• Banner

Lista e librave të autorit ose përkthyesit Petro Marko

Petro Marko

Lindur në Dhërmi më 25 nëntor 1913 - vdiq në Tiranë më 1991. Petro Marko është një nga autorët më të hershëm të prozës shqiptare që cilësohet nga studiuesi i Robert Elsie si personi që hapi rrugën e modernizmit në letërsinë shqiptare.

Ai filloi të shkruajë në moshën 20 vjeçare. Tregimet e tij të para u publikuan në gazeta të ndryshme me ndihmën e mentorit të tij, Ernest Koliqi. Në vitin 1936 ai redaktoi gazetën jetëshkurtër ABC në Tiranë, e cila u mbyll me shpejtësi nga qeveria e kohës. Marko ishte një revolucionar me shpirt anarkist dhe u bë një nga një grup prej rreth 40 shqiptarësh që u bashkuan me njësinë Garibaldi në Brigadat Ndërkombëtare që morën pjesë në Luftën Civile Spanjolle. Marko u takua në Spanjë me një numër shkrimtarësh të njohur ndërkombëtarë dhe eksperienca e tij atje u bë bazë për romanin më të mirënjohur të tij, Hasta la vista, i cili u botua fillimisht në Tiranë më 1958.

Në vitet 1940, Marko u kthye në atdhe por u arrestua menjëherë dhe u internua nga italianët në ishullin e Ustikës në detin Tirren. Nga këtu lindi romani tjetër i mirënjohur i Markos, Nata e Ustikës, (1989).

Marko u kthye në atdhe më 1944 dhe u bashkua me forcat partizane. Më 1947 ai u arrestua nga regjimi komunist dhe u burgos. Ai u lirua më vonë dhe u lejua të punonjë si mësues.

Vepra e tij më e rëndësishme, Retë dhe Gurët, Intervistë me Vetveten është një përshkrim i gjatë i jetës së tij.

Marko është një nga shkrimtarët më të dashur për fëmijë përmes romanit Shpella e Piratëve, roman që në një farë mënyre, popullarizoi zonën e Dhërmiut në ndërgjegjen e shqiptarëve dhe bëri të njohur shpellën e famshme të piratëve që gjendet në një faqe shkëmbore mbi det mes Dhërmiut dhe Jalit. I botuar fillimisht më 1964, Shpella e Piratëve ndezi imagjinatën e gjeneratave të shumta të fëmijëve shqiptarë dhe përbën një risi të veçantë në letërsinë për fëmijë.  

Janë 13 libra.

Je duke parë 1 - 12 nga 13 artikull(j)

Referenca: SKU000547

Botuesi: OMSCA-1

Çuka e shtegarit, Petro Marko

Lart, diku në ajërFluturimi i një shpendiPërvijon shkronja dhe shkronjat fjalëDiçka do të thotë...Çudi! Krisma nuk u dëgjua.Kush qëlloi... kush?Në tokë shpendi u rrëzua(Diçka deshi të thoshte...)Po ky gjak ç'është?Ç'është kjo njollë e errëtNë gjoksin tim?Kush qëlloi... kush?

Çmimi 590 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000541

Botuesi: OMSCA-1

Hasta la vista, Petro Marko

Është romani i parë i autorit dhe më i rëndësishmi për kohën, kur e shkroi, si në rrafshin artistik ashtu dhe në atë tematik. Rëndësia e tij qëndron veçanërisht, se lajmëroi kthesën në rrjedhat historike të romanit shqiptar. Romani sjell rrëfimin e luftës në Spanjë, ku kryesisht veprojnë personazhe nga mesi i vullnetarëve shqiptarë dhe ndërkombëtarë.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000784

Botuesi: Almeira

Nata e Ustikës, Petro Marko

Romanet "Hasta la vista ", "Një emër në katër rrugë " dhe "Nata e Ustikës", janë romanet më autobiografikë në letërsinë tonë. Pas personazhit kryesor të secilit roman (Gori, Gjikë Bua, Andrea) lexuesi fare lehtë do ta identifikojë vetë autorin.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000573

Botuesi: OMSCA-1

Qyteti i fundit, Petro Marko

Në këtë roman bëhet fjalë për fundin e ushtrisë pushtuese italiane në Shqipëri. Pas kapitullimit të fashizmit, në portin e Durrësit tubohen ushtarët e mbetur nga lufta dhe presin anijet nga Italia për t'u kthyer në vendin e tyre. 

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2110

Botuesi: Te tjere

Shpella e piratëve, Petro Marko

Shpella e piratëve ështe një nga romanet e mirënjohura të shkrimtarit tonë të dashur Petro Marko. Ky roman është dramatizuar dhe inskenuar në disa variante dhe ndonëse libri është botuar për herë të parë në 1964, te ish Shtëpia botuese "Naim Frasheri", ne mundëm ta nxjerrim në faqen tonë vetëm në ribotimin e tij të dhjetë.

Çmimi 400 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000567

Botuesi: OMSCA-1

Stina e armëve (kopertinë e trashë), Petro Marko

Lindi ne fshatin Dhërmi të Bregut. U rrit nga gjyshja Mama Mille. I ati ishte pasuruar nepërmjet tregtisë së qitros. Por e la të vogël sepse u sëmur gjatë internimit në ishujt e Tirrenit nga italianët. Që kur ishte nxënës i shkollës tregtare në Vlorë, që e nisi më 1924 dhe e kreu në vitin 1932, filloi të shkruajë poezi dhe proza të shkurtra.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2328

Botuesi: OMSCA-1

Stina e armëve, Petro Marko

Lindi ne fshatin Dhërmi të Bregut. U rrit nga gjyshja Mama Mille. I ati ishte pasuruar nepërmjet tregtisë së qitros. Por e la të vogël sepse u sëmur gjatë internimit në ishujt e Tirrenit nga italianët. Që kur ishte nxënës i shkollës tregtare në Vlorë, që e nisi më 1924 dhe e kreu në vitin 1932, filloi të shkruajë poezi dhe proza të shkurtra.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar