj me Alin, mikun e zemrës, të besuarin dhe të parin trajner të apasionuar. Ndërkohë përreth, në Somalinë e konflikteve të forta politike e fetare, armët flasin gjithnjë e më fort gjuhën e pushtetit.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Lartesi, Milen Ruskov

(0)

Ngjarjet zhvillohen në Bullgarinë e vitit 1872, një periudhë ku lulëzuan komitetet revolucionare, që luftonin kundër turqve për liri dhe identitet, një periudhë e njohur në histori si Rilindja Bullgare. Kjo është një kohë e luftës për të hequr zgjedhën turke dhe dëshirën për arsimim e afirmim të identitetit kombëtar.

Çmimi 950 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)