Kategoritë

Botuesit

Autorët

Tregimet e Donit, Mihail Shollohov Shihe të plotë

Tregimet e Donit, Mihail Shollohov

I ndiqja tek iknin me një brengë të thellë në shpirt. Ndoshta çdo gjë do të kishte shkuar mirë pas ndarjes, por kur ja, Vanjushka, pasi bëri disa çape dhe duke u ngatërruar me ato këmbkat e vockla, më tund doçkën e tij të kuqe.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$13.52

Me ulje çmimi!

-20%

$16.90

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Ana Bolena, Hilary Mantel

  Ana Bolena,...


  Pas "Sallës së ujqërve", një roman që tregon...

 • Lufta dhe paqja, L. N. Tolstoj, vol. 2

  Lufta dhe...


  Kryevepra epike e Tolstoit ndërthurr jetët...

 • Gruaja e kepucarit, Adriana Trigiani

  Gruaja e...


  Bukuria ndjellëse dhe madhështore e Alpeve...

Titulli: Tregimet e Donit (kopertinë e trashë)
Origjinali: Donskije rasskazi
Gjinia: Novela
Autori: Mihail Shollohov
Shqipëroi: Rexhep Hida
Shtëpia botuese: Fan Noli
Viti: 2016
Fq. 448
Pesha: 0.868 kg.
ISBN: 978-9928-203-34-2

Fragment nga libri

I ndiqja tek iknin me një brengë të thellë në shpirt. Ndoshta çdo gjë do të kishte shkuar mirë pas ndarjes, por kur ja, Vanjushka, pasi bëri disa çape dhe duke u ngatërruar me ato këmbkat e vockla, më tund doçkën e tij të kuqe.

Mu duk sikur një putër e butë, por me kthetra, ma shtrëngoi fort zemrën, dhe unë ktheva me shpejtësi kokën në anën tjetër. Jo, burrat e pjekur që u kanë dalë thinjat në luftë, nuk qajnë vetëm në ëndërr. Ata qajnë edhe vetëm në mes të ditës.

Kryesorja është të mos lëndosh zemrën e fëmijës, që ai të mos e shikojë si rrëshqet në faqen tënde loti i nxehtë e i rrallë i burrit...

Përmbajtja e librit

Fati një njeriu
I paturpshmi
Një gjuhë
Gruaja me dy burra
Zemra e Aljoshkës
Bahçevani
Argatët
Krimbi brejtës
Për Komitetin Ushqimor të Donit dhe aventurat e zëvendësit të atij komiteti, shokut Pticin
Fejtone: Vënia në provë, Tre, Revizori
Ilhuja
Mëzi
Galloshet
Për Kollçakun, Hisllen etj.
Turjela
Gjaku i huaj
Njeriu pa karakter
Fyerja
Bariu
Kryetari i Këshillit Ushtarak Revolucionar të Republikës
Komisari i Ushqimeve
Novelë: Udhët tona nuk takohen
Nishani
Fara e Shiballkovit
Njeriu familjar
Fjalë për atdheun
Shtegu i shtrembër
Stepa e tulipanëve
Armik për vdekje