Kategoritë

Information

Botuesit

Autorët

Lista e librave sipas autorit: Agron Tufa

Libra dhe botime nga Agron Tufa

Jeni duke parë 1 - 8 nga 8 artikuj
 • $6.76 $8.45 -20% Në gjendje

  Personazhi i Agron Tufës, përmes një dueli real dhe metaforik vihet në kërkim të vetvetes drejt shpalimit të shtresimeve të identitetit moral, psikologjik, drejt profilit shpirtëror.

  $6.76 $8.45 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $6.76 $8.45 -20% Në gjendje

  Agron Tufa ikën nga simbolika e ndërtuar me lëndë empirike realiste dhe na tërheq bukur, thjesht, ëmbël, në një rrëfim ku përzihen ngjarje, ndodhi, peizazhe realiste, me përfytyrime të praktikave mitike, në një botë ku misteri dramatik përzihet me seksin, jeta dimërore e fshatit malor zhytet në një mjegull të paparë marrëdhëniesh magjie.

  $6.76 $8.45 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $6.76 $8.45 -20% Në gjendje

  Romani, në thelb, është një sagë e trishtë familjare. Nga njëra anë kemi përpjekjet e personazhit qendror, djaloshit të ri, Filipi B, për ta projektuar shpirtërisht veten te puna e rëndë, leximi dhe shkollimi - një arrati e dyfishtë nga realiteti dhe, nga ana tjetër - mekanizmi i vrazhdë e përjashtues i luftës së klasave.

  $6.76 $8.45 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $5.63 $7.04 -20% Në gjendje

  Agron Tufa ka studiuar për gjuhë dhe letërsi në Fakultetin Filologjik të Tiranës dhe në Institutin e Letërsisë "Gorki" 1994 – 1999, Moskë. Studimet pasuniversitare i kreu për Filozofi artesh në Institutin e Kulturave Europiane 1999 - 2001, ku dhe magjistroi. Është lektor i Letërsinë së Huaj të shekullit XX në UT.

  $5.63 $7.04 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $9.02 $11.27 -20% Në gjendje

  Titulli: Kuja e MnemozinësOrigjinali: Kuja e MnemozinësGjinia: StudimeAutori: Agron TufaShtëpia botuese: Pika pa sipërfaqeViti: 2010Fq. 224Pesha: 0.247 kgISBN: 978-99928-4041-2-1

  $9.02 $11.27 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $6.76 $8.45 -20% Në gjendje

  Prozat e shkurtra të këtij libri kanë një dallim thelbësor nga krijimtaria ime artistike në poezi, prozë të gjatë apo ese. Diku më shumë, diku më pak, në këto proza të shkurtra ndërthuren elemente dhe të poezisë, dhe të prozës romanore, dhe të esesë.

  $6.76 $8.45 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $9.02 $11.27 -20% Në gjendje

  Nëse unë do të kisha pranuar të isha dashuria jote, Arsenio, do të duhej të më njihje ashtu siç jam, me të gjitha verbinat e territ, me të gjitha historitë, që i përkasin këtij mishi, kësaj lëkure, kësaj strukture të mallkuar truri.

  $9.02 $11.27 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $11.27 $14.09 -20% Në gjendje

  Marrëdhënia midis persekutorit, viktimës dhe mbrojtësit të saj (dalëzotësit) është shumë e ndërlikuar. Sidoqoftë, në letërsinë klasike ndeshim një skemë estetike tepër të konsumuar dhe të ngurtë të këtyre marrëdhënieve.

  $11.27 $14.09 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
Jeni duke parë 1 - 8 nga 8 artikuj