Kategoritë

Prodhuesit

Furnizuesit

Vepra 2, Ismail Kadare Shihe të plotë

Vepra 2, Ismail Kadare

"Gjenerali i ushtrisë së vdekur", me të cilin hapet vëllimi i dytë i veprës së Kadaresë, është kujtuar për një kohë të gjatë si romani i parë i tij. Ky roman, falë të cilit autori i ri fitoi njohje ndërkombëtare, u botua më 1963, duke njohur më pas ribotime të shumta.

Info shtesë

SKU000644

Disponueshëria: Në gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-36%

$17.61

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Ikje nga shtrati, Alban Bala

  Ikje nga...


  Pas heshtjes gati 10-vjeçare, Alban Bala i...

 • Gruaja ne kafe, Diana Culi

  Gruaja ne...


  Shkrimtarja Diana Culi sjell në romanin e saj...

 • Shen Naumi dhe diplomacia e kohes, Kaliopi Naska

  Shen Naumi...


  Kaliopi Naska ka lindur në Tiranë në vitin...

Titulli: Vepra 2
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2008
Fq. 440
ISBN: 978-99943-42-43-3

Përmbajtja

Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur (Roman)
Njëmbëdhjetë tregime të periudhës 1960-1970:
1. Në periferi pranë aeroportit
2. Perandori
3. Nudo
4. Treni dimëror i linjës së largët
5. Kënga
6. Prometeu
7. I vetmuari
8. Fatkeqësi nga Suzana
9. Stina dimërore e kafe "Rivierës"
10. Që të mbetet dicka nga Ana
11. Provokacioni

 • Autori Ismail Kadare