• Banner

Lista e librave të autorit ose përkthyesit Simone De Beauvoir

Një prej shkrimtareve më me ndikim në gjysmën e dytë të shekullit të njëzetë, Simone de Beauvoir është ikona e feminizmit botëror. Miqësia e saj jetëgjatë me Jean Paul Sartre, me të cilin kishte marrëdhënie por nuk ishte e martuar, i dha asaj njohuri të thella mbi botën intelektuale të Parisit pas Luftës së Dytë Btërore, të cilat i shkroi në librat e saj të shumtë me karakter autobiografik. Njohur në veçanti për traktatin e saj voluminoz Seksi i dytë (i) (ii) i sjellë në shqip nga Nasi Lera, de Beauvoir njihet edhe për librat Një vdekje shumë e ëmbël, sjellë në shqip nga Edmond Tupja, romanin Mikesha, sjellë në shqip nga Diana Çuli dhe Gruaja e thyer, sjellë në shqip nga Amantia Kapo.

Libri i fundit i ardhur në shqip është Një dashuri transatlantike, botuar nga Shtëpia e Librit në vitin 2019.

Janë 13 libra.

Je duke parë 1 - 12 nga 13 artikull(j)

Botuesi: Pegi

Gruaja e thyer, Simone de Beauvoir

(0)

Me këto tre histori të mprehta mbi rënien e pasionit, Simone de Beauvoir na tërheq në jetën e tri grave, në moshë të mesme, të cilat përballen me kriza të papritura. Në tregimin që i jep edhe titullin librit, qetësia e heroinës shkërmoqet, kur ajo zbulon se bashkëshorti i saj ka një lidhje jashtëmartesore.

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000730

Botuesi: Onufri

Një vdekje shumë e ëmbël, Simone de Beauvoir

(0)

Në këtë rrëfim biografik, Simon de Beauvoir ndriçon thellë disa marrëdhënie të pranishme në jetën e gjithkujt, por që shihen ndryshe nga secili prej nesh në varësi të historive vetjake, formimeve intelektuale, që ndikojnë në mënyrën sesi e ndërtojmë marrëdhënien tonë me humbjet dhe sfidat.

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000301

Botuesi: Cabej

Seksi i dytë vol. 1, Faktet dhe mitet, Simone de Beauvoir

(0)

Ajo i mëshon në veprën e saj kërkimit të moralit të vërtetë dhe kritikës ndaj traditës dhe konformizmit. Gjatë gjithë jetës krijuese ajo synon të shkruajë vepra kuptimplote dhe pavarësisht nga gjinia- roman, ese, vepër autobiografike apo teatrale- shkrimet e saj janë morale dhe filozofike.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Harper Perennial

She came to stay, Simone De Beauvoir

(0)

It was unthinkable that Pierre and Francoise should ever tire of each other. And yet, both talented and restless, they constantly feel the need for new sensations, new people. Because of this they bring the young, beautiful and irresponsible Xavière into their life who, determined to take Pierre for herself, drives a wedge between them, with...

Çmimi 1 445 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Vintage

The Second Sex, Simone De Beauvoir

(0)

De Beauvoir’s belief that ‘One is not born, but rather becomes, woman’ switched on light bulbs in the heads of a generation of women and began a fight for greater equality and economic independence. These pages contain the key passages of the book that changed perceptions of women forever.

Çmimi 744 Lekë Çmimi i zakonshëm 875 Lekë
More
Në gjendje